اصلاح سبک زندگی, تناسب اندام, مقالات

معجزه حرکات اصلاحی برای دردهای مفصلی

حرکات اصلاحی

تندرستی به‌عنوان مهم‌ترین سرمایۀ انسان، جنبه مثبتی از سلامتی است. این سرمایه مهم انسان متعادل از ابعاد اجتماعی، روحی، عاطفی، ذهنی، ارتباطی و جسمانی است. بعد جسمانی تندرستی یا همان وضعیت جسمانی مطلوب نقش مهمی در ایجاد زندگی سالم و بانشاط ایفا می‌کند.

انجام کارهای روزمره به‌صورت اشتباه، کار مداوم و بدون استراحت در یک وضعیت ثابت و نیز عدم فعالیت بدنی باعث شده است تا اکثر افراد جامعه با ناهنجاری‌هایی در بدن و به‌ویژه ستون فقرات مواجه شوند که این ناهنجاری‌ها به‌تدریج باعث بروز دردهایی در نواحی مختلف ستون فقرات می‌گردد.

امروزه بسیاری از افراد از دیسک کمر، فتق دیسک و سیاتیک رنج می‌برند. این درد‌ها معمولاً در افراد مسن به علت بالا رفتن سن و تغییرات ایجادشده در هورمون‌ها و استخوان‌ها چیزی معمولی به شمار می‌آید درحالی‌که اگر منشاء این دردها را تشخیص دهیم در هنگام پیری و کهولت کمتر دچار این مشکلات خواهیم شد. چیزی که جلب‌توجه می‌کند این است که افراد جوان نیز به همین درد‌ها گرفتار هستند که علت اصلی آن زندگی ماشینی و کم‌تحرکی است که در زندگی ما به وجود آمده اما علت‌های دیگری نیز در به وجود آمدن آن نقش دارند.

ناهنجاری جسمانی مزید بر علت است که به‌مرور در افراد به علت شیوه غلط زندگی (خوابیدن، راه رفتن، نشستن، کار کردن و…) ایجاد می‌شودکه میتوان با حرکات اصلاحی این ناهنجاریها را به آسانی برطرف کرد.

حرکات اصلاحی چیست ؟

حرکات اصلاحی یکی از بخش‌های تربیت‌بدنی است که هدف آن پیشگیری و رفع برخی ناهنجاری‌های جسمانی توسط تمرین‌های بدنی است. به‌عبارت‌دیگر حرکات اصلاحی عبارت است از برنامه‌ای ورزشی و حرکتی که در آن با اجرای تمرین‌های خاص عملکرد و ساختمان بدن تغییر می‌کند و اصلاح می‌شود. شاید نتوان معیار ثابت و مشخصی برای وضعیت بدنی تمام افراد به‌صورت یکسان در نظر گرفت زیرا این موضوع در ارتباط با مکانیک بدن و تحت تأثیر عملکرد دستگاه‌های مختلف بدن ازجمله اسکلت و عضلات است.

اما آنچه اهمیت دارد این است که یک وضعیت بدنی مناسب‌تر خستگی کمتر و کارایی بیشتری دارد. عوامل دیگر نیز به‌صورت جزیی در ساختار جسمانی مؤثر است ازجمله ن‍ژاد، سنت و عادت‌های مختلف و حتی حالات روحی و روانی افراد که در ملل مختلف به صورت‌های گوناگون دیده می‌شود. عواملی مانند بیماری و یا خستگی نیز وضعت کلی بدن را به‌طور مقطعی تحت تأثیر قرار می‌دهند زیرا درنتیجه‌ی بیماری و خستگی توان عضلات بدن کاهش می‌یابد و نیروی وزن بدن بر نیروی انقباضات عضلانی غلبه می‌کند و وضعیت قائم بدن دچار مشکل می‌شود

حرکات اصلاحی بدن

با حرکات اصلاحی می‌توان به راحتی سلامتی اندام را تضمین نمود

۷ مزیت حرکات اصلاحی

۱.حرکات اصلاحی باعث کاهش درد می‌شوند و نتایج فوری و قابل‌توجه در کاهش درد خواهند داشت.

۲.با انجام حرکات اصلاحی، کنترل بدن خود را در هنگام درد، بدون مصرف دارو، جراحی یا … به دست خواهید آورد.

۳.عملکرد روزانه شما ارتقا خواهد یافت.

۴.احتمال خطر بروز آسیب در ورزش و تمرین را کاهش می‌دهند.

۵.با حرکات اصلاحی و تسلط بر اصول آن، می‌توانید ضعف و ایمبالانس عضلانی را تشخیص دهید.

۶.تفاوت میان حرکات باکیفیت و حرکات جبرانی (حرکات جایگزین) را مشخص می‌کند (بهبود قدرت، انعطاف‌پذیری و توان).

۷.حرکات اصلاحی فعالیت‌های زندگی روزانه را بهبود می‌بخشند و استرس را کاهش می‌دهد.

انواع ناهنجاریهای بدنی که با حرکات اصلاحی می توان درمان کرد:

۱.اختلالات ساختمانی

۲.اختلالات کارکردی‎

در اختلالات ساختمانی‎، ساختار اسکلت وضعیت طبیعی خود را از دست می‎دهد. این نوع تغییرات با حرکات اصلاحی قابل درمان نیست و اجرای تمرین‌های‎ ورزشی برای این افراد چندان سودمند نخواهد بود.

اختلالات عملکردی‎، اختلالاتی است که فقط روی بافتهای نرم مثل عضلات و رباطها اثر می‎گذارد. این نوع‎ تغییرات دربرابر تمرین‌های اصلاحی واکنش نشان می‎دهد.

حرکت اصلاحی؛ ورزشی درمانگر

هر فردی با انجام ورزش و فعالیت بدنی اهدافی را دنبال می‌کند که این اهداف می‌تواند گسترده باشند، ولی درهرصورت ورزشکار حرفه‌ای و فردی که ورزش را باهدف سلامتی انجام می‌دهد، می‌تواند از ارتباط دوسویه بین ورزش و حرکات اصلاحی سود ببرد. بنابراین می‌توان گفت که، این حرکت ابزاری حیاتی و ارزشمند برای همه افراد با هر سن و هر توانایی است.

با برنامه حرکات اصلاحی، شما می‌توانید بر نقص‌های تکنیکی غلبه کنید. تکنیک‌های ضعیف در بعضی از انواع حرکات باعث ایجاد آسیب و آثار سوء بر سلامتی خواهد شد. حرکت اصلاحی بر این اصل ساده استوار است که هر عضله با عضلات دیگر ارتباط دارد و سیستم عصبی بین عضلات و مفاصل به‌عنوان هماهنگ‌کننده عمل می‌کند و بین آن‌ها ارتباط برقرار خواهد کرد.

با آموزش مجدد ساختار مناسب به بدن، ساختار بدنی می‌تواند بهبود یابد و شما می‌توانید بدون هرگونه دردی آزادانه حرکت کنید.

برای ورزشکاران یا افراد فعال، حرکت اصلاحی می‌تواند عملکرد و کارایی را بهبود بخشد و احتمال بروز آسیب را کاهش دهد و به بدن اجازه خواهد داد تا از آسیب‌ رهایی یابد و زودتر بازتوانی شود و به میادین ورزشی بازگردد. ازآنجاکه حرکت اصلاحی بر ساختار بدنی بهینه، کیفیت حرکت، هماهنگی بین عضلات مرکزی بدن و عملکرد تمرکز دارد، به دنبال دو هدف مهم زیر است :

۱- یک راه‌حل بلند‌مدت برای هر فردی با هر آسیب، درد یا مشکلات مفصلی و تلاش برای برطرف کردن این شرایط است.

۲- حلقه مفقوده برای هر فردی است که نیازمند بهبود حرکت، تناسب‌اندام و آمادگی بدنی، سلامتی، راحت بودن یا عملکرد ورزشی باشد.

حرکات اصلاحی و ورزشی

حرکات اصلاحی به بدن اجازه خواهد داد تا از آسیب‌ رهایی یابد و زودتر بازتوانی شود

ارزش حرکات درمانگر در سلامتی :

حرکات اصلاحی و درمانی بررسی «تعادل ساختار فیزیکی انسان و ارائه حرکات و توصیه‌هایی برای بهبود و کارایی آن» است. مسئله‌ای که هنوز وجود دارد این است که حرکات اصلاحی را با حرکات فیزیوتراپی و با فعالیت‌های جسمی که برای ورزش معلولین و یا بیماران روانی انجام می‌گیرد یکی می‌دانند. به‌طورکلی استفاده از این حرکات  وقتی انجام می‌گیرد که کودکان ازلحاظ جسمی و روانی کاملاً سالم هستند ولی دارای انواع ضعف‌های جسمانی و ارگانی هستند پس چنانچه به‌موقع، مخصوصاً در مراحل رشد به این ضعف‌ها توجه شود و از حرکات اصلاحی استفاده شود می‌توان چنین ضعف‌هایی را برطرف کرد و در بزرگ‌سالی از شدت یافتن آن‌ها جلوگیری کرد.، نشستن و خوابیدن و نیز وسایل مورداستفاده چون کفش، کیف، میز و صندلی، اتومبیل و اخیراً رایانه‌ها مطالعه می‌شود. درگذشته به دلیل جنبه‌های کاربردی و سودمندی‌های اجتماعی این رشته، به‌ویژه در مدارس و در سطح کودکان، نوجوانان، جوانان و اکنون به دلیل توسعه قهرمانی و ضرورت پیشگیری و اصلاح ناهنجاری‌های ورزشکاران، حرکات اصلاحی پیشرفت و تحول چشمگیری یافته است این حیطه اکنون گاه به‌منزله حرکت‌درمانی نیز شناخته می‌شود.

پس در یک نتیجه‌گیری کلی موضوع موردمطالعه در حرکات اصلاحی و درمانی بررسی «تعادل ساختار فیزیکی انسان و ارائه حرکات و توصیه‌هایی برای بهبود و کارایی آن» است. مسئله‌ای که هنوز وجود دارد این است که حرکات اصلاحی را با حرکات فیزیوتراپی و با فعالیت‌های جسمی که برای ورزش معلولین و یا بیماران روانی انجام می‌گیرد یکی می‌دانند. به‌طورکلی استفاده از این حرکات وقتی انجام می‌گیرد که کودکان ازلحاظ جسمی و روانی کاملاً سالم هستند ولی د رأی انواع ضعف‌های جسمانی و ارگانی هستند پس چنانچه به‌موقع، مخصوصاً در مراحل رشد به این ضعف‌ها توجه شود و از حرکات اصلاحی استفاده شود می‌توان چنین ضعف‌هایی را برطرف کرد و در بزرگسالی از شدت یافتن آنها جلوگیری کرد.

ارزیابی پاسچِر (حرکات اصلاحی)

حرکات اصلاحی امروزه یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین روش‌های درمانی با کمترین هزینه به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های فیزیکی در افراد می‌باشد که می‌توان آن را بر روی تمامی افراد در تمامی سنین با کمترین میزان خطر و عوارض جانبی بکار برد.

بدیهی است امروزه مشکل درد، شکایت عمده‌ی بیماران را تشکیل می‌دهد، که ناشی از شکل‌گیری ناهنجاری بدنی و متعاقب آن استرس‌های مکانیکی زیاد وارده بر عضلات و مفاصل است و منجر به ایجاد سیکل معیوب، ناهنجاری، عدم تعادل عضلانی و درد می‌گردد.

آگاهی از هزینه‌های جراحی و عوارض آن، مارا وادار می‌کند که کمی بیشتر در این زمینه تأمل و تفکر نماییم و پیش از بحرانی شدن آسیب‌های جسمانی، با صرف هزینه و زمان کمتر به‌وسیله‌ی حرکات اصلاحی و تمرین درمانی، آنها را مرتفع نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *