گیاهان دارویی, مقالات

حنا ؛ رنگ موی گیاهی

حنا، داروی گیاهی

حنا، گیاهی از دیرباز

یکی از گیاهان دارویی که از دیر باز در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد حنا است که اکنون نیز با وجود پیشرفت‌های صنعت داروسازی جایگاه خود را بین مردم حفظ کرده است و استفاده از خواص گیاه حنا در بین مردم جایگاه ویژه دارد.

حنا چه به‌صورت مصرف موضعی و چه به‌صورت خوراکی در کتاب‌های طب سنتی ایران و چین بارها و بارها آمده است و برای آن مصارف متعددی از جمله درمان جذام، یرقان، سنگ‌کلیه، جرب و غیره ذکر شده است. از جمله خواص گیاه حنا در طب جدید نیز می‌توان به خاصیت ضد‌قارچی، ضد‌باکتریایی، تب‌بری، ضدالتهاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب اشاره نمود. این موارد به‌عنوان خواص حنا به اثبات رسیده و حنا توانسته جایگاه خود را به‌عنوان یک گیاه دارویی حفظ کند. برخی از خواص این گیاه  بسیار جالب و شگفت‌انگیز می‌باشد.

گیاه حنا چیست؟

گیاه حنا بانام علمی Lawsonia inermis از منطقه آسیا سرچشمه می‌گیرد این گیاه در میان فهرست اصلی گیاهان آسیایی و فواید آن قرار دارد. رایج‌ترین کاربرد حنا، رنگ کردن مو، ناخن‌ها و هنر‌ِبدن معروف به مِهندی است که در هند و برخی بخش‌های آسیا بسیار محبوب است چون وقتی برگ‌ها را له می‌کنید، رنگ قهوه‌ای و قرمز تیره ایجاد می‌کند که می‌تواند برای مو، پوست و ناخن‌ها بدون هیچ عارضه جانبی استفاده شود.

روغن گیاهی حنا :

روغن گیاهی ازگل‌ها به روش تقطیر به دست می‌آید و به‌عنوان جزئی در بسیاری از عطرهای شرقی استفاده می‌شود. این روغن خوشبو که به‌عنوان روغن مِهندی شناخته می‌شود، در طی جشن‌های مذهبی در هند و آفریقا به کار می‌رود.

فواید و خواص درمانی و زیبایی حنا

۱. ویژگی‌های ضدالتهابی :

برخی مطالعات ثابت کرده‌اند که روغن حنا از برگ حنا حاصل می‌شود، راه‌حلی مؤثر برای شرایط ناشی از التهاب، درد مفاصل هستند. روغن حنا حاوی برخی از ترکیبات زیست فعال است و نیز اثر مشابهی بر ضدالتهاب دارد که به‌عنوان داروی ضدالتهاب شناخته می‌شود. استفاده از روغن حنا در ناحیه آسیب‌ دیده ممکن است به کاهش درد کمک کند.

۲. حنا عالی برای مراقبت از پوست و مو :

دلیل اینکه چرا مردم سنتی از حنا استفاده می‌کنند تا موها، ناخن‌ها و قسمت‌های بدن خود را رنگ کنند، نه‌ تنها به این خاطر که رنگ عالی دارد بلکه چون برگ‌های حنا حاوی برخی ویژگی‌های شگفت‌انگیز برای مراقبت از مو و پوست هستند. برگ‌های حنا می‌توانند برخی از شرایط مو مانند ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر را درمان کنند. درحالی‌ که برای مراقبت از پوست، برگ‌های حنا می‌تواند چندین بیماری از جمله اگزما را به خاطر خواص ضدقارچی درمان کند. می‌توانید فواید شگفت‌انگیز روغن نارگیل برای پوست را با حنا برای نتیجه بهتر ترکیب کنید. 

۳. کاهش علایم سندروم قبل از قاعدگی :

به خاطر خواص ضدالتهابی برگ‌های حنا نیز می‌تواند برای کاهش درد در طول سندروم قبل از قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. این روش بیش از قرن‌هاست در روش درمانی مورد استفاده قرار گرفته است و بخشی از فواید گیاهان هندی است که معمولاً به‌عنوان بخشی از درمان خانگی به کار می‌رود.

حنا، معجزه طبیعت

اکنون با وجود پیشرفت‌های صنعت داروسازی، حنا جایگاه خود را بین مردم حفظ کرده وخواص این گیاه در بین مردم جایگاه ویژه دارد.

۴. حنا منبع عالی ویژگی‌های قابض :

بر اساس برخی مطالعات تحقیقاتی، میزان قابل‌توجهی از ویژگی‌های قابض که در حنا یافت می‌شود به افراد برای حفظ پوست سالم آن‌ها کمک می‌کند.

۵. خاصیت ضد پیری طبیعی حنا :

حنا همچنین خاصیت ضدپیری دارد و برای جلوگیری از چروک زودرس و کاهش علایم پیری تاثیر دارد علاوه بر این، ترکیب ضدقارچ و ضدباکتری برگ‌های حنا برای پوست کاملاً عالی هستند.

۶. خاصیت ضد میکروبی و درمان سریع زخم با حنا :

ترکیبات ضدالتهاب، ضدباکتری و ضدقارچ برگ‌های حنا برای التیام زخم نیز عالی هستند. علاوه بر این، برگ‌های حنا همچنین اثر خنک‌کنندگی طبیعی برای آرام کردن درد که ممکن است با زخم باز ایجاد شود، دارند. همچنین برگ‌ها، گرما و اثر آفتاب سوختگی روی پوست را کاهش می‌دهد. فواید حنا برای آفتاب سوختگی و زیبایی مشابه آلوئه ورا می‌باشد. 

۷. حنا نسخه خانگی برای تب :

این واقعیت که‌ برگ‌های حنا درمان خانگی مؤثر برای تب هستند بیش از یک قرن به‌ خوبی شناخته و ثابت‌ شده است، چرا که از زمان باستان بخشی از آیورودا (علم‌باستانی و کهن هندی) بوده است. برگ‌های حنا توانایی جذب گرما را دارند و به کاهش دمای بالای ناشی از تب کمک می‌کنند.

۸. حنا برای درمان سردرد و میگرن :

در دوران بارداری، میگرن و سردرد شایع است که مادران باردار به آن مبتلا می‌شوند، اما آن‌ها باید از خوردن هرگونه مسکن به خاطر جنین خودداری کنند. برگ‌های حنا راه‌حل طبیعی هستند زیرا تنها با اِعمال آب گیاه به پوست درد کاهش می‌یابد چون خواص ضدالتهابی آن باعث تسکین تنش و بهبود جریان خون خواهد شد.

۹.  درمان طبیعی سردرد :

علائم بی‌خوابی ممکن است در هر فردی رخ دهد و علل آن ممکن است متفاوت باشد. تأثیر محرومیت از خواب بر مغز نوجوانان می‌تواند وحشتناک باشد. با این‌ حال، ثابت‌شده است که‌ برگ‌های حنا راه‌حل طبیعی مؤثر برای هر نوع اختلالات خواب هستند. روغن حنا ممکن است به این موضوع کمک کند چون دارای اثرات آرامش‌بخش برای خواب عمیق است.

۱۰. بهبود سلامت زبان :

جویدن برگ‌های حنا به کاهش خطر بیماری‌های لثه و درمان زخم دهان کمک می‌کند.

۱۱.  درمان طبیعی برای خارش پوست :

کمی پودر حنا در ناحیه ملتهب برای کاهش گرما و خارش به تسکین آن کمک می‌کند.

۱۲. حنا برای درمان اسهال خونی :

دانه‌های حنا می‌توانند اسهال خونی را درمان کنند. 

۱۳. حنا برای دفع مسمومیت قوی :

با خیس کردن برگ‌های گیاه حنا در آب و سپس مصرف مایع به بهبود طحال و سلامت کبد کمک کنید.

۱۴. حنا برای تنظیم فشار خون :

یکی از اثرات حنا، استفاده از آن برای سلامت قلب است. اگر آب و یا از دانه‌های حنا مصرف کنید، می‌توانید از تأثیرات فشارخون پایین لذت ببرید که استرس را بر سیستم قلبی و عروقی کم می‌کند و به‌طور مؤثر فشارخون را کاهش می‌دهد. این کار می‌تواند به جلوگیری از ساخت پلاکت در قلب و شریان‌ها، جلوگیری از حملات قلبی و سکته، کمک کند.

موهایتان را طبیعی رنگ کنید.

حنا درمان طبیعی برای ریزش مو است. ریشه‌ مو را سالم نگه می‌دارد و مانع از خرد شدن تارهای مو شده و درخشندگی آنها را حفظ می‌کند.

نسخه‌های درمانی طب سنتی با استفاده از حنا

نکته: موارد زیر را بدون مشورت با متخصص طب سنتی انجام ندهید.

۱. رفع بوی بد پا :

برای رفع بوی بد عرق پا که در هنگام پوشیدن کفش به آن دچار می‌شوید، حنا بسیار مؤثر بوده و می‌تواند بوی بد پای شما را برطرف کند. حنا کردن کف پا سبب لطیف شدن کف پا شده و از بین رفتن بوی بد آن می‌شود.

۲. رفع پیله دندان :

برای رفع پیله دندان بهتر است از جوشانده برگ‌های حنا به‌صورت غرغره استفاده شود.

۳. رفع جوش‌های دهان :

حنا سبب رفع جوش‌های دهان می‌شود. جوشانده حنا را برای رفع جوش‌های دهان، مزمزه کنید تا جوش‌های دهان شما از بین برود.

۴. درمان کچلی :

حنا دارای اثر ضدباکتری خصوصاً در باکتری‌های گرم مثبت می‌باشد و در قارچ‌های مولد کچلی تریکوفایتون، اسپوروتریکوم و کریپتوکوکوس دارای اثر ضدقارچی است. استفاده حنا به‌صورت موضعی بیماری‌های قارچی پوستی به‌ویژه قارچ‌های عامل کچلی را درمان می‌کند.

۵.  رفع مشکلات پوستی :

اگزما عارضه پوستی است که به هنگام تغییر فصل افراد زیادی به آن دچار می‌شوند. برای رفع این مشکل پوستی، می‌توان از گیاه حنا استفاده کرد. بدین‌صورت که گَرد برگ حنا را با برگ هلو به‌ خوبی مخلوط کرده و آن را به‌صورت ضماد استفاده کنید. برای معالجه جوش و کورک سر کودکان نیز ریشه حنا را خشک کرده و روی سر کودک به‌صورت ضماد بگذارید.

۶.  رشد ناخن:

برای رشد ناخن‌ها ۱۰ گرم برگ حنا را در ۲۵۰ سی‌سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یک‌پنجم برسد سپس آن را شیرین کنید و ده روز استفاده نمایید.

۷. درمان گرگرفتگی :

با استفاده کردن از حنا می‌توانید نقاط داغ و یا گرگرفتگی مناطق خاصی از بدنتان را بهبود بخشید؛ اما اگر وضع پوست شما گرم است حنا نمی‌تواند کمک‌کننده باشد.

۸. تسکین درد اعصاب و مفاصل:

برای تسکین درد اعصاب و مفاصل، گُل حنا را در روغن زیتون بجوشانید، آن را صاف‌کرده و بعداز آن به‌ صورت ضُماد استفاده کنید.

۹. جلوگیری از بیدزدگی لباس‌ها :

اگر با تغییر فصل‌ها عادت دارید لباس‌های مخصوص آن فصل را جمع کنید و در مکانی نگهداری نمایید بهتر است لابه‌لای لباس‌های خود، گل یا برگ حنا قرار دهید تا از بیدزدگی لباس جلوگیری شود.

۱۰. تقویت بینایی :

گذاشتن ضُماد حنا بر سر نه‌ تنها سبب تقویت موی سر می‌شود بلکه باعث تقویت بینایی نیز خواهد شد.

۱۱. تقویت مو با خواص حنا :

حنا درمان طبیعی برای ریزش مو و حفظ سلامت مو است. حنا با درمان کوتیکول‌های مو ریشه‌ مو را سالم نگه می‌دارد و مانع از خرد شدن تارهای مو شده و درخشندگی موها را حفظ می‌کند. همچنین حنا سبب تعادل PH پوست سر می‌شود و بدین طریق از ریزش موی زودرس جلوگیری می‌کند.

یکی از روش های مصرف :

– ترکیب کردن حنا بسیار راحت است. کافی است پودر حنا را در کاسه بریزید و آب را کم کم اضافه کنید و هم بزنید.

– از کاسه سرامیکی، پلاستیکی، شیشه‌ای یا استیل استفاده کنید. مقدار دقیق آب را نمی‌توان مشخص کرد. باید آب را کم کم به حنا اضافه کنید تا به غلظت مورد نظر برسد. غلظت حنا باید مشابه غلظت ماست باشد. نه آن قدر شل که بریزد نه آنقدر غلیظ که نتوانید به راحتی روی موهای خود پخش کنید.

– بهتر است که موقع استفاده از حنا دستکش دست‌تان کنید.

– بعد از هم زدن ترکیب آب و حنا، به این ترکیب استراحت بدهید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید چند ساعت باقی بماند. وقتی رنگ این ترکیب به قهوه‌ای تغییر پیدا کرد، برای استفاده کردن مناسب است. 

مضرات و عوارض برگ‌های حنا :

حنا نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شود. استفاده گسترده از آن به‌ عنوان رنگ منجر به تجربه واکنش‌های آلرژی بیشتر و بیشتر می‌شود اما این واکنش‌ها می‌تواند ناشی از مواد دیگری باشد که به همراه حنا، به‌ خصوص برای به دست آوردن رنگ سیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ماده برای استفاده در پوست در بسیاری از کشورهای غربی ممنوع شده است، اما کنترل آن در صورتی می‌تواند سخت باشد که در رنگ مو یا رنگ تتو باشد.

آن‌هایی که واکنش آلرژیک به رنگ سیاه مثل خارش یا تاول زدن دارند، باید با پزشک مشورت کرده و گزارش دهند، هرگونه استفاده از عوامل رنگ‌آمیزی مصنوعی ممکن است تهدیدآمیز باشد.

نکاتی درباره استفاده از حنا

پودر تازه حنا باید یکرنگ سبز روشن باشد، درحالی‌که حنا مانده ممکن است کمی قهوه‌ای به نظر برسد. خمیر تجاری حنا ممکن است شامل ترکیبات اضافی برای افزایش قدرت رنگ‌آمیزی آن‌ها باشد و برخی دیگر ایمن هستند، بنابراین همیشه برچسب را چک کنید. حنا سیاه مضر است چون ممکن است حاوی PPD باشد، یک ماده شیمیایی که می‌تواند باعث خارش، تاول و زخم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *