بیماری ها, ریه, مقالات

ریه خود را نجات دهید

ریه چیست و انواع بیماری‌های مربوط به آن کدام است:

شش، ریه یا جگر سفید یکی از اعضای دستگاه تنفس در بعضی جانوران است. در ریه‌ها گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را دریافت می‌کنند و به سایر سلول‌های بدن می‌رسانند.ریه‌ها در قفسه سینه قرار دارند و آنقدر بزرگ هستند که بیشتر فضای سینه را گرفته‌اند. هر انسان دو ریه دارد. ریه‌ها مثل چشم‌ها یا سوراخهای بینی یک اندازه نیستند و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه سمت راست است.ریه انسان دارای سلول‌های ویژه‌ای است که مسئول تولید مخاط‌اند

ریه‌ها  به شما کمک می‌کنند تا نفس بکشید، با دوستان خود حرف بزنید موقع بازی فریاد بکشید، آواز بخوانید، گریه کنید و خیلی کارهای دیگر، در موقع بازی کردن؛ ریه‌ها حتی با مغز همکاری می‌کنند و وقتی کیلومترها می‌دوید مقدار هوای بیشتر با سرعت بیشتر وارد بدن و سپس خارج می‌شود.شما نمی‌توانید ریه‌ها را ببینید ولی لمس کردن آن‌ها آسان است دستتان را روی قفسه سینه بگذارید و نفس عمیق بکشید. احساس می‌کنید قفسه سینه کمی بزرگ‌تر می‌شود حالا هوای داخل ریه را بیرون بفرستید قفسه سینه به اندازه قبلی بر می‌گردد در حقیقت نیروی ریه‌ها را احساس کرده‌اید. ریه با سیستم تنفسی کار می‌کنند، هوای تازه را وارد بدن و هوای کثیف را از بدن خارج می‌کند.

یکی از نکات جالب در مورد عملکرد ریه، آه کشیدن است. مطالعات جدید نشان می‌دهد، آه کشیدن غیرارادی هنگام تنفس، یک واکنش مهم برای حفظ زندگی و بهبود عملکرد ریه است. علائم و نشانه‌های بیماری عفونت ریه بسیار مشابه با علائم بیماری انسداد ریه است و این موضوع باعث می‌شود تشخیص بیماری کمی سخت شود. به همین دلیل باید حواستان به علائم عفونت ریه و تفاوت آن با انسداد ریه باشد.

نشانه های مشکلات ریه: 

تب: 

دمای عادی بدن حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است که البته تا حدی بین افراد متفاوت دیده می‌شود. بالارفتن دمای بدن یا به‌عبارت‌دیگر تب می‌تواند نشانه‌ای از عفونت در ریه باشد. تب فقط به افزایش دمای بدن ختم نمی‌شود بلکه گاهی لرز و لرزش بدن می‌تواند نشانه‌هایی از تب به شمار آید.

تنگی نفس:

نفس‌تنگی یک مشکل عادی در کسانی به شمار می‌آید که از انسداد ریه رنج می‌برند. بااین‌وجود اگر تنگی نفس بدتر و وخیم‌تر شود می‌تواند نشانه‌ای از عفونت در ریه باشد. به‌علاوه نفس‌نفس زدن و افزایش ضربان قلب نیز نشانه‌هایی از عفونت کردن ریه هستند. درنتیجه، باید به بدنتان و شدت علائم بیماری‌تان توجه کافی را داشته باشید چراکه توجه به این موضوع امری ضروری در شناسایی و تشخیص سریع و درنتیجه درمان سریع‌تر آن است.

تغییرات مخاطی:

اگر شاهد خروج زیاد مخاط در زمان سرفه بودید و یا احساس کردید مخاط شما نسبت به قبل تغییری کرده است، باید هشیار باشید چراکه این تغییرات نیز می‌تواند نشانه‌ای از عفونت در ریه باشد. شخصی که مبتلابه عفونت ریه است، مخاطش دچار تغییر رنگ‌شده، سفت‌تر و چسبنده‌تر می‌شود و گاهی ممکن است بوی بسیار بدی از آن به مشام برسد. مخاط شما به‌تنهایی می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره وضعت ریه‌هایتان در اختیارتان قرار دهد.

درد شدید قفسه سینه:

افرادی که از عفونت ریه رنج می‌برند درد شدید و گاهی غیرقابل‌تحملی را در ناحیه قفسه سینه تجربه می‌کنند و زمانی که نفس عمیق می‌کشند این درد شدیدتر می‌گردد. این نوع درد را درد پلوریت سینه می‌نامند. همچنین در این حالت احتمال این‌که احساس تنگی و فشار بر روی قفسه سینه خود داشته باشید نیز زیاد است. درد پلوریت سینه همیشه نشانه‌ای از عفونت کردن ریه نیست و گاهی می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی دیگر باشد. برخی اوقات این درد نشانه‌ای از مشکلات ریوی و عارضه قلبی به شمار می‌آید. فارغ از این‌که درد سینه نشانه چه نوع بیماری می‌تواند باشد، باید در صورت احساس درد این‌چنینی در قفسه سینه سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

کنترل عفونت ریه و انسداد ریه آسان نیست. بااین‌حال دانستن علائم بیماری به شما کمک می‌کند تا هرچه زودتر متوجه وجود بیماری در بدنتان شوید و پیش از آن‌که اوضاع وخیم‌تر شود درمان آن را آغاز نمایید. اگر احساس می‌کنید که علائم بیماری عفونت ریه در شما وجود دارد، سریعاً به یک پزشک مراجعه نمایید. همیشه رعایت جوانب احتیاط برای سلامتی شما ضروری و لازم به نظر می‌رسد.

ریه خود را نجات دهید

افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند سیر بیشتری مصرف کنند این مادهٔ غذایی کمک زیادی به دفع سموم ناشی از دخانیات می‌کند.

غذاهای با طبع گرم و برنشیت مزمن:

 برای درمان برونشیت و بیماری‌های مزمن تنفسی بهتر است غذاها و گیاهان دارویی با طبع گرم مانند نخود، عسل، گوشت گوسفند و گیاهانی مانند زعفران، زنجبیل و … مصرف شود. برونشیت مزمن این بیماری شامل ترشح مزمن، مکرر و فراوان تنفسی است که با خلط فراوان همراه است.در آسیب‌شناسی سلولی، این بیماری با افزایش میزان غددی که ترشح می‌کنند همراه است و شدت و مدت بیماری در افراد مختلف، متفاوت است. در علم پزشکی نوین دلیل اصلی بروز برونشیت مزمن نامشخص است اما در طب سنتی قابل تفسیر است. بعضی از عوامل بیماری‌های ریوی، ضعف عضلانی، هموگلوبین پایین، بی‌تحرکی، چاقی شدید و همچنین ابتلا به آسم است. سیگار کشیدن، یکی از عوامل مهم است، زیرا باعث بیماری‌هایی می‌شود، که موجب تنگی نفس می‌شوند.اگر دچار ضعف تنفسی هستید، که مربوط به فعالیت و وضعیت کنونی تناسب‌اندام یا سلامتی شما نیست، باید با پزشک خود ملاقات کنید، دشواری تنفس، که به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، مانع فعالیت‌های روزمره شما می‌شود، باید توسط یک پزشک ارزیابی شود. تنگی نفسی که با درمان کاهش نمی‌یابد، و یا با علائم دیگری همچون، درد قفسه سینه همراه است، نیاز به درمان فوری دارد.

درمان خانگی عفونت ریه:

استفاده از آویشن یک‌مشت آویشن را در یک لیتر آب جوشانده و آن را صاف کنید، سپس ۲۵۰ گرم عسل به آن اضافه کرده و هرروز نصف فنجان میل کنید.

جوشانده عناب:

تسکین‌دهنده برای درمان عفونت‌های گلو، برونشیت، روده‌ها و مجاری ادرار است. به این صورت که ۳۰ تا ۶۰ گرم عناب خشک را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت می‌جوشانند و آن را مصرف می‌کنند.

بخور:

بخور بابونه، آویشن، اسطوخودوس به پاک‌سازی ریه کمک می‌کند که لازم است بیمار قبل از اجرای توصیه‌های طب سنتی حتماً با پزشک خود مشورت کند.

سیر:

ضدعفونی‌کننده قوی برای مجاری ریه است و مصرف آن به‌سرعت خلط سینه را کم می‌کند. سوپ سیر در زمستان، مجاری تنفسی را تقویت می‌کند و برای مرض برونشیت مفید است.سیر خاصیت آنتی باکتریال دارد و در نابودی بسیاری از باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر میکرواورگانیسم هایی که باعث بروز بیماری‌های تنفسی و مشکلاتی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی می‌شوند نقش مهمی دارد. این مادهٔ غذایی به دلیل دارا بودن خواص پاک‌کنندگی تأثیر زیادی در فلزات سنگین تجمع یافته در بدن دارد. علاوه بر این سیگاری‌ها یا سیگاری‌های سابق و همچنین افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند نیز باید سیر بیشتری مصرف کنند چون این مادهٔ غذایی کمک زیادی به دفع سموم ناشی از دخانیات می‌کند. به عقیدهٔ محققان مصرف منظم سیر می‌تواند باعث بهبود وضعیت بیمارانی باشد که از بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت، آسم، ذات‌الریه، احتقان ریوی، سل و سرماخوردگی و غیره رنج می‌برند.

ریه خود را نجات دهید

با غذاهای با طبع گرم و برنشیت مزمن خود را درمان کنید

سیر و آویشن برای پاک‌سازی ریه‌ها:

این ترکیب درمانگر باعث سم‌زدایی از ریه‌ها می‌شود. ترکیب خواص سیر با اثرات ضدعفونی‌کننده آویشن سلامت ریه‌ها را ارتقا می‌دهد.

مواد لازم

سیر ۱۰ حبه

آویشن تازه ۳ شاخه

روغن‌زیتون به میزان لازم

سیر

روش تهیه:

حبه‌های سیر را در هاون بکوبید تا به‌صورت خمیر درآید. سپس برگ‌های آویشن را افزوده و دوباره بکوبید تا هر دو مخلوط و یکدست شوند. ترکیب را داخل یک ظرف شیشه‌ای تمیز بریزید و روی آن روغن‌زیتون بکر بریزید به‌طوری‌که سطح آن را بپوشاند. اجازه دهید ترکیب حاصل یک‌شب کامل بماند.

روش استفاده:

حال که داروی خانگی سیر و آویشنتان یک‌شب به‌خوبی در روغن‌زیتون خیس شده است می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از آن را به‌صورت ناشتا میل کنید. روز بعد نیز می‌توانید به همین میزان از ترکیب میل کنید. بعد از دو هفته مصرف اثرات آن را روی ریه‌ها و دیگر ارگان‌ها خواهید دید.

علت عفونت ریه,درمان عفونت ریه در کودکان

ترکیب زنجبیل، سیر، زردچوبه، پیاز و شکر قدرت دفاعی بدن را بالا می‌برد

شربت زنجبیل، سیر، زردچوبه، پیاز و شکر

تأثیر اصلی این داروی خانگی ناشی از میزان بالای آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات سم‌زدا و ضدالتهاب آن است. خواص موجود در ترکیبات دیگر باعث می‌شود که اثرات سیر چند برابر شود. چون پیاز، زنجبیل و زردچوبه نیز حاوی خواص ضدویروسی هستند و قدرت دفاعی بدن را بالا می‌برند. این مواد غذایی همچنین باعث دفع مواد زائد تجمع یافته در ریه‌ها می‌شوند.

 ماء العسل و درمان ریه:

ماده مشترکی که در تمام کتاب‌ها برای ساخت ماءالعسل به‌کاررفته، آب و عسل است که ماءالعسل ساده را می‌سازد؛ آنچه در منابع مختلف باهم متفاوت است، میزان آب و عسل مصرفی و افزودنی‌هایی است که بسته به کاربرد دارو به آن اضافه می‌شده است؛ اغلب اوقات این مواد افزودنی را در صورت نیاز به گرمی بیشتر و جهت تقویت اثر، به ماء العسل اضافه می‌کردند و ماءالعسل مرکب می‌ساختند؛ به‌عنوان‌مثال دارچین، خولنجان، زنجبیل، مصطکی، زعفران، سنبل، جوزبوا، دارفلفل، قرنفل، گلاب، هل و بسباسه برحسب کاربردهای متفاوتی که حکما انتظار داشتند به فرمولاسیون ماءالعسل اضافه می‌شده است.

روش تهیه ماء العسل:

برای تهیه ماءالعسل ساده روش‌های متفاوتی در کتاب‌های مختلف توصیه‌شده است، اگرچه ماده مشترکی که در تمام آن‌ها به‌کاررفته آب و عسل است؛ این دو ماده به نسبت‌های مختلفی باهم مخلوط شده، با آتش ملایم جوشانده می‌شود، سپس کف آن برداشته می‌شود تا مقدار معینی که در اغلب کتاب‌ها یک‌سوم یا دوسوم ماده اولیه است، از آن باقی بماند یا به غلظت خاصی مانند قوام سکنجبین برسد البته ابوریحان بیرونی در «الصیدنه فی الطب»، به‌جای جوشاندن مخلوط آب و عسل، معتقد است می‌توان آن را در برابر آفتاب قرارداد تا به‌تدریج آب آن تبخیر شده و به غلظت مطلوب برسد؛ نوع آب مصرف‌شده نیز در اغلب منابع آب باران، آب شیرین یا آب خالص است اما در طب یوسفی آب گلاب برای تهیه ماء العسل توصیه‌شده است.

برای تهیه ماءالعسل مرکب، مواد افزودنی را هم قبل از طبخ کوبیده، در کیسه کتانی کرده، به‌هنگام طبخ به ماء العسل اضافه می‌کردند، سپس کیسه را مرتب با دست یا با پشت کفگیر مالش می‌دادند تا قوت ادویه وارد ماء العسل شود؛ وقتی حجم و غلظت آن به حد دلخواه می‌رسید کیسه را خوب فشار می‌دادند و خارج می‌کردند، سپس ماء العسل را سرد کرده، نگاه می‌داشتند.

خواص ماءالعسل در درمان بیماری‌های ریه:

ماءالعسل کاربرد ویژه‌ای در درمان بیماری‌های ریه داشته و در ذات‌الریه، ذات الجنب، سرفه، خرخر، تنگی نفس، خشونت ریه و گرفتگی صدا به‌کار می‌رود؛ با توجه به این‌که ماء العسل جالی، منضج و مقطع بلغم است در صورت وجود رطوبت در ریه می‌تواند یک داروی خیلی خوب برای تلطیف و دفع رطوبات ریه در نظر گرفته شود البته در پاک کردن سینه و ریه، سکنجبین از ماء العسل قوی‌تر است.

ذات‌الریه و ذات الجنب: ذات‌الریه همان التهاب ریه‌هاست که اغلب براثر عفونت ریه ایجادشده و عامل این بیماری ممکن است باکتری، ویروس یا قارچ باشد؛ براثر این التهاب ریه، اجساد سلولی و مایع در کیسه‌های هوایی و مجاری تنفسی تجمع پیداکرده و در عمل تنفس اختلال ایجاد می‌شود؛ ازآنجایی‌که در منابع طب سنتی در ذات‌الریه، خوردن آب سرد ممنوع است، شربت‌های زداینده مانند ماءالعسل، جلاب و کشکاب در همه انواع ذات‌الریه و ذات الصدر و ذات الجنب مفید بوده و سینه را از رطوبت‌ها پاک می‌کند البته تفاوت آن‌ها در این است که جلاب و ماء العسل زداینده‌تر است و کشکاب مقوی‌تر، حتی در «قانون» ابوعلی سینا از ماءالعسل به‌عنوان بهترین پاک‌کننده (جالی و منفی) یادکرده است، لازم به ذکر است درصورتی‌که ذات‌الریه خام باشد، باید ماءالعسل با آب بسیار مخلوط شود اما اگر ذات‌الریه از نوع پخته باشد، بهتر این است که خردل در ماء العسل به بیمار داده شود؛ در ذات الجنب نیز اگر ماده غلیظ و فشرده باشد، طبق توصیه جرجانی در ذخیره خوارزمشاهی، زونای خشک و خردل کوبیده شده در ماء العسل گرم‌شده مفید است. همچنین در صورت وجود زخم مزمن در ریه و چرک جمع شده در سینه، آشامیدن قسطرون با ماء العسل می‌تواند کمک کند.

ریه خود را نجات دهید

قلیون نعنا ضدعفونی‌کننده قوی برای مجاری ریه است و مصرف آن به‌سرعت خلط سینه را کم می‌کند

سرفه: تحقیقات نشان داده شایع‌ترین علت سرفه مزمن وجود ترشحات پشت‌حلقی است؛ آسم، ریفلاکس گاستروازوفاژیال، برونشیت مزمن و برونشکتازی به‌ترتیب سایر علل شایع ایجاد سرفه هستند، در طب سنتی ایران برای درمان سعال یا سرفه نیز ماءالعسل به‌تنهایی یا همراه با برخی گیاهان دارویی توصیه می‌شده است به‌عنوان‌مثال ناظم جهان در اکسیر اعظم برای سرفه بارد، مصرف ماءالعسل را به‌جای آب لازم شمرده است؛ فندق آغشته به ماءالعسل و شربتی از ماء العسل همراه با غاریقون، تربد سفید، ریشه شیرین‌بیان، شحم حنظل، ایارج فیقرا و اندروت ترکیبات دیگری هستند که برای سرفه مزمن، تجویز می‌شوند، علاوه بر این حکیم عقیلی در مخزن الادویه، تخم بنج و تخم خشخاش را همراه ماءالعسل برای درمان سرفه و خلط خونی مفید دانسته است.

قلیان کشی برای تقویت ریه بر مبنای طب سنتی:

اگر از قلیان به نحو صحیح استفاده شود، نه تنها ضرری به بدن انسان نمی‌رساند بلکه می‌تواند برای ریه‌ها مفید نیز باشد، به‌طوری که اگر در مخزن شیشه‌ای قلیان از عرق نعنا استفاده شود و بخارات آن وارد ریه‌ها شود، می‌تواند برای ریه مفید واقع شود.به توصیه متخصصان طب سنتی در مواقعی ترکیبات و عرقیات آرام‌بخش یا مقوی ریه در قلیان‌ها استفاده می‌شود، به‌طوری‌که به جای آب در شیشه قلیان، عرقیات نعنا یا سایر عرقیات آرام‌بخش را ریخته و بخار آن را استنشاق می‌کنیم.باید توجه داشت که اگر فردی خواست از این روش برای تسکین یا آرام‌بخشی استفاده کند، نباید هیچ‌گونه تنباکویی در قلیان قرار دهد.عرق نعنا را تنهایی در قلیان بریزید و با مکیدن هوای عرق نعنا را به ریه ها منتقل کنید هم یک ورزش سالم برای ریه ها و هم یک روش درمانی موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *