بیماری ها, تدابیر طب سنتی, مقالات

۱۰ آنتی‌بیوتیک‌ طبیعی برای رفع عفونت

آنتی‌بیوتیک دارویی است که با متوقف کردن عملکرد باکتری‌ها از پیشرفت عفونت در بدن پیشگیری می‌کند. این کار را با کشتن یا جلوگیری از تکثیر و بازتولید باکتری‌ها انجام می‌دهد.
معنی لغوی آنتی‌بیوتیک، مخالف زندگی  یا زیست کُش است. بنابراین هر دارویی که تمامی میکروب‌ها و باکتری‌های بدن را از بین ببرد در دسته آنتی‌بیوتیک‌ها جا می‌گیرد. اما به طور عمومی، پزشکان این دارو را برای کشتن باکتری‌ها تجویز می‌کنند.
آنتی‌بیوتیک‌ها از دو راه طبیعی و ساختگی، از میکروارگانیسم‌هایی همچون قارچ‌ها و باکتری‌ها گرفته می‌شوند و خود برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های دیگر یا ممانعت از رشد آن‌ها استفاده می‌شوند.

۱۰ آنتی‌بیوتیک طبیعی برای درمان عفونت :

۱- عسل :

عسل یکی از قدیمی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی شناخته‌ شده است که ردپای آن را می‌توان تا زمان باستان دنبال کرد. مصریان به‌ دفعات از عسل به‌ عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی و محافظ پوست بهره برده‌اند. امروزه متخصصان عسل را درمانی مفید برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها، بریدگی‌ها، زخم بستر و پیوند پوست برمی‌شمارند. عسل همچنین دارای غلظت بالای قند است که می‌تواند به متوقف کردن رشد برخی از باکتری‌ها کمک کند. عسل رطوبت باکتری‌ها را از آن‌ها خارج می‌کند و باعث می‌شود باکتری در اثر خشک شدن نابود شود.

مبارزه‌ عسل با میکروب‌ها چندمرحله‌ای است و این خاصیت راه را برای مقاوم شدن میکروب‌ها سخت می‌کند. بهترین نوع عسل می‌تواند تقریبا ۶۰ نوع باکتری را نابود کند. علاوه‌ بر خاصیت آنتی‌بیوتیکی، محیط مرطوبی ایجادشده توسط عسل در تسهیل بهبود زخم دخیل است.

برای استفاده از عسل به‌ عنوان آنتی‌بیوتیک، آن را مستقیما روی زخم یا ناحیه‌ عفونی بمالید. عسل طبیعی می‌تواند باکتری‌ها را نابود کند و موجب تسهیل روند بهبود زخم شود. لازم است که از عسل خام استفاده کنید. 

همچنین می‌توانید برای درمان عفونت‌های داخلی عسل طبیعی را به‌ شکل خوراکی مصرف کنید. کافی است برای داشتن درمانی آرامبخش یک قاشق سوپخوری عسل را قورت دهید یا آن را در چای گیاهی ولرم حل کنید و بنوشید. می‌توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن مقداری عسل را با مقدار مساوی دارچین مخلوط کنید و بخورید.

استفاده از عسل طبیعی روی پوست و در بدن معمولا ضرری به‌ دنبال ندارد، هرچند هرگز نباید به کودک زیر یک سال عسل داد. به‌ جای عسل برای انتخاب گزینه‌ مناسب با پزشک مشورت کنید.

اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ خون استفاده می‌کنید، پیش‌ از مصرف سیر به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی با پزشک مشورت کنید

۲- سیر :

سیر مدت‌هاست که به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی شناخته می‌شود. خاصیت آنتی‌بیوتیکی سیر به دلیل ترکیب سولفوردار آن است. علاوه‌ بر این سیر خواص ضدقارچی، ضدویروسی و در دستگاه گوارش خاصیت ضدانگل دارد. طبق تحقیقات، سیر در برابر انواع متنوعی از باکتری‌ها مفید است.

قرص سیر نیز طبق تحقیق انجام‌شده در سال ۲۰۱۱ در برابر باکتری‌ها مفید شناخته است. شما می‌توانید قرص یا عصاره‌ سیر را از داروخانه‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید با خواباندن چند حبه سیر در روغن زیتون خودتان آن را در خانه تهیه کنید. خوردن سیر معمولا خطری ندارد، اما خوردن مقدار زیاد آن می‌تواند به خونریزی لوله گوارش منجر شود. مصرف روزانه دو حبه‌ سیر خام و مصرف آن در آشپزی به نظر مقدار مناسبی است. اگر از مکمل‌های دارویی سیر استفاده می‌کنید دقت کنید که باید طبق همان دستورالعمل مصرف کنید.  

اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ خون استفاده می‌کنید، پیش‌ از مصرف سیر به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی با پزشک مشورت کنید. مصرف زیاد سیر می‌تواند اثر این داروها را تشدید کند.

۳- آویشن :

برخی از تمیز‌کننده‌های خانگی حاوی عطرمایه‌ آویشن هستند. این عصاره می‌تواند به‌ویژه در برابر میکروب‌های مقاوم‌ به آنتی‌بیوتیک مفید باشد. در مطالعه‌ انجام‌ شده در سال ۲۰۱۱، محققان به بررسی اثر عصاره‌ اسطوخدوس و آویشن پرداختند. اثر هریک از عصاره‌ها را روی تجمع ۱۲۰ باکتری آزمایش کردند. محققان متوجه شدند که اثر عصاره‌ آویشن قوی‌تر از عصاره‌ اسطوخدوس است.

عصاره‌ آویشن فقط برای استعمال خارجی کاربرد دارد. شما نباید عصاره‌ آویشن را بخورید. پیش‌ از استعمال خارجی نیز حتما آن را با همان اندازه از روغن همراه مخلوط کنید. روغن همراه متداول برای عصاره‌ آویشن روغن نارگیل و روغن زیتون است.

کاربرد عصاره‌ آویشن مخلوط‌ نشده با روغن همراه روی پوست می‌تواند به التهاب و ناراحتی آن منجر شود. توجه کنید افرادی که فشارخون بالا یا پرکاری تیروئید دارند، نباید از عصاره‌ آویشن استفاده کنند.

۴- پونه کوهی :

پونه‌ کوهی دارای خاصیت آنتی‌بیوتیکی، آنتی‌اکسیدانی،‌ ضدویروسی، ضدقارچی، ضدعفونی‌کنندگی و ضددرد است. عصاره پونه‌ کوهی به درمان زخم‌های گوارشی و کاهش التهاب بدن نیز کمک می‌کند.

برای درمان عفونت قارچی روی پوست، ناخن و پا روزانه یا بصورت هفتگی چند قطره عصاره‌ پونه‌ کوهی را به آب اضافه کنید و مخلوط را به ناحیه‌ درگیر بدن بمالید. همچنین می‌توانید با انتشار روزانه‌ بخار آب مخلوط با عصاره‌ پونه‌ کوهی در هوای اتاق تا زمانی که عفونت رفع شود به بهبود عفونت سینوس‌ها و سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی کمک کنید. توجه کنید که عصاره‌ پونه‌ کوهی را نباید به صورت خوراکی مصرف کنید و بدون رقیق کردن روی پوست بمالید.

می‌توانید برای از بین بردن میکروب‌ها، با استفاده از عصاره‌ پونه‌ کوهی، سرکه، آب و لیموترش محلول تمیز‌کننده‌ خانگی درست کنید.

زردچوبه

زردچوبه برای کمک به درمان زخم معده، سوء هاضمه، بیماری‌های قلبی، و عفونت‌های باکتری و ویروسی توصیه می‌شود

۵- زردچوبه :

زردچوبه به عنوان یکی از هم‌خانواده‌های زنجبیل، خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد. زردچوبه برای کمک به درمان زخم معده، سوء هاضمه، بیماری‌های قلبی، و عفونت‌های باکتری و ویروسی توصیه می‌شود. در علم باستانی و کهن هند و طب چینی، زردچوبه برای مقابله با میکروب‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده شده است. علاوه‌ بر این زردچوبه به پیشگیری از عفونی شدن زخم کمک می‌کند.

۶- زنجبیل :

یکی از دسترس‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی زنجبیل است که در درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا، حالت تهوع، درد مفاصل و دل درد استفاده می‌شود. زنجبیل در جامعه‌ علمی به‌ عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی شناخته شده است و طبق تحقیقات می‌تواند با گونه‌های متنوعی از باکتری مبارزه کند. محققان همچنین درحال بررسی خواص ضددریازدگی، ضدتهوع و کاهنده‌ قندخون زنجبیل هستند. زنجبیل تازه اثری ضدباکتریایی بر باکتری‌های فاسد‌کننده‌ موادغذایی همچون سالمونلا دارد. زنجبیل یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای عفونت‌های دستگاه تنفسی و لثه است.

چای زنجبیل عامل پیشگیری‌ کننده‌ مناسبی در برابر عفونت باکتریایی است. برای درست کردن چای، یک بند انگشت زنجبیل تازه را رنده کنید و آن را در یک‌ و نصفی فنجان دم کنید. آن را صاف کنید و برای خوش‌ طعمی به آن مقداری عسل و آبلیمو اضافه کنید و بنوشید.

علاوه‌ بر این از زنجیل تازه یا پودر خشک‌ شده‌ آن در آشپزی استفاده کنید. شما می‌توانید از کپسول زنجبیل پس از مشورت با پزشک استفاده کنید.

۷- برگ زیتون :

برگ زیتون با باکتری‌های متنوعی مبارزه می‌کند. طبق تحقیقات برگ زیتون خاصیت ضدمیکروبی خوبی علیه باکتری‌ها و قارچ‌ها دارد. همچنین دارای خواص ضدالتهابی و محافظتی در برابر رادیکال‌های آزاد است. با مشورت با پزشک می‌توانید کپسول‌های عصاره‌ برگ زیتون را تهیه و مصرف کنید.

برگ‌های زیتون آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند. این برگ‌ها خاصیت ضدالتهابی دارند و مسکن طبیعی محسوب می‌شوند. می‌توانید عصاره برگ زیتون را از عطاری‌ها تهیه کنید و یا اینکه اگر به درخت زیتون دسترسی دارید برگ‌های آن را چیده، خشک کرده و از آن چای درست کنید. حواستان باشد برگ‌ها به آفت‌کش‌ها آلوده نباشند. طعم این چای تلخ است بنابراین بهتر است آن را با کمی عسل ترکیب کنید.

۸-  عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت :

عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت آنتی‌باکتری طبیعی است. این ماده همچنین ضدقارچ و ضدویروس نیز هست. درواقع طبق گزارش‌ها، عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت در برابر بیش از ۸۰۰ شکل ویروس و باکتری، بیش از ۱۰۰ گونه از قارچ‌ها و بسیاری از انگل‌ها مقاوم است. به‌علاوه، عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت آنتی‌اکسیدان زیادی دارد که به تقویت سیستم ایمنی خود بدن کمک می‌کند.

طبق تحقیق انجام‌ شده در سال ۲۰۰۲، عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت خواص ضدمیکروبی خود را روی طیف وسیعی از ارگانیسم‌های گرم مثبت و منفی آشکار می‌کند.

در عفونت‌های پوستی، چند قطره عصاره‌ هسته‌ گریپ‌فروت را در یک قاشق سوپخوری آب بریزید و روی ناحیه‌ موردنظر بمالید. نیازی نیست که آن را از روی پوست خودتان بشویید. می‌توانید آن را به عنوان پاک‌کننده‌ پوست، درمان آکنه و مرطوب کردن پوست صورت و دست‌ها استفاده کنید؛ برای این کار ۲ یا ۳ قطره از عصاره را کف دست بریزید و روی پوست ماساژ دهید. سپس آن را با آب بشویید.

مریم گلی

مریم گلی یک ماده ضدعفونی کننده قوی است که از رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها پیشگیری می‌کند

۹- گیاه مریم گلی :

قبل از اینکه بشر شروع به تولید داروهای آنتی‌بیوتیک کند، مریم گلی به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در واقع خواص دارویی این گیاه از زمان باستان شناخته شده است و مردمان قرون وسطی بر این عقیده بودند که این گیاه عمر را طولانی می‌کند. این گیاه حاوی روغن‌های ضروری، تانین‌ها، آهن، کلسیم و ویتامین A است. مریم گلی یک ماده ضدعفونی کننده قوی است که از رشد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها پیشگیری می‌کند. کافی است با مشورت این گیاه را خریداری و دمکرده آن را مصرف کنید.

۱۰- چای سبز :

ساده‌ترین و در دسترس‌ترین آنتی‌بیوتیک، همین چای سبز است. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که این ماده برای نابودی برخی از باکتری‌های دهانی فوق العاده است. یادتان باشد که چای سبز تاثیر شگرفی در کاهش سلول‌های چربی در بدن دارد. بنابراین با مصرف آن علاوه بر برخورداری از یک نوشیدنی لاغر کننده می‌توانید از یک آنتی‌بیوتیک طبیعی نیز برخوردار باشید.

خطرات مصرف آنتی بیوتیک طبیعی :

صرف اینکه ماده‌ای طبیعی است آن را بی‌خطر نمی‌کند. میزان و غلظت مواد فعال مکمل‌های آنتی‌بیوتیکی طبیعی در برندهای مختلف متفاوت است. برچسب مکملی را که می‌خرید، به‌ دقت مطالعه کنید. همچنین پیش‌ از مصرف این مواد با پزشک خود مشورت کنید.

برای مثال هرچند مصرف سیر پخته‌ شده معمولا بی‌خطر است، عصاره‌ سیر خطر خونریزی گوارشی را افزایش می‌دهد. این موضوع برای افرادی که جراحی در پیش دارند یا داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند خطرناک است. عصاره‌ سیر همچنین تأثیر داروهای HIV را کم می‌کند.

اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها در چه مواردی تجویز می‌شوند؟

 • پیشگیری از گسترش بیماری عفونی
 • جلوگیری از وخامت یا خطرناک‌شدن بیماری
 • سرعت بخشیدن به بهبودی جراحت یا بیماری
 • جلوگیری از پدید آمدن عواقب ناشی از عفونت باکتریایی

اگر برای فردی آنتی‌بیوتیک تجویز شود، او باید تمام دز دارو را تا تمام شدن دارو و مطابق با دستورالعمل مصرف کند. این موضوع به خصوص درمورد افرادی که اگر بیمار شوند با خطر بیشتری رو‌به‌رو هستند، اهمیت پیدا می‌کند :

 • جراحی پیش رو دارند
 • شیمی‌درمانی انجام می‌دهند
 • دچار HIV مثبت هستند
 • انسولین مصرف می‌کنند
 • دچار نارسایی قلبی هستند
 • سنشان بالای ۷۵ سال است
 • کمتر از ۳ روز سن دارند

وقتی فردی به آنتی‌بیوتیک‌ها آلرژی دارد یا دچار عوارض جانبی می‌شود، می‌تواند در این مورد با پزشک گفت‌وگو کند.

استفاده‌ بی‌رویه و بی‌دلیل از آنتی‌بیوتیک‌های صنعتی ممکن است عوارضی برای بدن به‌ همراه داشته باشد و باعث ایجاد مقاومت میکروب‌ها شود. برخلاف تصور عده‌ای که آنتی‌بیوتیک را دارویی مدرن می‌پندارند، باید گفت در واقع قرن‌هاست که آنتی‌بیوتیک طبیعی در زندگی بشر وجود دارد.

آنتی‌بیوتیک‌های اولیه، مانند بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های فعلی از منابع طبیعی بدست می‌آمدند. آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی بسیاری در اطراف ما وجود دارد که بسیار مقابل عفونت‌های باکتریایی تاثیر می‌گذارد. مصرف غیرضروری آنتی‌بیوتیک باعث می‌شود پزشک دارو را محدود کند.

از مصرف سرخود این دارو خودداری کنید. این داروهای طبیعی در موارد مختلفی باعث پیشگیری و درمان می‌شوند. سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد و از عفونت جلوگیری می‌کند و برای کودکان مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *