اصلاح سبک زندگی, روح و روان, مقالات

کنترل خشم=کلید طلایی محبوبیت

کنترل خشم، کلید طلایی محبوبیت

کنترل خشم، کلید طلایی محبوبیت

کنترل خشم، براحتی آب خوردن!

فرایند یادگیری به رسمیت شناختن نشانه‌هایی که شما در حال عصبانیت اقدام به آن‌ها می‌کنید و آرام می‌گیرید هست. کنترل و مدیریت خشم، سعی می‌کند که شما را از حال و احساس عصبانیت بیرون آورد و یا شما را به ادامه دادن عصبانیت تشویق نمی‌کند. عصبانیت یک احساس متقابل، نرمال و سالم است.

کنترل خشم، یادگیری این است که چگونه باید با آن مقابله کرد. همه ما در طول عمرمان موج عصبانیت را در درجات مختلف تجربه کردیم. شاید هنگامی که شخصی در ترافیک به نحوی موجب ایجاد عصبانیت می‌شود، یکی از اعضای خانواده با یک مشکل کوچک مشکل بزرگ‌تری همچون جروبحث و درگیری لفظی ایجاد کند و یا یکی از همکارانتان که به آن‌ها دست دوستی در همکاری دادید ، به شما خیانت کنند، دچار عصبانیت‌های غیرقابل کنترل می‌شویم.

در موارد گفته شده حتما شما به درگیری و یا کارهای خطرناک وسوسه می‌شوید که در انتها شما از یک مشکل کوچک یک کوه بزرگی می‌سازید که برای رهایی از آن باید تقاص آن را بدهید. برای اینکه در این حالات قرار نگیرید و جان خود و دیگران را به خطر نیاندازید. مواردی که ما در ادامه برای کنترل خشم ذکر می‌کنیم را انجام دهید.

۱۳ راهکار عالی برای غلبه بر خشم

۱. قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید.

در زمان خشم خیلی راحت ممکن است چیزهایی را به زبان بیاورید که بعداً از گفتن آن‌ها حسابی پشیمان شوید. چند دقیقه مکث کرده، چیزی به زبان نیاورید و فکرتان را جمع کنید و بگذارید طرف‌مقابلتان هم همین کار را بکند.

۲. آرام بودن را تمرین کنید

طبق گزارشات انجمن روانشناسان آمریکا، فن‌هایی مانند نفس عمیق و تصاویر و صداهای آرام‌بخش، می‌توانند باعث آرام شدن شما شوند و اجازه عصبانیت و خشونت را به شما نمی‌دهند. همچنین این انجمن شیوه‌های خاصی را که به آرام شدن شما کمک می‌کنند را ارائه داد.

  • نفس عمیق از قفسه سینه
  • استفاده از کلماتی همچون آسان بگیر، راحت باش و من در کنترل آرامش هستم می‌توانند به آرام شدن شما کمک کنند.
  • استفاده از تصاویری که با تجسم آن‌ها آرامش جذب بدنتان شود
  • گرایش به ورزش‌هایی مثل یوگا، تای چی و مدیتیشن

۳. وقتی آرام‌تر شدید، عصبانیت را ابراز کنید

برای کنترل خشم، وقتی توانستید روشن و واضح فکر کنید، ناراحتی‌تان را به طریقی قاطع اما نه هجومی ابراز کنید. نگرانی‌ها و نیازهایتان را به روشنی و وضوح کامل بدون اینکه موجب ناراحتی طرف‌مقابل شوید، برای او شرح دهید.

کنترل خشم

برای جلوگیری از انتقاد کردن یا مقصر دانستن کسی که فقط فشار بین شما را بیشتر خواهد کرد، برای توضیح مشکل جملاتتان را با ضمیر “من” شروع کنید.

۴. کمی ورزش کنید.

فعالیت جسمی به خالی کردن استرس‌هایی که موجب عصبانیت می‌شود کمک می‌کند. اگر احساس می‌کنید عصبانیت‌تان در حال افزایش است، برای پیاده‌روی بروید یا زمانی را برای انجام فعالیت فیزیکی موردعلاقه‌تان صرف کنید.

۵. به خودتان استراحت دهید.

استراحت کردن فقط برای بچه‌ها نیست. در طول ساعت‌هایی از روز که فوق‌العاده برایتان استرس‌زا است به خودتان وقفه‌هایی برای استراحت دهید. چند دقیقه زمان آرام و بی‌سروصدا به شما کمک خواهد کرد احساس بهتری پیدا کرده و برای کنار آمدن با مشکلات پیش رو آماده‌تر شوید.

۶. از ضمیر “من” استفاده کنید.

برای جلوگیری از انتقاد کردن یا مقصر دانستن کسی که فقط فشار بین شما را بیشتر خواهد کرد، برای توضیح مشکل جملاتتان را با ضمیر “من” شروع کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به طرف‌مقابل احترام بگذارید. مثلاً به جای “تو هیچ‌وقت در کارهای خانه کمک نمی‌کنی” بگویید، “من ناراحت شدم که بدون اینکه به من برای جمع کردن میز شام کمک کنی گذاشتی رفتی.”

۷. کینه به دل نگیرید.

یکی از بهترین راه‌های کنترل خشم بخشش است، بخشش ابزاری بسیار قوی است. اگر اجازه دهید که عصبانیت و سایر احساسات منفی بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، خواهید دید که با تلخی و ناعدالتی خودتان نابود شده‌اید؛ اما اگر بتوانید کسی که اذیتتان کرده است را ببخشید، هر دو شما می‌توانید از آن موقعیت درس بگیرید. منطقی نیست که از همه آدم‌ها توقع داشته باشید در همه شرایط همانطوری رفتار کنند که شما دوست دارید.

۸. برای خالی کردن فشار، شوخ‌طبعی کنید.

شوخی و خنده به مقابله با فشارعصبی کمک می‌کند. از شوخ‌طبعی برای مواجهه با چیزی که عصبانیتان کرده است و انتظارات و توقعات غیرواقع‌بینانه‌ای که داشته‌اید استفاده کنید. البته از طعنه و ریشخند دوری کنید زیرا ممکن است موجب جریحه‌دار شدن احساسات دیگران شده و همه چیز را بدتر کند.

۹. راهکارهای ممکن را بررسی کنید.

راهکار دیگری برای کنترل خشم، به جای اینکه روی چیزی که دیوانه‌تان کرده تمرکز کنید، سعی کنید مشکل را حل کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان عصبانیتان کرده است؟ در آن را ببندید. آیا همسرتان هر شب برای شام دیر می‌آید؟ برنامه شامتان را دیرتر بگذارید. به خودتان یادآور شوید که عصبانیت نه‌تنها هیچ چیز را حل نمی‌کند، بلکه بدتر هم می‌کند.

کنترل خشم

در زمان خشم خیلی راحت ممکن است چیزهایی را به زبان بیاورید که بعداً از گفتن آن‌ها حسابی پشیمان شوید.

۱۰. مهارت‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید.

وقتی اعصابتان خرد شده و خشمتان قلیان می‌کند، برای کنترل خشم،حتما از مهارت‌های تمدد اعصاب کمک بگیرید. تمرینات تنفس عمیق، تجسم یک تصویر آرامش‌بخش یا تکرار کلمه یا عبارتی که آرامتان می‌کند، بسیار به دردتان خواهد خورد. حتی می‌توانید موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید، در دفترچه خاطراتتان بنویسید یا چند حرکت یوگا را تمرین کنید.

۱۱. تقویت مهارت گوش دادن

تقویت مهارت گوش دادن به نظر شما شاید یک راه حل بی رفت به نظر برسد اما این‌گونه نیست، اگر باور نمی‌کنید مطالب ادامه را بخوانید تا باورتان شود.

وقتی که ما شنونده ایم، فورا ارتباطمان را با شخصی که در حال حرف زدن با ما است را برقرار می‌کنیم. نشان دادن اینکه شما به حرف‌های طرف مقابلتان صادقانه گوش می‌دهید می‌تواند موجب ۳ چیز شود:

  • نشان می‌دهد که شما مراقب هستید.
  • نشان‌دهنده احترام به فکر و احساسات دیگران می‌باشد.
  • باعث تقویت احساس همدلی می‌باشد.

۱۲. بازسازی شناخت‌ها و عادت‌های قبلی

افرادی که همیشه خشمگین می‌باشند و از شدت عصبانیت زیادی برخوردارند همیشه در حال قسم خوردن، ناسزا گفتن و … می‌باشند. همین کارها به‌خودی‌خود مشکل به‌حساب می‌آیند و آشکار است که در هنگام عصبانیت از خشونت‌های بیش‌ازحد استفاده می‌کنند. بازسازی شناخت‌ها و عادت‌هایمان چیزی بیشتر از تغییر راهی که ما در آن قرار داریم نمی‌باشد. سعی کنید  برای کنترل خشم‌تان راه خودتان را تغییر دهید و منطقی‌ترین را برگزینید.

 ۱۳. بدانید چه زمان نیاز به کمک دارید.

یادگرفتن کنترل خشم برای همه آدمها سخت است. اگر به نظرتان عصبانیت شما شدیداً خارج از کنترل است و باعث می‌شود دست به کارهایی بزنید که بعداً پشیمان شوید یا به اطرافیانتان آسیب برسانید، حتماً از متخصص کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در آخر اگر شما شخصی را که باعث عصبانیت شما شد را ببخشید، معلوم می‌شود که نکته اصلی این مقاله را گرفتید.  بخشیدن دیگران باعث آرام شدن شما می‌شود و به این نتیجه می‌رسید در مقابل اینکه با شدت خشم با طرف مقابلتان به جروبحث و یا حتی خشونت‌های فیزیکی بپردازید که در آخر فایده‌ای جز پشیمانی برای شما به بار نمی‌آورد بهترین کار را انجام دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *