بیماری ها, مغز و اعصاب, مقالات

رهایی از افسردگی با طب سنتی

رهایی از افسردگی با طب سنتی

از نگاه طب سنتی افسردگی ناشی از سردی مغز است،‌ در این بین احتمال دارد که سردی و تری غالب باشد اما به هر حال هر کدام از این‌ها که باشد نیاز به روش‌های درمانی خاص است.

انواع افسردگی‌ها به همراه علائم و روش‌های درمان در طب سنتی :

علائم بارز در افسردگی سوداوی

وسواس در کارها

کم خوابی

گوشه‌گیری

تیرگی پوست صورت

سوداوی بودن مزاج فرد

کابوس‌های شبانه

راه‌های درمانی برای افسردگی ناشی از سودا:

۲ لیوان عرق نعنا+ ۲ لیوان عسل : یک سوم لیوان را از این ترکیب پر کرده و مابقی را آب بریزید و به مدت ۴۰ الی ۱۲۰ شب آن را استفاده کنید.

بوییدن عطرهای گرم مانند: یاس، مریم، نرگس، محمدی و… : ۴۰ الی ۱۲۰ شب به هنگام خواب جلوی بینی‌تان بمالید و بخوابید.

روغن زیتون یا کنجد: ۴۰ الی ۱۲۰ شب بر روی ملاج سر بمالید.

حجامت عام: به توصیه و تشخیص پزشک ۱ الی ۳ مرحله هر ماه در ربع سوم ماه قمری

بادکش کتف: یک شب در میان در طی ۲۱ مرحله

فسنجان بادام درختی (نصف بادام+ رب انار+ نصف گردو) در طول هفته ۳ وعده شام باشد.

ارده با شیره انگور: در طول یک هفته ۴ الی ۵ بار وعده صبحانه شود.

بادام درختی: ۱۴ عدد بادام مانند آدامس جویده شود.

انجیر هر شب ۷ عدد، زیتون هر صبح ۷ عدد، مویز هر روز ۲۱

علائمی که باعث سردی مغز می‌شوند: دلواپسی، ضعف قلب و فکر منفی از جمله علائمی محسوب می‌شوند که در بروز سردی مغز تاثیر گذار هستند که به مرور زمان درصد آن در بدن زیاد می‌شود و زمانی که انرژی منفی در بدن فرد زیاد است او می‌تواند با گرم کردن مغز انرژی رفته را بازگرداند.

 

راهکارهایی برای پیشگیری از افسردگی:

 پیاده روی در جذب انرژی مثبت در بدن فرد بسیار تاثیر گذار است، اظهار کرد: فکر زیاد باعث سردی مغز می‌شود زمانی که فرد پیاده‌روی می‌کند، کمتر فکر می‌کند و انرژی منفی از او دور می‌شود؛ قدم زدن بهترین کار برای زمانی  است که به افسردگی دچار شده‌اید.

 ورزش، ماساژ درمانی، تغذیه مناسب، مصرف گیاهان دارویی در پیشگیری از افسردگی نقش بسزایی دارند و فرد می‌تواند با راهنمایی پزشک متخصص به درمان افسردگی خود کمک کند.

افسردگی را می‌توان به دو دسته عوامل بیرونی و درونی تقسیم کرد:

۱- عوامل بیرونی

شامل استرس‌های محیط کار و زندگی، مشغله ذهنی زیاد و در کل قرار گرفتن در شرایط ناخوشایند است. همچنین بی‌تحرکی هم می‌تواند به‌صورت عامل مستعد کننده قلمداد شود.

۲- عوامل درونی

شامل عواملی هستند که سبب افزایش میزان سودا در بدن می‌شوند. ترشیجات به‌ویژه سرکه، غذاهای مانده و بیش‌ازحد سرخ‌شده، ازدیاد مصرف گوشت گاو، غذاهای پر ادویه و تند، فست‌فود، مصرف زیاد عدس، بادمجان و قارچ برخی از مواد غذایی مولد سودا هستند و از دیدگاه طب سنتی مضر محسوب می‌شوند. همچنین اختلالات کبدی و گوارشی می‌تواند با وجود رژیم غذایی متعادل منجر به افزایش تولید سودا در بدن شود، به همین دلیل ارزیابی بیماران افسرده به‌منظور یافتن علت دقیق بیماری و درمان کامل، ضروری است.

رهایی از افسردگی با طب سنتی

ورزش، ماساژ درمانی، تغذیه مناسب، مصرف گیاهان دارویی در پیشگیری از افسردگی نقش بسزایی دارند

توصیه‌های تغذیه‌ای مناسب برای کاهش استرس و افسردگی:

از دیدگاه طب سنتی غذاهای گرم و تر برای افراد دچار استرس و افسردگی بسیار مناسب است. از میان نوشیدنی‌های مناسب برای افراد افسرده و مضطرب می‌توان به شربت لیمو، شربت سیب و زعفران، ماءالشعیر، شربت خاکشیر، شربت سکنجبین، ماءالعسل، شربت بیدمشک و گلاب، شربت گل و شربت بهارنارنج اشاره کرد.

“احتباس و استفراغ” یکی از اصول مهم سبک زندگی سالم در طب سنتی ایران است به‌طوری که اگر آنچه باید دفع شود، در بدن باقی بماند، حرارت بر مواد باقی‌مانده اثر کرده و آنها را متعفن و فاسد می‌کند و با انتشار این مواد فاسد در بدن، منجر به ایجاد مضرات جدی در فرد می‌شود.از سوی دیگر، غذای واردشده به بدن باید جایگزین مواد تحلیل‌رفته بدن شده و منجر به رشد و بقای فرد شود، به‌عبارت دیگر دفع مواد زاید و نگه داشتن مواد مورد نیاز بدن، تضمین‌کننده سلامتی فرد است.پاکسازی بدن و زدودن سموم و مواد زاید به دو صورت پاکسازی طبیعی و پاکسازی توسط پزشک تقسیم می‌شود؛ در پاکسازی طبیعی، قوای طبیعی بدن تلاش می‌کند تا با دفع مواد اضافی تعادل بدن را حفظ کند.

از دیدگاه طب سنتی ایران علل روحی و روانی مانند غم از علل احتباس طمث (آمنوره) است، از دیدگاه طب جدید نیز آمنوره با افسردگی مرتبط است؛ حدود یک‌سوم بیماران مبتلا به آمنوره ثانویه از افسردگی و حدود یک‌چهارم از اضطراب رنج می‌برند.از انواع مهم احتباس، یبوست است که شیوع نسبتاً گسترده‌ای دارد؛ درمان یبوست در بیمارانی که به‌همراه یبوست افسردگی و اضطراب نیز دارند، منجر به بهبود افسردگی و اضطراب و بهبود کیفیت زندگی در این بیماران می‌شود. معمولاً ما متوجه نمی شویم که چگونه دچار افسردگی  می ‌شویم، زیرا به تدریج در ما ایجاد می ‌شود. ممکن است تصمیم بگیریم با آن مقابله کنیم وخودمان را به خاطر تنبل بودن یا بی اراده بودن سرزنش کنیم. گاهی لازم است دیگران ما را متقاعد کنند که کمک خواستن نشانه ضعف نیست. ممکن است تلاش کنیم برای غلبه برافسردگی خود به شدت کار و فعالیت کنیم. این امر می‌تواند ما را به مراتب متاثر‌تر و فرسوده‌تر کند ما اغلب به دردهای فیزیکی و جسمی، سردردهای مداوم یا بی‌خوابی توجه نمی‌کنیم، گاهی اوقات این نشانه‌های فیزیکی می‌تواند علامت اولیه افسردگی باشد.

راهکارهای دیگر برای درمان افسردگی:

خودتان را محبوس نکنید

افسردگی را یک هیولای مخرب تصور کنید که هر روز بر روی شانه شما می‌نشیند و در گوش شما زمرمه می‌کند که در دنیای مملو از تاریکی‌ها و بدی‌ها زندگی می‌کنید. مدام به شما یادآور می‌شود که فرد بی‌ارزشی هستید و سزاوار و شایسته روابط اجتماعی نیستید و منفی‌بافی‌هایی از این قبیل. به حرف او گوش ندهید! به گفته دکتر استفان ایلاردی، روانشناس و نویسنده کتاب «شش گام برای ضرب و شتم افسردگی» بخشی از بیماری افسردگی انزوای اجتماعی است که خود به عنوان یکی از دلایل اصلی پیشرفت بیماری شمرده می‌شود. ظاهرا خروج از تعاملات اجتماعی واکنش‌های استرسی و منفی مغز را افزایش می‌دهد. بنابراین در دوران افسردگی با دوستان و اطرافیان قابل اعتماد خود معاشرت کنید و اجازه دهید که درگذر از این بحران به شما کمک کنند.

افراد سمی را از زندگی خود دور کنید

اما از آن سو هم در نظر داشته باشید که مراوده و وقت گذراندن با کسانی که سعی می‌کنند به شما بقبولانند برای فرار از افسردگی باید آن را نادیده بگیرید هیچ سودی به حال شما ندارد. درست مانند این است که به کسی که سرطان دارد بگوییم تومورهای بدخیم‌ات را کوچک کن یا از کسی که دیابت دارد بخواهیم قند را از خونش خارج کند.

برای درمان افسردگی شما باید بیاموزید که افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید. بنابراین احاطه شدن شما با افرادی با افکار مثبت و پذیرش نگرش آن‌ها به شما کمک می‌کند که مثبت‌اندیشی را در ذهن خود پرورش دهید و در حقیقت در محیطی شفابخش قرار بگیرید.

پس بنابراین زمانی که احساس کردید مورد حمله بارش افکار منفی قرار گرفته‌اید بر روی یک تشک راحت با پوزیشن نیلوفر آبی قرار بگیرید و به مدتیشن بپردازید. حالت نیلوفری یا چهارزانوی بالا، شکلی از حالت نشستن است که از سنت مراقبه در هند باستان ریشه می‌گیرد. در این حالت، پاها بر روی ران‌های جهت مخالف قرار داده می‌شوند. این حالت نشستن یک حالت رسمی‌شده در سنت یوگای هندو است. گفته می‌شود که این شکل از نشستن به شکل نیلوفر آبی همانندی دارد. هدف از آن رسیدن به تنفس متناسب با نوع تمرین مراقبه (درون‌پویی) و رسیدن به ثبات جسمانی است.

مواد غذایی مفید بخورید:

نکته دیگر در مورد درمان افسردگی این است که ویتامین D می‌تواند افسردگی، زوال عقل و دیابت را کاهش دهد. اما برای درمان افسردگی مصرف مواد مغذی دیگری هم می‌تواند کمک‌کننده باشد که خوشبختانه به صورت روزانه کم و بیش این مواد به بدن ما می‌رسند. موادی نظیر اسیدهای آمینه، فولات، ید، آهن، منیزیم، اسیدهای چرب امگا ۳، سلنیوم، ویتامین B و روی.

احتیاط در مصرف مواد اعتیادآور!

به عنوان درمان سنتی و گیاهی افسردگی، مصرف گیاه شاه‌دانه و سیلوسایبین (ماده‌ای توهم‌زا است. قارچ‌های سیلوسایبین یا قارچ‌های جادویی حاوی سیلوسایبین هستند که به صورت تفریحی و سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند) معمول بوده است. اما توجه داشته باشید که هر دوی این مواد پتانسیل تبدیل شدن به ماده مخدر را برای بدن دارند که می‌تواند اثرات روانی بدتری را ایجاد کند.باغبانی کنید.دست به کار شوید. هر چند که با زندگی‌های امروزی امکان باغبانی در حیاط‌های با صفا و باغچه‌های زیبا برای همه افراد میسر نیست اما پرورش گل و گیاه در آپارتمان هم می‌تواند تاثیر مثبت خود را داشته باشد. حتی می‌توانید بخش کوچکی از مواد غذایی خود را در گلدان‌های خانگی پرورش دهید و علاوه بر بهره‌گیری از انرژی مثبت باغبانی، غذایی سالم را نوش جان کنید.

نکته دیگر در مورد درمان افسردگی این است که ورزش در امر کاهش افسردگی تاثیر بسزایی دارد

رهایی از افسردگی با طب سنتی

فعالیت جسمی می تواند سبب تخفیف نشانه های برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی و مانع عود بعد از درمان شود

نقش طب سوزنی و درمان افسردگی:

طب سوزنی می‌تواند در درمان افسردگی مفید باشد. طب سوزنی با به حرکت در آوردن انرژی‌های تجمع شده در نقاط مختلف بدن و جریان منظم آن در کانال‌های بدن و همچنین رفع رادیکال‌های آزاد موجب بازیابی سلامتی روح و روان شود.

دلایل عمده بروز افسردگی:

حس افسردگی بعد از یک رویداد عذاب آور، مثل سوگواری، طلاق و یا از دست دادن شغل، طبیعی به نظر می ‌رسد. ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد هم به فکر کردن و صحبت کردن راجع به آن رویدادتلخ بپردازیم، ولی پس از مدتی این رویداد تلخ را به تدریج می‌پذیریم و سعی می‌کنیم که با آن کنار بیاییم. ولی عده‌ای از ما نمی توانیم با آن کنار بیاییم و دچار افسردگی می‌شویم.

 شرایط محیطی : اگر ما تنها باشیم، دوستی نداشته باشیم،  نگرانی‌های فکری و جسمی داشته باشیم. احتمال ابتلا به افسردگی در ما بیشتر‌ می باشد.

 بیماری جسمی : اغلب افسردگی وقتی بروز می ‌کند که ما از نظر فیزیکی بیمار باشیم. این امر نه  تنها برای بیماریهای تهدید‌کننده زندگی مثل سرطان و بیماری قلبی صادق است بلکه در مورد بیماریهای  مزمن، مثل آرتروز یا برونشیت نیز صدق می ‌کند.

جنسیت : زنان بیشتر از مردان مستعد افسردگی هستند. بدین علت که مردان کمتر دستخوش احساسات می‌شوند، احساسات خود را سرکوب می‌کنند یا آنها را با خشونت بیان می‌کنند یا اینکه از طریق نوشیدن زیاد مشروب سرکوب می ‌کنند. از طرف دیگر، زنان معمولا بیشتر تحت استرس هستند. چون هم استرس محیط کار را دارند  و در عین حال  باید مراقب بچه هم باشند.

 

افسردگی روان شیدایی (Manic Depression) چیست؟

حدود ۱ نفر از ۱۵ نفری که دچار افسردگی شدید هستند. پریودهایی خواهند داشت که  فوق‌العاده فعال و پرانرژی می‌شوند. این مورد، افسردگی روان شیدایی نامیده می‌شود. امروزه از آن بعنوان اختلال (دو قطبی یا مانیک دپرشن) نیز نام برده می‌شود. این نوع افسردگی به نسبت مساوی مردان و زنان را مبتلا می‌کند.

رهایی از افسردگی با طب سنتی

نوشیدنی‌های مناسب برای افراد افسرده و مضطرب،شربت خاکشیر،ماءالعسل، شربت بیدمشک و گلاب، شربت گل و شربت بهارنارنج

اختلال افسردگی عمده:

با نام دیگری افسردگی کلینیکی، رایج‌ترین نوع افسردگی است و حدود ۱۶میلیون نفر بزرگسال حداقل یک فصل از آن را تجربه کرده‌اند. پزشکان برای تشخیص این نوع از بیماری، به پنج علامت که بر احساس، افکار و رفتار شخص تأثیر می‌گذارد توجه می‌کنند.

ناراحتی و غمگین بودن

بی‌خوابی

از دست دادن علاقه به انجام فعالیت

مشکل تصمیم‌گیری

احساس خواب‌آلودگی

عدم تمرکز

فکر یا اقدام به خودکشی

 

انواع اختلالات افسردگی:

اختلال افسردگی مداوم: اگر حداقل دو سال است که احساس افسردگی یا ناامیدی می‌کنید، ممکن است به افسردگی مدام مبتلا شده باشید که با نام اختلال دیستیفیک نیز شناخته شده است. زنان بیشتر از مردان به این اختلال دچار می‌شوند. کودکان و نوجوانان نیز به این مدل از افسردگی دچار می‌شوند اما بیشتر از آن که حالت‌ غمگین بودن داشته باشند، تندخو و بداخلاق می‌شوند. برای سنین پایین، اگر علائم تا یک سال ادامه پیدا کنند، باید برای درمان اقدام کنید.

 

اختلال دوقطبی: دگرگونی ناگهانی و نوسان احساسات بین خوش‌خلقی و افسردگی، نه تنها بر حس درونی، که بر رفتار و قضاوت‌هایتان نیز اثر می‌گذارد. در پی این اختلالات، مشکلات متعددی در کار، زندگی روزانه و روابط مهم انسان به وجود خواهد آمد. فکر کردن یا اقدام به خودکشی نیز در این نوع از افسردگی به صورت مکرر دیده می‌شود.

افسردگی فصلی: روزهای غم‌انگیز پاییز و زمستان، بر خلق و خوی افرادی که دچار اختلال فصلی می‌شوند اثر می‌گذارد.

افسردگی روانی: این نوع از بیماری، شدید بوده و دارای علائمی مانند توهم و خیال است. فرد مبتلا بهافسردگی روانی قادر به استراحت کردن یا آرام ماندن نیستند و برای درمان باید به روانپزشک مراجعه کنند.

افسردگی پس از زایمان: بیشتر مادران پس از زایمان، احساس غم‌زدگی می‌کنند اما اگر این حالت چند هفته طول بکشد و علائم آن کاهش نیابد، با افسردگی پس از زایمان روبرو خواهید بود.

اختلال افسردگی پیش از قاعدگی: احساس درد و دمدمی مزاج بودن در بسیاری از خانم‌ها قبل از شروع دوره‌ی عادت ماهانه (PMS) طبیعی است. اما اگر علائم شدت پیدا کرده و بر مسائل کاری یا روابط مهمتان اثر می‌گذارد، در این صورت شما مبتلا به اختلال افسردگی پیش از قاعدگی (PMDD) هستید. می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و با تغییراتی در سبک زندگی، ورزش کردن و بهبود رژیم غذایی، این اختلال را درمان کنید.

اختلال سازگاری: در زندگی هرکسی، مسائل غیرقابل پیش‌بینی موجب استرس می‌شوند. با این حال اگر عبور از این مسائل برایتان سخت است ممکن است مبتلا به اختلال سازگاری باشید که باعث افسردگی یا استرس و یا هر دو می‌شود. این اختلال اغلب از استرس‌های ۳ ماهه شروع و تا ۶ ماه ادامه می‌یابد. درمان گفتاری یا اتاق گفت و گو برای درمان اختلال سازگاری مناسب است.

افسردگی نامعمول:

بیشتر شکل‌های افسردگی باعث می‌شوند که احساس غم یا خالی بودن کنید. اما اگر تغییر احساس را به صورت ناگهانی پس از شنیدن خبری خوب یا اتفاقی مثبت، تجربه می‌کنید، ممکن است مبتلا به افسردگی نامعمول شده باشید. علائم این نوع بیماری اندکی متفاوت است.

اشتهای زیاد.خواب بیش‌تر از ۱۰ ساعت در روز

زودرنجی و عیب‌جویی بیش از حد

احساس سنگینی شدید در دست و پا بدون فعالیتی که باعث خستگی شده باشد.

افسردگی مقاوم نسبت به درمان:

برای اغلب افراد، روش‌های درمان افسردگی جوابگوست اما برای برخی دیگر نه. پزشکان به دنبال دلیلی برای این مسأله هستند. بهترین راه، ادامه دادن روند درمان و مراجعه‌ی مرتب است.

درصورتی که علائم هر یک از انواع افسردگی را کم و بیش دارید، حتی اگر به تعداد یا شدت بیان شده در این مطلب نباشد، بهترین کار مراجعه به یک روانشناس بالینی برای تشخیص و یا مراجعه‌ی مستقیم به یک روانپزشک است. افسردگی را جدی بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *