مقالات

خواب = خانه‌تکانی مغز

خواب و مغز
خواب لازم

خواب؛ یکی از آسانترین روش‌های رسیدن به آرامش است

اگر از بازدید کنندگان دائمی سایت ما باشید، قطعا مطلب ضروریات ششگانه را مطالعه نموده‌اید. ما از این ۶ اصل حیاتی، آب و هوا، اعراض نفسانی، احتباس و استفراغ را توضیح داده‌ایم. در این مطلب قصد داریم به بخش اول یکی از اصلی‌ترین ضروریات ششگانه که همان خواب است بپردازیم. 

اصل خواب و بیداری در کتب طب سنتی، زیر مجموعه سته ضروریه به نام نوم و یقظه آورده شده است. تقریبا همه حکما و حتی پزشکان امروزی در این مورد بیشتر به مسئله خواب پرداخته‌اند تا بیداری.

خواب عبارت است از : عدم توانایی ارادی درکنترل و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی درک‌های حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی. خواب یکی از مهمترین مکانیسم‌های منطبق با خلقت انسان است که صحت و سلامت آن و یا از سویی دیگر اختلال در آن می‌تواند بر سلامت کل بدن تأثیر گذار باشد.

مکانیسم خوابیدن :

از دیدگاه طب سنتی، خواب زمانی اتفاق می‌افتد که طبیعت، حرارت بدن را بسمت داخل هدایت نموده و اثر آن بر روی رطوبات داخلی موجب ایجاد بخارات در بدن می‌شود. این بخارات با سست نمودن اعصاب موجب خواب می‌شوند. این حرکت رطوبت به سمت داخل هم ممکن است توسط عوامل محیطی و غیر ارادی ( فصل بهار یا زمستان) به وجود آید و هم می‌تواند ارادی ( فعالیت زیاد و یا ساعات بی‌خوابی زیاد ) پدید آید.

ضرورت خوابیدن :

در طب سنتی، خواب بر مغز سلطه دارد و باعث استواری و تقویت نیروی بدن شده، متابولیسم را کنترل می‌کند، سموم را دفع کرده و باعث ترمیم بافت‌های بدن می شود. علم پزشکی امروز نیز بر همین باورند که خواب برای کارکرد بهتر مغز و ارتباط بهتر سلول‌های عصبی با یکدیگر اهمیت زیادی دارد.

تحقیقات حاکی از آن است که خواب برای ذهن مثل گردگیری و خانه‌تکانی است؛ به این صورت که خواب مواد سمی که در طول روز در مغز انباشته‌شده‌اند را جارو می­زند و دور می­اندازد! و نیز برخی قائل به این هستند که که خواب هزینه‌ای است که ما برای مغز می‌پردازیم تا قادر به حفظ و به یادآوردن مطالب جدید باشیم.

شیخ الرئیس بو علی سینا در کتاب قانون فی الطب خود، در بین ضروریات ششگانه، ۳ اصل را ممتاز دانسته که یکی از آنها خواب می‌باشد.

  • عوارض بی خوابی

    در صورت نداشتن خواب کافی، بدن با بروز علائمی به ما هشدار خواهد داد

    عوارض کم‌خوابی :

زمانی که می‌خواهید برای یک برنامه  پر مشغله وقت جور کنید، احتمالا با خود فکر می‌کنید، این کار را با کم کردن ساعت خوابتان انجام دهید اما واقعیت این است که حتی کمی کمبود خواب روی حال و حوصله، انرژی، هوشیاری ذهن و توانایی مقابله با استرس، اثر می گذارد. محققان می‌گویند حتی چند شب کم‌خوابی پشت‌سرهم ممکن است یک آدم سالم را دچار بیماری کند تا جایی که حتی ممکن است در معرض ابتلای به دیابت قرار بگیرند.

کم‌خوابی سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی را نیز افزایش می‌دهد. از دیگر عوارض مهم بی‌خوابی می‌توان به تیرگی پوست، بر ‌هم خوردن متابولیسم بدن، اختلال در فعالیت‌هایی نظیر جذب و دفع، اختلال در دستگاه کلیه و مثانه و حتی باعث به وجود آمدن مشکلات روانی و عصبی نیز می‌شود.

  • تأثیرات خواب خوب :

چنانچه بتوانیم شرایط را برای خواب خوب فراهم نمائیم، می‌توانیم از تاثیرات و امتیازات خواب برای بدن بهره‌مند شویم. این فواید بسیار حیاتی برای بدن عبارتند از :

– پاکسازی سموم بدن  و خود مغز

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها

– سلامت قلب و عروق

– پیشگیری از سرطان

– کاهش استرس و اضطراب

– کاهش وزن

– افزایش توان جسمی و جنسی

– کاهش دردهای بدنی و حتی استخوانی و عضلانی

همچنین استراحت در محیط تاریک، آرام و نرم با تهویه مناسب، باعث هضم و جذب بهتر غذا، تنظیم عروق بدن، دفع سموم از طریق پوست (عرق نرمال نه زیاد) خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *