تدابیر طب سنتی, مقالات

کنار دیگران خوشبو باشیم

رفع بوی عرق

رفع بوی عرق و طب سنتی

عرق کردن یک پدیده طبیعی است

عرق کردن یک پدیده طبیعی است که موجب دفع مواد زاید بدن می‌شود، اما عرق در فصل گرما بدبو و برای فرد و اطرافیان غیرقابل تحمل می‌شود. آیا می‌دانید برای رفع بوی بد عرق چه باید کرد؟

در فصول گرم و همچنین گاهی با افزاش فعالیت‌های جسمی تعریق به‌صورت سریع‌تر و با دفعات بیشتر اتفاق می‌افتد که حالتی ناخوشایند ازلحاظ بهداشت به وجود می‌آورد. بهترین روش برای مبارزه با بوی بد عرق پیشگیری است. زیرا اگر عرق روی بدن نماند، بو نمی‌گیرد. برای بسیاری از افراد شستشوی مرتب بدن باعث رهایی از شر بوی بد عرق می‌شود. البته شستشو بدن با آب خالی کفایت نمی‌کند و باید به‌خوبی با شامپو و صابون عرق را از سطح پوست پاک‌ کنید.

نظر طب سنتی در مورد عرق کردن

عرق بدبو در طب سنتی عبارتند از: فضولات آب خون است که به‌طور طبیعی از بدن دفع نگردد. باید در نظر داشته باشید که بوی خاص بدن، هرچند ناخوشایند، می‌تواند کاملا طبیعی باشد.

طبق تحقیقات علمی، این بوها می‌تواند ناشی از ترشح ترکیبات سمی در زمان تلاش بدن برای تنظیم درجه حرارت خود باشد.در مقابل بوهای نامطلوب دیگری نیز در بدن وجود دارند که عامل آن می‌تواند به دلیل بروز مشکلاتی در سلامتی مانند عفونت، به وجود بیایند.

روش های خانگی جالب برای پیشگیری و رفع بوی بد عرق 

برخی گیاهان دارویی برای رفع بوی بد بدن ناشی از تعریق زیاد پوست و رشد باکتری‌ها روی آن مفید می‌باشند. این گیاهان علاوه بر کاهش تعریق بدن و اثر ضدعفونی‌کنندگی، دارای بوی خوش و مطبوع نیز هستند. لذا نه‌تنها بدبویی بدن را رفع می‌کنند، بلکه به خوشبو شدن آن نیز کمک می‌نمایند.

۱. برگ مورد

پاشیدن پودر برگ خشک‌شده گیاه مورد، یا شستشوی پوست بادم کرده غلیظ برگ مورد به علت داشتن تانن فراوان و خاصیت قابض بودن، تعریق پوست را کنترل می‌کند و اسانس معطر آن باعث خوشبویی بدن می‌شود.

۲. برگ شیرین‌بیان

دم‌کرده غلیظ برگ تازه شیرین‌بیان (حدود ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوش که به مدت ۱۵ دقیقه دم کشیده باشد) را جهت شستشوی موضع عرق روزی ۲ تا ۳ بار استفاده نمایید تا از بوی بد عرق رهایی یابید.

۳. برگ حنا

پودر برگ حنا به‌تنهایی یا همراه با پودر برگ سدر یا جوش‌شیرین، با اثر خنک‌کنندگی پوست و کم کردن فعالیت غدد عرق، به رفع بدبویی عرق کمک می‌کند.

همچنین می‌توان حنا را با جوشانده سماق یا سرکه خمیر کرده و به موضع عرق مالید و نیم ساعت بعد با آبغوره یا سرکه رقیق‌شده موضع را شستشو داد. 

۴. مازو

تانن فراوان این گیاه، آن را جزو قابض‌های قوی قرار داده است که استفاده از پودر یا دم کرده غلیظش به کسانی که از ترشح زیاد غدد عرق پوست شاکی‌اند توصیه می‌شود.

تدابیر طب سنتی برای تعریق

برخی از غذاها می‌تواند تاثیر زیادی بر بوی بدن شما داشته باشد.

۵. مریم‌گلی

از جوشانده گیاه مریم‌گلی همراه با گل ختمی و زوفا، می‌توان شربت خوراکی تهیه کرد و روزی ۲ مرتبه میل نمود تا در کاهش تعریق بدن اثر بگذارد. همچنین پاشیدن پودر آن در زیر بغل یا داخل کفش یا شستشوی موضع عرق با دم کرده غلیظ آن، در رفع بدبویی و خوشبو نمودن پوست موثر است.

۶. پوست و برگ گردو

برگ گردو دارای خاصیت ضد میکروبی قوی هست و شستشوی موضع عرق با خیسانده یا دم کرده غلیظ برگ تازه گردو در رفع بدبویی پوست موثر است. پوست سبز گردو نیز به علت دارا بودن تانن فراوان و قابض بودن، در کنترل ترشح عرق بسیار مفید است.   

۷. نعناع

استفاده خوراکی از برگ تازه نعناع یا عرق نعناع در رفع بدبویی دهان بسیار موثر است. همچنین استفاده از دم کرده نعناع جهت شستشوی پوست بدن علاوه بر رفع بدبویی و کم کردن ترشح غدد عرق باعث خوشبو شدن بدن نیز می‌شود.

۸. برگ سیب

شستشوی بدن با دم کرده برگ تازه درخت سیب، در کاهش بوی بد عرق نقش موثری دارد. خصوصا اگر این دم کرده همراه با کمی سرکه استفاده شود. 

۹. گل سرخ

گذاشتن گلبرگ‌های تازه گل سرخ‌ روی موضع عرق یا شستشوی بدن با گلاب یا پاشیدن پودر گل سرخ زیر بغل یا داخل کفش، از دیگر روش‌های طبیعی کاهش عرق و رفع بوی آن محسوب می‌شود.

۱۰. رزماری

این گیاه که به اکلیل کوهی نیز شهرت دارد، در کاهش تعریق بدن اثر بسزایی دارد.  می‌توان ترکیبی از ۵۰ گرم پودر برگ رزماری و ۲۰۰ گرم پودر تالک تهیه نمود و روزی ۲ تا ۳ بار به محل عرق پاشید.

۱۱. سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر خاصیت لاغر کنندگی به‌عنوان مایعی در از بین بردن بوی عرق هم موثر است. برای استفاده بهتر است ابتدا محدوده زیر بغل را تمیز کرده و بعد پنبه آغشته به سرکه سیب را به محل بمالید و اجازه دهید خودبه‌خود جذب‌شده و خشک شود .

سرکه سیب سبب از بین بردن باکتری‌های آن محدوده شده و همین‌طور نوعی خاصیت خشکی می‌بخشد که نه تنها عرق کردن به‌مراتب کمتر می‌شود بلکه بوی بد آن تا حد چشمگیری از بین می‌رود . 

۱۲. قبل از خواب آب‌لیمو مصرف کنید

قبل از اینکه به رختخواب بروید محلی که بیشتر عرق می‌کند را با آب‌لیمو مرطوب کنید .

۱۳. گوجه‌فرنگی 

مصرف گوجه‌فرنگی به‌صورت خوراکی می‌تواند نقش مثبتی در از بین بردن بوی بد عرق داشته باشد اما برای نتیجه بهتر باید محل تعریق را با گوجه‌فرنگی مرطوب کنید و بعد از مدت ۱۵ دقیقه آن را آبکشی کنید .

۱۴. نمک

مقداری نمک را به‌صورت مرطوب شده به محل تعریق بزنید و منتظر بمانید . ممکن است نمک در محل تعریق احساس خارش ایجاد کند اما تا حد امکان صبر کنید و بعد از ۲۰ دقیقه آبکشی کنید .

۱۵. جوش‌شیرین

جوش‌شیرین خاصیت ضدعفونی‌کنندگی فراوان دارد و از رشد باکتری‌ها پیشگیری می‌کند، بنابراین برای رفع بوی بد عرق بسیارموثر است. مقداری جوش‌شیرین را مانند پودر به زیر بغل‌هایتان بزنید و یا مقداری از آن را در آب حل کنید و به زیر بغل‌ها بزنید. همچنین جوش‌شیرین برای رفع بوی بد پا نیز موثر است.

۱۶. عرق بهارنارنج

بهارنارنج خاصیت آرام‌بخشی و با بوی بد عرق مقابله می‌کند . برای این کار لازم است مقداری پنبه را به عرق بهارنارنج آغشته کنید و به زیر بغلتان بزنید .

تعریق و دردرسرهای فراوان

پیاده‌روی مستمر و طولانی در کاهش عرق بد بوی بدن بسیار تأثیرگذار است.

۱۷. روغن درخت چای 

درخت چای یک گیاه مفید برای کشتن قارچ و باکتری روی پوست است که بوی مطبوعی نیز دارد و به همین سبب از آن برای رفع بوی بدن نیز می‌توان استفاده کرد . برای استفاده، به چند قطره روغن درخت چای و چند قاشق غذاخوری آب را باهم مخلوط‌کنید و زیر بغلتان بزنید ، شما می‌توانید روغن و آب مخلوط شده را در یک اسپری بریزید و این‌گونه زیر بغلتان اسپری کنید.

۱۸. روغن‌های معطر گیاهی

روغن گیاهی اسطوخودوس (لوندر) یا روغن گیاهی پرتقال را با جوش‌شیرین مخلوط‌کنید و خمیر درست کنید و از این خمیر زیر بغلتان بمالید سپس اجازه دهید خمیر روی پوستتان خشک شود و آنگاه، آن را بشویید. هنگام تهیه این خمیر دقت کنید که خمیر تهیه‌شده باید بوی قوی روغن گیاهی بدهد. این کار باعث کنترل باکتری‌های عامل بوی بد می‌شود و در رفع عرق بسیار موثر است.

علاوه بر گیاهان دارویی مذکور، استفاده از گِل ارمنی و زاج سفید نیز که در واقع جزو مواد معدنی دارویی هستند، برای درمان تعریق و بوی بد آن موثر است.

۱۹. گِل ارمنی یا همان خاک آرژیل

نوعی گِل رس خالص ورز داده شده است که در التیام زخم و ضدعفونی کردن پوست و رفع بوی بدن موثر است. طرز استفاده از این ماده معدنی به این صورت است که می‌توان آن را به صورت خشک به‌تنهایی و یا ترکیب با پودر نعناع و گل سرخ‌روی موضع عرق پاشید، یا به‌صورت محلول با مقداری آب و سرکه به‌صورت گل شل درآورد و روزی نیم ساعت روی موضع عرق گذاشت. به‌طورکلی ذرات رس قدرت جذب بالایی دارند.

چکار کنیم تا بوی عرق ندهیم؟

۱. برخی از غذاها می‌تواند تاثیر زیادی بر بوی بدن شما داشته باشد. اگر می‌خواهید با تعریق زیاد و بوی بد آن مقابله کنید، از مصرف زیاد قهوه، نوشیدنی‌های الکلی،مواد غذایی چرب، پر ادویه و داغ بپرهیزید . همچنین غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیر منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، شنبلیله و کاری نمونه‌هایی از آن هستند. 

۲. کمبود روی نیز می‌تواند در ایجاد بوی بد بدن موثر باشد، زیرا این ماده به دفع سمومات بدن کمک می‌کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تأثیرگذار در میزان عرق بدن هستند.

۳. اگر شما گوشت و مرغ می خورید و با مشکل بوی بد بدن مواجه هستید رژیم غذایی خود را عوض کنید. مصرف گوشت و مرغ را کاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید .

بنابراین لازم است علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و مقابله با عوامل خارجی، به تغذیه خود نیز دقت داشته باشید و با رعایت این نکات تغذیه  بوی بد عرق خود را دفع کنید.

توصیه‌های طب سنتی برای  کسانی که تعریق زیاد و بد بو دارند

 • رژیم غذایی مناسب برای کاهش بوی بد بدن بسیار مؤثر است.
 • در طب سنتی اگر فرد دچار صفرای بالا و گرمایی باشد باید صفرابر مصرف کند.
 • اگر زیر بغل زیاد بوی بد می‌دهد، می‌توان از نوره استفاده کرد.
 • خوردن یک نوع غذا در هر وعده غذایی
 • حذف فست فودها و غذاهای نیمه آماده و رستورانی
 • حذف فست فودها و غذاهای نیمه آماده و رستورانی
 • حذف غذاهای سرخ‌کردنی، چیپس، پفک از رژیم غذایی
 • از مصرف بیش‌ازحد قهوه، نوشیدنی‌های الکلی، مواد غذایی چرب، پر ادویه و داغ بپرهیزید .
 • غذاهای تند و تلخ مانند سیر، زیره، شنبلیله و کاری، با بوهایی نافذ معمولاً تأثیر منفی بر بوی بدن دارند.
 • عدم مصرف سیر و پیاز
 • نوشیدن ترکیب عرق کاسنی و شاتره روزانه یک لیوان
 • پیاده‌روی مستمر و طولانی در کاهش عرق بد بوی بدن بسیار تأثیرگذار است.
 • در هوای گرم از لباس‌های نخی و نسبتا آزاد برای کاهش تعریق بدن استفاده کنید زیرا لباس‌های نخی اجازه می‌دهند که پوست شما به تنفس ادامه دهد.
 • برای رفع بوی بدن و زیر بغل استحمام روزانه با یک صابون ملایم بسیار مفید است.
 • از اقدامات مفید برای کاهش بوی بد عرق تعویض سریع لباس‌های زیر به عرق آلوده است .
 • در آخر می‌توانید از حجامت عام برای رفع بوی بد بدن نیز کمک بگیرید.

توصیه‌های طب اسلامی در مورد کم کردن عرق بدن نه‌تنها مضر نیستند، بلکه در سلامت کلی بدن نیز بسیار تأثیر گذراند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *