اصلاح سبک زندگی, تغذیه, مقالات

چگونه غذا بخوریم؟!

 

آداب غذا خوردن

امروزه باتوجه به شرایط اقتصادی به‌وجود آمده، استرس و اضطراب باعث بسیاری از مشکلات و بیماری‌های گوارشی و حتی روحی و جسمی شده است. رعایت اصول و آداب غذا خوردن از موضوعاتی است که نه تنها در متون طبّ سنتی، مورد توجه اطباء و حکما بوده است بلکه باستناد احادیث و روایاتی که از معصومین و ائمه اطهار (ع) نقل گردیده است، در آموزه های دینی هم موردتاکید می باشد. رعایت این اصول، علاوه بر حفظ سلامتی فرد، در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماریها و همچنین لذت بردن از غذاخوردن نیز موثر است. امروزه ثابت شده است که بسیاری از بیماری‌ها ریشه در عادات غذایی ناصحیح دارد.

متاسفانه علیرغم اهمیت این موضوع، در طب جدید آنگونه که باید و شاید به آن اهتمام نگردیده و تاحدودی از آن غفلت گردیده است. ما در این مطلب شرح کاملی از آداب غذا خوردن در طب سنتی را بیان می‌نماییم که شما را دعوت به مطالعه این مطلب می‌کنیم.

۹ قانون آداب غذا خوردن در طب سنتی

قانون ۱ : زمان غذا خوردن

انسان باید در زمان اشتهای واقعی اقدام به غذا خوردن کند و بدون اشتهای صادق غذا نخورد. این‌زمانی است که غذای قبلی کاملاً هضم شده است و ادرار، نضج پیداکرده است؛ یعنی رنگ آن از بی‌رنگی به سمت ترنجی و پررنگ شدن رفته است. همچنین شکم از زیر سینه با ناف سبک شده است، بوی غذای قبلی در بادگلو نیست، نبض کوتاه‌تر شده است، حواس ظاهری تیزتر شده است و احساس تشنگی به وجود آمده است.

قانون ۲ : زمان دست کشیدن از غذا

قبل از این‌که کاملاً سیری اتفاق بیافتد، باید دست از غذا خوردن کشید؛ چراکه غذا برای هضم شدن نیاز به فضای بیشتری دارد و اجزا آن از هم فاصله می‌گیرند. حال اگر حجم معده کاملاً پرشده باشد، باعث تشویش و اختلال هضم و بروز نفخ و سوءهاضمه خواهد شد.

قانون ۳ : جویدن غذا و طول مدت غذا خوردن

لقمه‌های غذایی باید کوچک برداشته شوند تا بتوان آن‌ها را به‌خوبی جوید. جویدن کامل غذاها باعث پیشگیری از سوءهاضمه، نفخ، یبوست و بسیاری از اختلالات دیگر خواهد شد؛ چون هضم غذا از دهان آغاز می‌گردد. این کار باعث طول کشیدن بیشتر غذا خوردن شده و از پرخوری نیز پیشگیری می‌کند.

قانون ۴ : سکون بعد از غذا

بعد از خوردن غذا لازم است که بدن در حالت آرامش قرار بگیرد تا هضم به‌درستی صورت بگیرد. بدترین چیز برای هضم غذا، حرکت‌های شدید است؛ یعنی ورزش بعد از غذا مناسب نیست؛ اما حرکت‌های خفیف که باعث انحدار (پایین رفتن) غذا و قرار گرفتن آن در قعر (تَه) معده می‌شوند، کمک به هضم بهتر غذا می‌کنند. بهتر است این تحرک درحد سفره جمع کردن باشد و بیشتر از این نباشد.

به همین منظور توصیه شده است که بعد از غذا چند قدم راه‌رفته شود و سپس چند دقیقه به پهلوی راست و بعد مدت طولانی‌تری به پهلوی چپ دراز کشیده شود. موقع برخاستن نیز از پهلوی راست بلند شوید. اما حرکت قبل از غذا به دفع فضولات بدن و افزایش حرارت غریزی برای هضم و جذب بهتر غذا کمک می‌کند.

اداب غذا خوردن

لقمه بزرگ خوردن در صرف غذا باعث تحریک دستگاه گوارش، نفخ و یبوست می‌شود.

قانون ۵ : پرهیز از پرخوری

از طرفی هم دریافت زیاد غذا و عادت به این امر، انسان را از صفای دل و روحانیت خارج کرده و به سمت بهیمیت می‌برد. در روایت هست که خدا از هیچ‌چیز به‌اندازه شکم پر بدش نمی‌آید!

قانون ۶ : رعایت ناسازگاری‌های غذایی

در طب سنتی ایرانی بعضی غذاها باهم ناسازگارند؛ یعنی نباید هم‌زمان مصرف شوند. اگر کسی یک‌بار این‌ها را باهم مصرف کرد و عارضه‌ای برایش پیش نیامد، در صورت تکرار این عادت، باید منتظر بروز عوارض جبران‌ناپذیری باشد. برای نمونه مصرف هم‌زمان گوشت‌ها به‌ویژه گوشت طیور با لبنیات (مثل ماست) به‌شدت نهی شده است و تکرار این عادت غذایی موجب بروز بیماری‌های پوستی مثل ویتیلیگو (برص) و دردهای مفاصل می‌شود.

قانون ۷ : با آرامش غذا خوردن

زمانی را که به غذا خوردن اختصاص می‌دهید را فقط به غذا خوردن مشغول باشید. از پیگیری کردن مشکلات دیگران، تلویزیون دیدن، صحبت کردن با تلفن همراه و… اجتناب کنید.

قانون ۸ :کلیات آداب غذاخوردن طب سنتی

نیم ساعت قبل از غذا یک لیوان آب را در سه جرعه بنوشید.

قبل از غذا دست ها را با صابون شسته و بدون خشک کردن سر سفره بنشینید ابتدا به زیبایی سفره و غذا نگاه کنید تا از لذت معنوی غذا خوردن هم بهرمند شوید.

در اول غذا بسم الله بگویید ولی اگر سر یک سفره چند نوع غذا باشد در وقت خوردن هرکدام آن ها گفتن بسم الله مستحب است.

با دست راست غذا بخورید (به‌صورت ۶۲ ).

قبل و بعد از غذا مزمز کردن نمک (سنگ نمک ساییده شده بهتر است)

قانون ۹: رعایت ترتیب در غذاها

یک نوع تقسیم‌بندی غذاها در طب سنتی ایرانی، تقسیم‌بندی آن‌ها به غذاهای لطیف و غلیظ است. غذاهای لطیف اجزای از هم فاصله‌دارتری دارند و به‌راحتی هضم می‌شوند و زودتر هم در بدن تحلیل می‌روند؛ اما غذاهای غلیظ بافت متراکم‌تری دارند و همین‌طور بافت سفت و محکمی در بدن تولید می‌کنند و دیرتر تحلیل می‌روند. کسانی که بیشتر کارهای فکری دارند و فعالیت بدنی کم‌تری دارند، باید بیشتر غذاهای لطیف مصرف کنند، دچار سوءهاضمه و مشکلات دیگر می‌گردند. ولی ورزشکاران و افراد دارای فعالیت بدنی زیاد باید غذاهای غلیظ بیشتری دریافت کنند تا دچار ضعف جسمانی نشوند.

برخی از موارد ناسازگار باهم :

 • لبنیات با ترشی‌ها
 • لبنیات با میوه‌ها مثل شیرموز
 • نوشیدن آب و مایعات بعد از میوه‌ها
 • ماهی با تخم‌مرغ 
 • ماهی با لبنیات

3 دیدگاه در “چگونه غذا بخوریم؟!

 1. یاسر ولی پور گفت:

  سلام بسیار عالی و آموزنده

  1. یاسر ولی پور گفت:

   very nice

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *