تدابیر طب سنتی, مقالات

طب سنتی چیست ؟

طب سنتی مجموعه‌ی علوم نظری و علمی است که در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های جسمی و روحی به کمک ما می‌آید.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمالی که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی، ذهنی و روحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طب سنتی، طبی کهن در پرتو تجربیات حکما و قدما

 

طب سنتی میراثی گرانقدر مبتنی بر شواهد و محصول کار علمی و تحقیق هزاران دانشمند و پزشک بزرگ از جمله بقراط، جالینوس، ابوعلی سینا، رازی … می‌باشد.

این طب در طول قرون و اعصار در مجموعه‌هایی کوچک و بزرگ گردآوری شده و قریب به ۵۰۰ سال در دانشکده‌های اروپایی و آسیایی توسط اساتید تدریس شده است.

تاریخچه

بر اساس مدارک موجود در تاریخچه طب اسلامی، ادریس پیامبر نخستین سنگ بنای این طب را بها نهاد و پس از آن پیامبران دیگری از جمله حضرت داوود این مسیر را ادامه دادند.

در زمان قبل از میلاد، بقراط این اطلاعات را به صورت کامل و نظام بندی شده به صورت یک علم خاص بنا نهاد و سپس به دست جالینوس با مطالعات  گیاه شناسی  دانش گیاه شناسی وارد این علم شد .

ابوعلی سینا در قرن ۴ با دانشی وافر در زمینه علمی ظهور کرد و با استفاده از تجربیات و تفکرات اسلامی اطلاعات بقراط و جالینوس را به نقد کشید و پایه گذار طبقه بندی نوین در زمینه طب سنتی و اسلامی شد و با نوشتن کتاب قانون، این نظام نوین را به رشته تحریر درآورد.

طب کهن یا طب مدرن ؟ چرایی لزوم استفاده از طب سنتی

چرا طب سنتی ؟

طب سنتی با توجه به قانونمندی‌های حاکم بر نظام هستی مبنای خود را بر حفظ سلامتی قرا داده است.

لذا آنرا “طب الصحه” نیز می نامند؛ یعنی طبی است که بیش از آن که بر درمان تأکید کند، بر سلامتی و پیشگیری تأکید می کند. شعاری که امروزه در طب نوین نیز بسیار حائز اهمیت است ” پیشگیری بهتر از درمان است “

عدم استفاده از داروهای شیمیایی که امروزه وابستگی به آن، از دغدغه های جدی و رایج میان بیشتر افراد جامعه است، و در عوض استفاده از منابع گیاهی، حیوانی و معدنی، گرایش به طب سنتی را سرعت بخشیده است.

سازمان بهداشت جهانی(WHO) مهم ترین دلیل قانع کننده برای توسعه و ترویج بنیادی طب سنتی را استفاده از روش های قابل قبول، مؤثر، ایمن و دارای توجیه اقتصادی عنوان می کند.

توجه به ابعاد غیر مادی انسان نظیر بعد روحی در درمان بیماری‌ها، توجه به چگونگی سبک زندگی و لزوم توجه به طبیعت بدن از بدو تولد از جمله امتیازات دیگر این طب می‌باشد.

طب سنتی به ما کمک می کند سبک زندگی خود را متناسب با وضعیت اقلیم، سن، مزاج و سایر عوامل موثر تنظیم کنیم.

این طب معتقد است چون انسان جزئی از طبیعت است، بنابراین نجوم و روزهای ماه هر کدام بر سلامت و زندگی ما تأثیر دارند.

و اینطور نیز می‌توان بیان نمود که طب سنتی به دنبال درمان علت‌هاست و نیز درمان‌های آن اقلیمی بوده بر خلاف طب مدرن که با نسخه‌های جهانی و عمومی به دنبال درمان معلول‌هاست.

1 دیدگاه در “طب سنتی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *