سبزیجات و میوه ها, مقالات

نعنا

خواص نعنا

نعنا گیاهی است با طبع گرم و خشک که دارای خواص فراوان دارویی است و مصرف آن به اشکال مختلف از جمله تازه، خشک شده، اسانس، دمکرده، پودر و… امکان پذیر است. نعنا یک گیاه بسیار معطر و با طراوت است که به طور گسترده در آشپزی، محصولات پوستی، خمیردندان، خوشبو کننده، آدامس، آبنبات و به عنوان یک ترکیب با شکلات در کوکی و کلوچه مورد استفاده قرار می گیرد. نعنا یک گیاه رایج و پرمصرف است که بیشتر آن در نزدیکی بدنه های آبی رخ می دهد و در طول سال رشد می کند. نعنا هم چنین به طور گسترده در محصولات آرایشی، در آروماتراپی و به طور طبیعی در حشره کش ها استفاده می شود.

در اساطیر یونانی، نعنا به عنوان گیاه مهمان نوازی شناخته می شود. نعنا که عموماً به پوندیا در هندمعروف است، به طور گسترده در غذاهای خاورمیانه ای، هندی، انگلیسی و آمریکایی به شکل چای، نوشیدنی، آبنبات، ژله، شربت، بستنی و غیره استفاده می شود.

ارزش غذایی نعنا

برگ های نعنا حاوی بالاترین مقدار آنتی اکسیدان نسبت به سایر گیاهان موجود می باشند. روغن نعنا شامل اسیدهای فنولیک، فیتوسترون، ساپونین ها، تریترپین ها، فلانوئیدها، کاروتنوئید، آنتوسیانین ها و غیره است. روغن نعنا برای مصارف مختلفی استفاده می شود. این روغن امروزه در آماده سازی خوراک ها, عطرها و برای درمان انواع مختلفی از مشکلات استفاده می شود.

نعنا و خواص این سبزی معطر برای درمان بیماری ها

۱. نعنا برای درمان آسم

ویژگی های آرامش بخش دارد و برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید است، چون باعث انسداد در لوله بینی می شود با این حال, مقدار و فراوانی مصرف نعنا باید کنترل شود چون استفاده بیش از حد ممکن است منجر به سوزش بینی و معده شود.

۲. نعنا برای کمک به فرآیند هضم

آرامش بخش است و خاصیت پاک کنندگی و سم زدایی دارد. از التهاب در معده جلوگیری می کند، کام را پاک می کند و فرآیند هضم را تقویت می کند. این امر به دلیل فعال شدن غدد بزاقی در مصرف نعنا که آنزیم های گوارشی را قادر به تولید مقادیر کافی می کند، اتفاق می افتد.

۳.کاهش و درمان اختلالات تنفسی با نعنا

به شکل چای یا جویدنی برای رفع گرفتگی گلو، بینی، برونشیت و ریه ها استفاده می شود. به تسکین بینی، گلو و مجاری تنفسی و جلوگیری از یک اختلال طولانی که معمولاً با آسم یا سرما شروع می شود، کمک می کند. نعنا یک درمان طبیعی موثر برای این حالت است و در پمادها استفاده می شود.

۴. نعنا برای کمک به کاهش وزن

مصرف این اطمینان را می دهد که انرژی اضافی را به شیوه ای سالم از دست دهید. نعنا، آزادسازی آنزیم های گوارشی بدن را قادر به مصرف چربی بیشتری به منظور تولید انرژی می کند. استراتژی دیگر استفاده از نعنا با سایر غذاهایی است که برای بهبود سلامتی مانند لیمو شناخته می شوند. می توانید آب را با نعنا و لیمو مخلوط کنید. این یک روش کلاسیک برای آماده کردن بدن برای یک مسیر سالم جدید است و برای شما کم کردن وزن را به شیوه ای سالم و طبیعی آسان تر می کند.

۵. نعنا برای جلوگیری از آلرژی

روغن های موجود با ترکیب نعنا به طور گسترده ای برای مقاومت در برابر انتشار مواد شیمیایی خاص در بدن شناخته می شوند، که منجر به آلرژی فصلی و تب یونجه نیز می شود. نعنا بهتر است به شکل خام یا به شکل چای مصرف شود، تا از آلرژی ها محافظت کند. این مزایا همچنین برگ های نعنا را برای سرفه و دیگر مسائلی که با انقباضات شدید و ناگهانی عضلات ناحیه اطراف تشدید می شوند، عالی می کند.

۶. نعنا برای تقویت کبد

برای کار کردن موثر کبد شناخته شده است و نعنا به خاطر وجود مواد مغذی ضروری و خواصی چون آرامش بخشی و تسکین دهنده اش، یک گیاه بسیار مفید برای افزایش قدرت کبد است.

۷. نعنا بهداشت دهان را تضمین می کند

یک خوشبو کننده دستگاه تنفس هوای عمومی است، علاوه بر اطمینان از تمیزی زبان و صمغ ها، مانع رشد باکتری در دهان می شود. بنابراین نعنا گیاه بسیار محبوبی است که در تهیه خمیر دندان و دهان شویه استفاده می شود.

۸. نعنا برای جلوگیری از کاهش حافظه

افرادی که مصرف کنندگان معمولی نعنا هستند، به شدت هوشیار و باهوش هستند. نعنا به عنوان یک محرک موثر شناخته شده است، که حفظ حافظه بلند مدت و هوشیاری مشخص را افزایش می دهد.

۹. نعنا برای داشتن پوست سالم

نعنا دارای خواص ضد خارش و ضدعفونی کنندگی است و اطمینان می دهد که پوستتان کاملاً تمیز شده است. به پیشگیری و درمان عفونت های پوستی کمک می کند. درمان و حذف زخم های ناشی از گزش حشرات مانند پشه، زنبور عسل و زنبور سرخ. و از آن به عنوان یک ماده رایج در پمادهای دافع استفاده می شود.

۱۰. جلوگیری از افسردگی با نعنا

 یک محرک طبیعی بسیار معطر است که باعث افزایش انرژی در بدن می شود. می تواند به صورت روغن یا تنفسی یا به صورت بخار به کار رود تا افسردگی و خستگی را بکاهد. ذهن را تحریک می کند، به آن نیرو می بخشد و حالت و کارکرد جامع بدن را افزایش می دهد.

۱۱. نعنا برای کمک به شیردهی

به درمان و بهبود نوک پستان های ترک خورده و سندروم روده تحریک پذیر کمک می کند. استفاده از روغن نعنا روی سینه مادر شیر مادر را به جریان پایدار بدون ایجاد آسیب به پوست حساس و از بین بردن درد نوک پستان کمک می کند.

۱۲. نعنا برای جلوگیری از سرطان

تحقیقات نشان داده است که برخی آنزیم های فعال موجود در نعنا به توانایی پیش گیری و درمان سرطان مجهز هستند.

۱۳. نعنا برای کمک به گرفتگی های ماهیچه ای

زمانی که گلوی شما قرمز و تحریک می شود، ماهیچه های دور گردن و قفسه سینه ممکن است از عمل سرفه که با ناراحتی های اولیه و التهاب در طول مری آورده شده اند، آسیب ببیند. احتمالاً متوجه شده اید که پس از یک روز کامل سرفه، گلو و سینه بسیار خسته و زخمی می شود، پس استفاده از برگ های نعنا مفید است.

صدها سال پیش, مردم فهمیدند که برگ های این گیاه توانایی کاهش التهاب و همچنین توانایی آرام کردن فعالیت حرکتی در ماهیچه ها را دارند و این به نوبه خود به جلوگیری از التهاب ناشی از آن کمک خواهد کرد. امروزه گیاهانی مانند نعنا با نوشیدنی های داغ مانند چای بسته بندی می شوند.

۱۴. نعنا برای مبارزه با اثرات سرماخوردگی

وقتی یک سرماخوردگی معمولی دارید، علائم زیادی وجود دارند که بر شما تاثیر می گذارند. سوزش، درد، دشواری در تنفس و تولید خلط بیش فعال تنها تعدادی از نشانه های بسیار ناراحت کننده است که می توانید تجربه کنید، اما مصرف برگ های نعنا می تواند به تسکین دادن بخش عمده ای از اثرات آزار دهنده ناشی از بیماری کمک کند.

وقتی که برگ های نعنا باعث کاهش تورم می شود، راحت تر خواهید بود و می توانید استراحت کنید. این خاصیت منجر به کاهش آشفتگی هایی در سینه و گلو می شود. فعالیتی که در سرفه وجود دارد، باعث اتلاف عمده انرژی شما می شود و فشار زیادی روی سیستم ایمنی بدن شما وارد می کند، که باعث می شود بیشتر مستعد ابتلا به بیماری شوید.

۱۵. نعنا تنفس سخت را بهبود می بخشد

زمانی که با سرمای شدیدی بیمار می شوید، یکی از بدترین عواقب آن زمانی است که مجاری تنفسی شما با انواع مختلف التهاب مسدود می شود. این حالت می تواند فعالیت های روزمره و حتی خواب شما را دچار مشکل کند.

اما یک راه عالی برای مبارزه با مشکلات تنفسی این است که یک برگ نعنا را بخورید یا بجوید.

به خاطر ماهیت ضد التهاب برگ های نعنا، به احتمال زیاد مناطق قرمز و متورم درون دستگاه تنفسی شما در مدت کوتاهی با خوردن یک نعنای تازه تسکین پیدا می کنند. یک راه عالی برای رسیدن به این مزایا، اضافه کردن یک نعنای تازه به چایتان است. مایع و بخار داغش می تواند بسیار نافذ و موثر باشد.

۱۶. نعنا غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری

برگ های نعنا نه تنها طعم خوبی را به غذاها اضافه می کنند و تنفس را تازه می کنند، بلکه برخی از مواد معدنی بسیار مهم را به مردم می دهند که به رشد بدن انسان کمک می کنند.

فسفر، آهن و کلسیم با ویتامین های C و A نعنا برای ترمیم و رشد سلول های پوست بسیار مهم هستند. این ویتامین ها و مواد معدنی همچنین بخش هایی از دیواره ای سلولی را در سیستم گردش خون شما ایجاد می کنند که برای زندگی کاملاً مهم است. نعنای تازه محبوب تر از همیشه است و مصرف آن به معنای داشتن بدن سالم تر است، بنابراین غذاهایی را پیدا کنید که طعم نعنا را تکمیل کنند تا بیش ترین سود را به دست آورید.

برگهای نعنا حاوی ترکیبات مختلفی هستند که می توانند به تسکین درد و مجاری گوارشی کمک کنند. این گیاه می تواند به جلوگیری از واکنش های ناشی از نفخ و واکنش های دردناک که گاهی ممکن است رخ دهد، کمک کند. به ویژه برای افرادی صدق می کند که از انواع تغییرات دستگاه گوارش رنج می برند.

۱۷. نعنا دافع برخی حشرات پروازی

حشرات پروازی مانند پشه ها و آفات دیگر می توانند مشکل بزرگی باشند و باعث شود شما احساس درماندگی بکنید. برخی حشرات پروازی حتی می توانند بیماری های وحشتناکی با خود حمل کنند که منجر به بیماری های مادام العمر می شوند.

در آن زمان منطقی به نظر می رسید که شما هر کاری را انجام دهید تا از خود و خانواده خود در برابر آنچه که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی خواهد بود، محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *