عرقیجات, مقالات

مروری بر خواص کاسنی

عرق کاسنی

ریشه کاسنی

کاسنی چیست؟

کاسنی نام گیاهی است با گل‌های آبی و ارغوانی که بصورت پراکنده در نواحی مختلف از جمله منطقه آذربایجان و مناطق کوهستانی خراسان در دسترس می‌باشد. این نوع گیاه بصورت عرق و عصاره قابل دسترس‌تر از گیاه آن می‌باشد و  عرق کاسنی فواید زیادی در طب سنتی دارد.

کاسنی گیاهی است که از ریشه‌های خشک و قطعات زمینی آن برای دارو استفاده می‌شود. رومیان از کاسنی به عنوان یک سبزی، و یا در سالاد استفاده می‌کردند.

کاسنی و عرق کاسنی مملو از روی، منیزیم، منگن، کلسیم، آهن اسیدفولیک و همچنین ویتامین‌های ۶B ،C ،E و K است که بسیار غنی برای سلامت و ایمنی بدن می‌باشد. استفاده از عرق کاسنی در طب سنتی بسیار رواج داشته و به این دلیل تقریباً در هر خانه‌ای پیدا می‌شده است.

طبع عرق کاسنی سرد است و در از بین بردن حرارت بدن و احساس سستی و ضعف و رنگ‌پریدگی و به‌خصوص مشکلات کبد بسیار مفید است. اگر طبع شما سرد است در استفاده از عرق کاسنی باید احتیاط کنید.

بهترین زمان مصرف عرق کاسنی

بهترین زمان برای مصرف عرق کاسنی، صبح قبل از صبحانه و ناشتاست، بهتر است برای درمان جوش با عرق کاسنی و مصرف آن، عرق کاسنی را به آب اضافه کنید تا مواد مغذی آن را بهتر بتوانید دریافت کنید.

خواص دارویی گیاه کاسنی در طب سنتی

– ریشه کاسنی با افزایش جریان زردآب، به بدن کمک می‌کند تا مواد غذایی و مایعات موجود در بدن بهتر هضم شوند.

– پماد تهیه شده از برگ‌های له شده آن برای درمان التهاب و ورم چشم استفاده می‌شود.

– کاسنی در پیشگیری از پوکی استخوان، سرطان روده و سینه موثر است.

– مخلوطی از آب کاسنی، هویج، کرفس و جعفری، غذایی مغذی برای اعصاب، چشم و سیستم عضلانی به حساب می‌آید.

– این گیاه که خاصیت طبیعی رونده دارد، با یبوست حاد مقابله می‌کند.

– آب کاسنی همراه با کرفس و جعفری خاصیت تقویت کنندگی دارد و برای بیماران کم‌خون بسیار مفید است.

– مصرف پودر ریشه خشک آن همراه با عسل برای درمان برونشیت حاد مفید است.

– کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می‌دارد و توان و نیروهای بدنی را تجدید می‌کند.

گیاه کاسنی

زنان شیرده بهتر است از این عرق در طول دوران شیردهی استفاده نکنند

خواص درمانی گیاه کاسنی از دیدگاه امامان

امام رضا(ع) می‌فرماید: سبزی کاسنی بخورید چرا که آن، مال و فرزند را زیاد می‌کند و بهترین سبزیجات را ایشان کاسنی و کاهو دانسته‌اند. همچنین فرموده‌اند شفای هزار درد است، هیچ دردی در شکم نیست مگر اینکه با کاسنی خوب شود.

پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند: برگی از کاسنی نیست مگر قطره‌ای از بهشت بر آن باشد.

خاصیت عرق کاسنی

۱. رفع نفخ و چربی شکم

ریشه کاسنی خاصیت ضد نفخ داشته وخاصیت چربی سوزی عرق کاسنی موجب رفع چربی‌ها بخصوص چربی دور شکم می‌شود.

۲. سلامتی مثانه و کلیه

از فایده عرق کاسنی خاصیت ادرارآوری بالایی است که با دفع سموم از بدن کلیه و مثانه را از سنگ، پاک و نارسایی آن را برطرف می‌سازد.

۳. کاسنی برای تصفیه خون

بر اساس گفته کارشناس داروهای گیاهی، عصاره و عرق کاسنی در تصفیه خون و بهبود جریان خون‌رسانی موثر می‌باشد.

۴. پاک کننده و رفع امراض کبد

عرق کاسنی با نوسازی سلول‌های کبدی و خاصیت چربی‌زدایی و دفع صفرا باعث پاک شدن کبد و رفع امراض آن می‌شود.

۵. افزایش میل جنسی

عرق کاسنی باعث تنظیم هورمون‌‌ها باعث افزایش قدرت باروری می‌شود که در مردان با افزایش حجم اسپرم میل جنسی را هم افزایش می‌دهد.

۶. کاسنی برای پوست

عرق کاسنی مملواز ویتامین C، فسفر و آهن گیاهی است که با تقویت کبد، رنگ پوست را روشن، بیماری‌‌های پوستی مانند: اگزما، جوش‌‌ها و التهابات پوستی را بر طرف می‌کند.

۷. بهبود گوارش

ساقه و برگ کاسنی مملو از باکتری مفید اینولین پروبیوتیکی است که برخلاف باکتری‌های مضر، برای بدن میزبان مفید است و سوزش معده را برطرف و هضم را بهبود می‌نماید.

۸. سلامت قلب

عصاره کاسنی سرشار از فنول‌هایی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی است که مانع از لخته شدن خون و بی‌نظمی طپش قلب می‌شود.

۹. کاسنی ضدسرطان

پلی‌فنول‌های موجود در کاسنی، با اثرات مثبت آنتی‌اکسیدانی غنی مانع رشد سلول‌های سرطانی و تومورها می‌شود. عصاره کاسنی موجب کاهش رشد تومورهای سرطانی شده، شهد موجود در کاسنی از کیفیتی برخوردار بوده که اجازه رشد به تومورها را نداده و از خواص آنتی‌اکسیدانی بالایی برخوردار است. پلی‌فنول‌ها کاسنی، تاثیرات مثبتی بر پیشگیری از انواع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه و سرطان‌های مرتبط با روده را دارد.

۱۰. رفع سرفه خشک

شربت دم کرده ریشه کاسنی با خاصیت خلط آوری بالا مناسب برای درمان گلو درد و سرفه‌های خشک می‌باشد.

۱۱. تب‌بر

کاسنی دارای ویتامین C بوده و با خاصیت آنتی‌اکسیدانی و دفع سموم دمای بدن را تنظیم و یک تب‌بر طبیعی محسوب می‌شود.

کاسنی و درمان کبد

این گیاه دارویی سرد است و مسکن، حرارت و عطش، و گرمی و تقویت کننده کلیه و فشار خون و صفرا و پاک کننده مجرای ادرار و کلیه‌ها است

۱۲. رفع ورم، درد مفاصل و آرتروز

از فواید دیگر عرق کاسنی، خاصیت ضدالتهابی است. کاسنی را عموما برای کاهش دردهایی که عامل التهابیف دردهای ماهیچه‌ای و درد مفاصل است، می‌توان مصرف نمود .

براساس تحقیقات جدید در حدود ۷۰ % از بیمارانی که از ورم و دردهای مفاصلی رنج می‌بردند، با مصرف کاسنی (عرق، عصاره و گیاه) بطور چشمگیری از دردهایشان کاسته شده است.

۱۳. تنطیم کلسترول خون

اینولین موجود در کاسنی باعث کاهش میزان کلسترول مضر LDL در بدن شده و سطح کلسترول مطلوب را بالا برده و با بهبود جریان خونی از امراض سکته‌های قلبی و مغزی می‌کاهد.

۱۴. رفع التهاب لثه و دهان

عصاره برگ‌های کاسنی حاوی ویتامین C است که با مالیدن برلثه یا غرغر کردن در دهان می‌تواند التهابات لثه و زخم دهان را برطرف سازد.

۱۵. کاسنی برای استرس

عصاره ریشه کاسنی با خاصیت مسکن قوی و آرامش بخشی بالا، برعملکرد سیستم عصبی اثر مثبت داشته و خواب را بهبود و مانع از استرس و اضطراب می‌شود.

۱۶. ضد پیری زودرس

ویتامین C و E در برگ کاسنی موجب رفع چین و چروک صورت و عوارض پیری زودرس شده و درحفظ جوانی بسیارموثر است.

۱۷. درمان یبوست

اینولین فیبر مغذی در کاسنی می‌باشد که با افزایش تحرکات روده‌ای و اسید معده، هضم را بهبود داده و یبوست را در حد زیادی کاهش می‌دهد.

۱۸. سیروز کبدی

استفاده از گیاه کاسنی برای تصفیه خون بسیار مفید است. به این منظور می‌توان سالاد کاسنی را در برنامه غذایی روزانه گنجاند. از اثرات مفید کاسنی، حفاظت کبد در برابر سموم کبدی است. هرچه عرق کاسنی تلخ‌تر باشد فواید عرق کاسنی بیشتر است و در التیام امراض کبدی موثرتر است.

۱۹. سیستم ایمنی

کاسنی تقویت کننده‌ایی نیرومند برای بدن است. تاثیرات آنتی‌باکتریال نیرومندی بر روی برخی از باکتری‌های خطرناک و مقاوم از خود نشان داده و در ضمن پلی‌فنول موجود در کاسنی نقش آنتی‌اکسیدانی و زدایندگی رادیکال‌های آزاد در رگ‌های خونی که زمینه ساز انوع بیماری‌ها یا امراض است را ایفا می‌کند، که از جمله این بیماری‌ها می توان به بیماری‌های قلبی و سرطان اشاره نمود.

۲۰. خواص معجزه آسای کاسنی برای پوست

بسیاری از جوش‌های صورت ناشی از گرمی و حرارت و یا کثیف شدن خون است که منشأ همه این پدیده‌ها “کبد” است. بنابراین باید کبد را تصفیه و از خون کثیف و غلیظ پاک کرد. وقتی کبد آینه شد صورت هم به تبع آن شفاف و بدون لک و جوش می‌شود. کاسنی، بهترین درمان برای صاف کردن کبد و درخشندگی پوست است.

عرق کاسنی برای پوست

هرچه این عرق تلخ‌تر باشد فواید عرق کاسنی بیشتر است و در التیام امراض کبدی موثرتر است

۲۱. دلایل درمان جوش با عرق کاسنی

۱. رفع گرمی مزاج

بسیاری از جوش‌ها به دلیل غلبه گرمی مزاج و مصرف گرمی‌جات است. عرق کاسنی طبع سردی دارد که با مصرف آن طبع فرد معتدل شده و جوش‌های ناشی از گرمی درمان می‌شوند.

۲. کاهش غلظت خون

– جوش‌هایی که به علت غلیظ شدن خون به وجود آمده‌اند، با مصرف عرق کاسنی که مستقیماً بر عملکرد کبد تأثیرگذار است، غلظت خونشان رفع شده و همین کارکرد یکی از مهمترین دلایل درمان جوش با عرق کاسنی است.

عرق کاسنی یکی از بهترین درمان‌های طبیعی و سنتی برای صاف کردن کبد است. وقتی که کبد پاکسازی شده و خون کثیف و غلیظ پالایش شود، پوست شما هم شفاف و بدون لک و جوش خواهد شد.

۳. تنظیم هورمون‌ها

بسیاری از جوش‌ها با به هم ریختن تنظیم هورمونی بدن ایجاد می‌گردند. کبد وظیفه تنظیم هورمون‌ها را در بدن به عهده دارد که با اختلال عملکرد کبد مشکلات بسیاری از جمله اختلال هورمونی به وجود می‌آید. عرق کاسنی با دفع صفرا از بدن و بهبود عملکرد کبد، زمینه را برای تنظیم هورمون‌ها و نابودی جوش‌های ناشی از آن فراهم می‌کند.

۴. ضدمیکروب

عرق کاسنی بدن را سم‌زدایی کرده و میکروب‌ها را منهدم می‌کند؛ بنابراین جوش‌های میکروبی با مصرف آن بهبود می‌یابند.

– درمان جوش با عرق کاسنی تنها یکی از تأثیرات این ماده برای پوست است. عرق کاسنی رنگ پوست را روشن می‌کند و بیماری‌های مزمن پوستی به خصوص اگزما را نیز التیام می‌بخشد. همچنین با داشتن انواع ویتامین‌ها، از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

– در واقع عرق کاسنی یکی از بهترین درمان‌های طبیعی و سنتی برای صاف کردن کبد است. وقتی که کبد پاکسازی شده و خون کثیف و غلیظ پالایش شود، پوست شما هم شفاف و بدون لک و جوش خواهد شد.

۲۲. فواید عرق کاسنی برای کبد

عرق کاسنی با تأثیراتش روی کبد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را می‌زداید و بار کبد را سبک می‌کند.

– کبد عضو سم‌زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد که تفکیک مواد مغذی از مواد زائد، سم‌زدایی، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب‌ها، تنظیم هورمون‌ها، سوخت‌وساز چربی‌ها، پروتئین‌ها و قندها، دفع اوره و … از جمله وظایف کبد است.

– هر چیزی که می‌خوریم، می‌آشامیم، تنفس می‌کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می‌رسد، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به‌ سرعت انتشار پیدا می‌کند و علائمی چون زردی پوست، خستگی مفرط، التهاب بدن، عطش، چربی خون بالا و… از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب می‌شود.

۲۳. تاثیر کاسنی بر سیستم  گوارشی

از دلایل گنجاندن کاسنی در رژیم غذایی تاثیر آن در بهبود عملکرد سیستم گوارشی بوده است. کاسنی حاوی اینولین است که پروبیوتیکی قوی است. پروبیوتیک‌ها طبقه خاصی از باکتری‌ها بوده که بر خلاف دیگر باکتری‌ها که موجب بیماری میزبان می‌شوند، در واقع برای میزبان نیز مفیدند. اینولین به مقابله با برخی باکتری‌های مربوط به روده و گوارش می‌پردازد از جمله بیماری رفلاکس اسیدی، سوء‌هاضمه و سوزش معده، زیرا کاسنی، فعالانه میزان اسیدی بودن بدن را تقلیل داده است.

موارد منع مصرف

۱. تخم کاسنی تلخ و تهوع اور است.

۲. در مصرف زیاد زنان باردار سقط جنین را به همراه دارد.

۳. در صورت مصرف زیاد موجب ترش شدن معده می‌شود.

۴. مصرف بلند مدت عرق کاسنی باعث تخریب شبکیه چشم می‌شود.

کاسنی در طب سنتی

تصفیه خون و شستشوی کبد از جمله خواص کاسنی و عرق آن است

نظرات ابن‌سینا در مورد خواص گیاه کاسنی

۱. عرق کاسنی بازکننده است و سموم کبد را دفع می‌کند.

۲. کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری مۆثر است.

۳. مالیدن آب کاسنی به محل‌های خارش بدن بسیار مفید است.

۴. غرغره آب کاسنی گلودرد و تورم مفصلی را از بین می‌برد.

۵. اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب‌های طولانی و مداوم است.

۶. ریشه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار مۆثر است.

۷. ریشه کاسنی، مجاری گوارشی را پاک می‌کند و بهترین تصفیه‌کننده خون است.

۸. ریشه کاسنی در از بین بردن ورم احشا خیلی مۆثر است.

۹. ریشه کاسنی بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع است.

۱۰. ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و یرقان مفید است و مشکلات صفراوی را بر طرف می‌کند.

۱۱. این گیاه در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است.

۱۲. قلب، کلیه و کبد را فعال و با نشاط می‌کند.

۱۳. کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می‌دارد و برگ آن دارای مقداری ویتامین C است لذا در حفظ جوانی موثر است.

طریقه مصرف عرق کاسنی

کارشناسان طب سنتی به افراد توصیه می‌کنند از خوردن و نوشیدن داروهای گیاهی بدون نظارت پزشک، عدم آگاهی کامل از وضعیت بیماری فرد، مسافت رفت و آمد، نوع کار و مواردی از این دست خودداری کنند و تنها پس از مشاوره با پزشک،  از این دمنوش‌ها و عرق‌ها استفاده کنند.

گفتنی است؛ کارشناسان همچنین توصیه می‌کنند افراد، عرق کاسنی را با آب در دمای معمولی بنوشند و بهترین زمان برای نوشیدن آن صبح ناشتا است.

مقدار مجاز استفاده از عرق کاسنی

دوز مناسب کاسنی برای استفاده بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامت و چندین شرایط دیگر دارد تا این زمان اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز برای کاسنی وجود ندارد به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً ایمن نیستند و دوز می‌تواند مهم باشد لازم است تا دستورالعمل‌های مربوطه بر روی برچسب محصول را قبل از استفاده با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *