بیماری ها, مشکلات دهان و دندان, مقالات

چرا دهانم بو می‌دهد؟؟

بدبویی دهان مان می‌تواند دیگران را از ما فراری دهد و باعث خجالت ما شود

یکی از بدترین بلا‌هایی که می‌تواند گریبانگیر ما شود بوی بد دهان است. ما برای برقراری ارتباط با دیگران راهی جز حرف زدن نداریم و بدبویی دهانمان می‌تواند دیگران را از ما فراری دهد و باعث خجالت ما شود. این مشکل به حدی جدی است که حتی می‌تواند باعث انزوای اجتماعی و ایجاد اضطراب در فرد شود. در پزشکی تنفس بدبو با عنوان‌ هالیتوز شناخته می‌شود و می‌تواند منشأ داخل دهانی یا خارج دهانی داشته باشد، گرچه عوامل داخل دهانی بسیار شایع‌تر هستند. بوی بد دهان عمدتاً در اثر فعالیت و تکثیر باکتری‌های داخل دهانی است که منجر به تولید مولکول‌های شیمیایی می‌شود که حاوی سولفور است و بوی ناخوشایندی دارند.

۷ علت بوی بد دهان

۱- دندان‌ها و لثه‌ها

شایع‌ترین دلایل بوی نامطبوع دهان را باید در لثه‌ها و دندان‌ها یافت. باقی‌ ماندن پلاک میکروبی روی دندان باعث ایجاد پوسیدگی می‌شود که در صورت پیشرفت و ایجاد حفره به محلی مملو از باکتری و محصولات باکتریایی تبدیل می‌شود که خود از عوامل بوی بد دهان است. پیشرفت پوسیدگی به نوبه خود باعث التهاب و عفونت ریشه‌ها و ایجاد آبسه‌های دندانی خواهد شد که خود از دیگر عوامل بوی بد دهان خواهد بود.

۲- خشکی دهان

بزاق از ترکیب‌های بسیار با ارزشی است که دهان را به طور دائم تمیز می‌کند. همچنین بزاق ترکیب‌های حاصل از باکتری‌های پوسیدگی‌زا را خنثی و به پیشگیری از پوسیدگی کمک می‌کند. بنابراین یکی از عوارض کمبود بزاق می‌تواند بوی بد دهان باشد. کم آب شدن بدن به هر دلیلی مانند تشنگی و گرسنگی طولانی یا مصرف برخی داروها می‌تواند باعث خشکی دهان شود.

هنگام خواب میزان ترشح بزاق به طور طبیعی کاهش می‌یابد که دلیل مهم بوی خاص دهان در ابتدای صبح است به خصوص در افرادی که خر خر می‌کنند یا با دهان باز می‌خوابند.

هنگام خواب میزان ترشح بزاق به طور طبیعی کاهش می‌یابد که دلیل مهم بوی خاص دهان در ابتدای صبح است

عفونت‌ها یا التهاب‌های بینی ،گلو یا سینوس می‌توانند سبب بروز بوی بد دهان شوند

۳- اختلالات دهان، بینی و گلو

برخی اوقات امکان شکل گیری سنگ‌های کوچک پوشیده از باکتری بر روی لوزه‌ها در پشت گلو که ایجاد گر بوی بدی هستند . همچنین عفونت‌ها یا التهاب‌های بینی ،گلو یا سینوس می‌توانند سبب بروز بوی بد دهان شوند.

۴- زبان

سطح زبان مملو از پرزهای چشایی است که طبعاً بین پرزها، شیارها و فضاهایی تشکیل می‌شود به طوری که عمق این شیارها خصوصاً در قسمت عقب زبان بسیار بیشتر است. این فضاها منطقه مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌های گرم منفی است که باعث بوی بد دهان می‌شوند.

۵- معده

رفلاکس اسیدی معده به علت خوردن غذای زیاد و یا مصرف غذاهای چرب رخ می‌دهد که در این حالت دریچه فوقانی معده باز شده و غذاها را به سمت بالا می‌راند.

هنگامی‌که دریچه بالایی باز می‌شود اسید معده بالا می‌زند و ممکن است حتی تا حلق هم بالا بیاید که در این حالت اصطلاح ترش کردن یا رفلاکس معده را به کار می‌برند.

بوی ناشی از رفلاکس معده چون حاوی اسید هیدروکلریک با مخلوط صفرا، آنزیم‌‌ها، و همچنین بقایای غذا‌‌های هضم نشده است بسیار نامطبوع می‌باشد.

۶- سیگار

دود سیگار به علت بوی تند ترکیب شیمیایی آن باعث خشکی دهان و همچنین مستعد کردن محیط برای ایجاد بیماری‌های لثه می‌شود.

۷- عوارض جانبی داروها

مصرف بعضی داروها مانند داروهای درمان افسردگی، بی‌خوابی، اضطراب و فشارخون بالا باعث خشک شدن دهان می‌شود که به دنبال کاهش عملکرد غدد بزاقی پیش می‌آید. به این ترتیب علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع دهان، پوسیدگی و عفونت‌های دندانی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است مصرف این داروها در حد نیاز و به توصیه پزشک باشد. اما اگر ناچار به مصرف چنین داروهایی هستید، بهتر است آب زیاد بنوشید و از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید تا اثرات مصرف دارو روی خشکی دهان را تا حدی کاهش دهید.

درمان بوی بد دهان با توصیه‌های طب سنتی

۱- آب

روزانه سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید. زیرا، مصرف منظم این ماده حیاتی، دهان شما را مرطوب و پر آب کرده و از خشکی آن جلوگیری می‌کند. در ضمن، بعد از مصرف هر نوبت غذا، بلافاصله دهان خود را با آب بشویید تا باکتری‌های موجود در بین دندان‌ها از دهان خارج شوند.

۲- رازیانه

رازیانه داری خواص ضد باکتریایی بوده و می‌تواند بوی بدن دهان را از بین ببرد. برای از بین بردن بوی بد دهان، یک قاشق غذاخوری از دانه‌های رازیانه را به آرامی‌ بجوید. این کار میزان ترشح بزاق دهان را بهبود داده و رطوبت دهان را افزایش می‌دهد.

با دارچین بوی بد دهان را از بین ببرید

دارچین باعث کاهش میزان باکتری‌های موجود در دهان شده و بوی بد دهان رااز بین می برد.

۳- دارچین

دارچین باعث کاهش میزان باکتری‌های موجود در دهان شده و در نتیجه، می‌تواند بوی بد دهان را کنترل کند. بدین منظور، یک قاشق چایخوری از پودر دارچین را در یک فنجان آب ریخته و آن را بجوشانید. در ضمن، می‌توانید به آن مقداری هل نیز اضافه کنید. سپس، محلول حاصل را کمی‌سرد کرده و به عنوان دهانشویه از آن استفاده نمایید.

۴- شنبلیله

شنبلیله برای برطرف کرده بوی بد دهان ناشی از زکام و سرماخوردگی بسیار موثر است. برای این منظور، روزانه یک قاشق چایخوری از دانه‌های شنبلیله را با یک فنجان آب جوشانیده و جوشانده حاصل را مصرف کنید.

۵- میخک

میخک دارای خواص ضد باکتریایی بوده و بوی بد دهان را از بین می‌برد. راحت‌ترین روش این است که چند تکه از این گیاه را در دهان گذاشته و آن را کاملا بجوید.

در ضمن، می‌توانید چای گل میخک را نیز مصرف کنید. برای درست کردن این دمنوش، ابتدا یک فنجان آب را بجوشانید. سپس یک قاشق چایخوری از گل میخک را اضافه کرده و بگذارید تا به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

۶- جعفری

کلروفیل‌های موجود در جعفری از لحاظ شمیایی، دهان شما را خنثی کرده و بوی بد را از بین می‌برند و از دیگر موارد درمان بوی بد دهان می‌توان به ترمیم دندان‌های پوسیده، تمیز کردن زبان، رعایت بهداشت دهان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *