بیماری ها, مشکلات دهان و دندان, مقالات

تضمین سلامت دندان‌ها با طب سنتی

سلامت دندان با طب سنتی

راهای کم هزینه برای سلامت دندان

با مرور هزینه‌های درمانی دهان و دندان در کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی و باتوجه به اینکه قیمت بسیاری از تجهیزات و مواد دندانپزشکی سر به فلک کشیده است، قطعا شما هم به این نتیجه می‌رسید که بهترین روش، مراقبت‌ و پیشگیری از ابتلای دهان و دندان به بیماری است.

راه‌های سلامت دهان و دندان به روش  طب سنتی

۱. چوب مسواک

هزینه‌ جرم‌گیری دندان را پس‌انداز کنید!

اگر به‌تازگی برای جرم‌گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده ‌باشید، می‌دانید که هزینه یک جرم‌گیری ساده حداقل رقمی حدود ۲۰۰ هزار تومان برای شما تمام می‌شود درحالی‌که به‌سادگی می‌توانید با صرف هزینه بسیار اندکی از نزدیک‌ترین عطاری به منزلتان اصیل‌ترین و مؤثرترین مسواک چوبی را تهیه کنید. البته این به آن معنا نیست که سه نوبت مسواک زدن روزانه را فراموش کنید.

چوب مسواک از شاخه‌های درختی‌ به نام مسواک تهیه می‌شود که نه‌تنها در جنوب ایران بلکه در کشورهای مصر و هند نیز به‌وفور یافت می‌شود. چوب این درخت علاوه بر آنکه اثر ضدمیکروبی دارد می‌تواند با کمک فلورایدی که در ساقه‌هایش وجود دارد بسیاری از میکروارگانیسم‌های غیر هوازی را که موجب پوسیدگی دندان می‌شود بردارد و یک جرم‌گیر بسیار عالی محسوب می‌شود. استفاده از چوب مسواک به‌صورت مستمر و طولانی یکی از بهترین روش‌هاست که شمارا برای همیشه از جرم‌گیری دندان نجات دهد.

در برخی از منابع طب سنتی به این نکته اشاره‌شده که غرغره کردن جوشانده چوب مسواک نیز می‌تواند در تقویت و ضدعفونی کردن دهان به‌ویژه لثه‌ها مؤثر باشد. تنها مراقب باشید از چوب مسواک هر شب به‌آرامی برای جرم‌گیری و پاک‌سازی دندان‌ها استفاده کنید.

۲. جفت بلوط

 نگران سستی دندان‌هایتان هستید؟

به هر عطاری که سر بزنید و جفت بلوط بخواهید پوسته‌های نازک و قهوه‌ای‌رنگی را به شما نشان می‌دهد که خاصیت قابض بودن آن‌ها بسیار معروف است. این پوسته‌های نازک که مانند ورقه‌ای مینیاتوری هستند همان پوستی است که میان‌پوست سخت بلوط و مغز آن قرار می‌گیرد. حتی خودتان می‌توانید در فرصت‌هایی که برای گشت‌وگذار به جنگل می‌روید بلوط جمع‌ کنید و جفت بلوط را جدا کنید.

غرغره دهان با جوشانده‌ جفت بلوط اثرات بسیار معجزه‌آسایی در پیشگیری از سستی لثه‌ها و لق شدن دندان‌ها دارد. این جوشانده به دلیل خاصیت قابضی که دارد می‌تواند به بهبود هرچه سریع‌تر آفت‌ها و زخم‌های دهانی نیز کمک کند و موجب کاهش میزان عفونت‌های موجود دردهان شود.

۳. پوست‌ انار

برای شما که لثه‌هایتان خونریزی می‌کند.

اگر هنگام مسواک زدن با خونریزی لثه‌ها مواجه می‌‌شوید، می‌توانید از یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین گیاهان دارویی برای این کار استفاده کنید. دارویی که جدا  از  اینکه می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید به‌راحتی می‌توانید آن را در خانه نیز تهیه کنید.

پوست انار یکی از ارزان‌ترین داروهای گیاهی است که بهترین تأثیرگذاری را در درمان خونریزی لثه‌ها دارد. استفاده از جوشانده پوست انار برای شست‌وشوی دهان و دندان‌ها بهترین روش برای بهبود سستی لثه‌ها و خونریزی آن‌ها هنگام مسواک زدن است. در کنار پوست انار، گل درخت انار و همین‌طور آب طبیعی به‌دست‌آمده از دانه‌های سرخ انار نیز همین خاصیت را دارد و می‌تواند انواع عفونت‌ها و زخم‌های دهانی را ترمیم کند.

۴. ختمی

سوزش ناشی از آفت را کاهش می‌دهد؟

آفت یا زخم‌های دهانی یکی از سخت‌ترین مشکلات دهان و دندان هستند. گاهی این سوزش و درد به حدی می‌رسد که فرد توانایی نوشیدن یا خوردن غذا و خوراکی‌ها را از دست می‌دهد. شست‌وشوی دهان با عرق ختمی یا جوشانده به‌دست‌آمده از آن علاوه بر آنکه موجب خنک شدن فضای دهان و کاهش میزان سوزش زخم‌ها و آفت‌های دهانی می‌شود مانند یک مسکن قوی دردهای ناشی از بروز آفت و زخم‌ها را تسکین می‌دهد. علاوه بر جوشانده گل ختمی، جوشانده یا عرق تخم خرفه و گل پنیرک هم برای بهبود آفت و تسکین دردها و سوزنش ناشی از آن مناسب است.

۵. گل میخک

لیدوکائین طبیعی

عرق گل میخک از آن دست داروهای گیاهی است که پیشنهاد می‌کنیم حتماً در خانه داشته باشید. اگر در موقعیتی نامناسب دندان‌درد سراغتان آمد و امانتان را برید می‌توانید با غرغره کردن عرق گل‌میخک و نگه‌داشتن آن در دهان تا حد زیادی شدت درد را کم کنید و به آرامش برسید.

به‌جای استفاده از عرق گل میخک می‌توانید از عصاره یا جوشانده گل میخک هم استفاده کنید. گل میخک را خریداری کنید و هر زمان که درد سراغتان آمد دو قاشق از آن را با دو لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند سپس با جوشانده باقی‌مانده و سرد شده دندان‌ها را خوب شست‌وشو دهید و برای دقایقی جوشانده را دردهان نگه‌دارید. البته این نکته را فراموش نکنید که در اولین فرصت برای پیگیری علت دردتان با یک دندان‌پزشک مشورت کنید و دلیل درد را جویا شوید.

۶. دانه رازیانه

برای دهان‌های بدبو

اگر موقع حرف زدن متوجه شدید که دوستانتان یک گام به عقب برمی‌دارند، باید گوش‌به‌زنگ باشید که یک جای کار می‌لنگد. شاید ایراد از دهانتان است که بوی بدی می‌دهد. بوی بددهان یا به دلیل عفونت‌های لثه ایجاد می‌شود یا به دلیل مصرف خوراکی‌های پر ادویه و پیاز. در مورد اول بهتر است پیش از هر چیز علت عفونت لثه‌ها را در مراجعه به دندان‌پزشک جویا شوید و اگر راه‌حلی گیاهی برای آن وجود داشت آن را دنبال کنید؛ اما در مورد دوم به شما توصیه می‌کنیم که در اولین فرصت از نزدیک‌ترین عطاری دانه‌های رازیانه یا انیسون تهیه کنید و بعد از هر وعده غذایی ۲ تا ۳ عدد از این دانه‌ها را در دهان بجوید؛ اما اگر اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و کبد مشکل بوی دهانتان را موجب شده پیشنهاد می‌کنیم دمنوش رازیانه که با دارچین معطر شده را روزانه میل کنید تا از شر این بوی بد رها شوید.

۷. تخم گشنیز

با برفک خداحافظی کنید

یکی دیگر از گیاهان دارویی که باید در آشپزخانه‌تان داشته باشید تخم گشنیز است. تخم گشنیز دارویی معجزه‌آسا برای درمان برفک‌های دهانی است و هم در بزرگسالان و هم در نوزادان موثر است.

مراقبت از دهان و دندان

پوست انار یکی از ارزان‌ترین داروهای گیاهی است که بهترین تأثیرگذاری را در درمان خونریزی لثه‌ها دارد.

توجه توجه!!

هر صورتی با لبخند زیباست؛ البته به شرطی که با لبخند دندان‌های ردیف و سفید چون مروارید نمایان شوند. این پیامی است که آگهی‌های تصویری برای سفید کردن دندان‌ها سعی می‌کنند به چشم و گوش و ذهن مخاطب برسانند. با توجه به اینکه امروزه تقریبا تمام دندانپزشکی‌ها خدمات سفید کردن را انجام می‌دهند، این سوال مطرح می‌شود که آیا سفید کردن دندان‌ها آسیبی به دندان نمی‌زند؟ آیا هزینه سفید کردن دندان و به تعریفی زیبا کردن آنها به هزینه‌های مادی محدود می‌شود و هزینه‌های دیگری همچون از دست دادن سلامت دندان را روی دست مراجع نمی‌گذارد؟

گول تبلیغات گسترده که امروزه رایج شده را نخورید. اولویت اول شما سلامتیست و سایر گزینه ها من جمله زیبایی در اولویت های بعدی قرار می گیرد. پس سلامت خود را فدای گزینه های دیگر نکنید.

ظاهر دندان شما چه ارتباطی با مزاج‌تان دارد؟

کارشناسان طب سنتی به این سوال این گونه پاسخ می‌دهند. 

دندان کاملا سفید، طبیعی نیست

مُد می‌گوید که دندان‌های بسیار سفید، بسیار زیبا هم هستند اما آیا واقعا ممکن است کسی به‌طور طبیعی چنین دندان‌هایی داشته باشد؟ پاسخ منفی است. دندان‌ها بر اساس مزاج هر فرد، رنگ خاصی دارند؛ بنابراین اینکه بعضی می‌گویند هرچه مسواک می‌زنم و بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کنم ولی بازهم دندان‌هایم زرد هستند، حقیقت دارد. اینکه بعضی بدون سفید کردن مصنوعی دندان‌های سفید و درخشانی دارند، بازهم حقیقت دارد. مزاج هرکسی رنگ دندانش را تعیین می‌کند.

۱. گرم و خشک‌ها دندان‌های سفید متمایل به زرد دارند.

۲. گرم و ترها دندان‌های سفیدی ندارند و حالتی از زردی یا نوعی تیرگی در دندان‌هایشان به چشم می‌خورد.

۳. سرد و خشک‌ها دندان‌های تیره ولی محکمی دارند که کمتر دچار پوسیدگی می‌شود.

۴. سرد و ترها تنها گروهی هستند که دندان‌هایشان کاملا سفید است.

دندان سالم یا دندان سفید؟

اصرار برای سفید کردن بیش از حد طبیعی دندان‌ها از راه‌های طبیعی عملا ممکن نیست حتی اگر مغز دندان را بشکافید، می‌بینید که کاملا سفید نیست. برای سفید شدن طبیعی دندان روش‌هایی وجود دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها، تمیزی دهان و دندان است. هیچ‌کس نمی‌تواند دندان خراب و پوسیده سفیدی داشته باشد؛ قبل از هر چیز باید دندان‌هایی سالم داشته باشید. با مراجعه به دندان‌پزشک اشکالاتی مانند پوسیدگی را برطرف و بعد بهداشت دهان و دندان را بادقت و به شکل مستمر رعایت کنید. و به این نکته توجه داشته باشید که رنگ دندان ها به مزاج افراد بستگی دارد، همچنین در طب سنتی راهکار‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها ذکر شده است. 

سفید کردن دندان باعث زردی آن می‌شود!

بلیچینگ یا سفید کردن مبالغه‌آمیز و غیراستاندارد دندان با استفاده از روش‌هایی انجام می‌شود که به دندان آسیب می‌زند. مواد شیمیایی که در سفید کردن دندان به کار می‌روند، بخشی از سطح دندان را خراب می‌کنند. به‌این‌ترتیب بعد از مدتی نفوذپذیری دندان در برابر مواد رنگی و جرم‌ها بیشتر می‌شود و این بار زردی دندان خیلی بیشتر رخ می‌دهد. تکرار این کار هم هزینه زیادی دارد و هم سلامت دندان را از بین می‌برد. توصیه اکید این است که به‌صرف داشتن دندان و لثه سالم و تمیز اکتفا کنید و از چاله به چاه نیفتید!

طب سنتی راجب سلامت دندان چه می گوید؟

دندان‌ها بر اساس مزاج هر فرد، رنگ خاصی دارند.

چند بار در روز مسواک بزنیم؟

تعداد دفعات مسواک زدن را وعده‌های غذایی تعیین می‌کند. باقیمانده غذاها از روی دندان و در فضای میان دندان‌ها باید بعد از صرف غذا تمیز شوند. بعضی‌ها دو وعده غذا می‌خورند و بعضی‌ها سه وعده، بر همین مبنا روزانه دو تا سه بار مسواک زدن دندان‌ها لازم است؛ البته گفته می‌شود صبح‌ها قبل از خوردن غذا هم یک مسواک مختصر یا غرغره کردن، مفید واقع می‌شود چراکه شب تا صبح اسید و بخارات معده روی لثه و زبان رسوب می‌کند.  همچنین بعد از صرف غذاها و خوراکی‌هایی که رنگ یا غلظت زیادی دارند، شستن دهان یا غرغره کردن ضروری است. این کار برای کسانی که عادت به نوشیدن قهوه، چای، خوردن شکلات و شیرینی دارند، ضروری است.

خمیردندان هم ممکن است باعث پوسیدگی شود!

بعضی افراد گلایه می‌کنند هرچه مسواک می‌زنند فرقی به حال دندان‌هایشان نمی‌کند حتی خودشان را باکسانی که کمتر به دندان‌هایشان رسیدگی می‌کنند، مقایسه می‌کنند. نتیجه مقایسه این است که هر دو دندان‌هایمان می‌پوسد! اگر کسی به بهداشت دهان و دندان کاملا رسیدگی می‌کند ولی نتیجه‌ای نمی‌گیرد باید به خمیردندانش شک کند. بعضی خمیردندان‌ها حاوی موادی هستند که باعث پوسیدگی می‌شود. ضمن اینکه خمیردندان اگر فاسد شده باشد، نه‌تنها باعث تمیزی دندان نمی‌شود بلکه پوسیدگی زودهنگام هم می‌دهد. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید، حتی‌الامکان سعی کنید خمیردندان‌هایی در اندازه‌های کوچک تهیه کنید که زود مصرف و تمام می‌شوند. در نظر داشته باشید هیچ راهی برای تشخیص این مساله وجود ندارد. تنها روش ممکن این است که حسابی به دندان‌هایتان رسیدگی کنید و اگر نتیجه نگرفتید، خمیردندانتان را عوض کنید.

دندان سالم در لثه سالم

دندان‌های سالم روی لثه‌های سالم رشد می‌کنند؛ بنابراین یکی از راه‌های تأمین سلامت و بهداشت دندان، مراقبت از لثه‌هاست. در طب سنتی به داروهایی که جهت رفع مشکلات دندان ساخته می‌شوند، «سنون» گفته می‌شود. سنون محکم کردن لثه باهدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز می‌شود. افرادی که لثه‌های ضعیف یا بیماری دارند (مثلاً حین مسواک کردن لثه‌هایشان دچار خونریزی می‌شود) با استفاده از سنون محکم کننده لثه، درمان می‌شوند(در قسمت راههای سلامت دهان و دندان به این نکته پرداخته شده است).

توصیه هایی که باید جدی بگیرید.

۱. هیچ‌وقت با دندانتان چیزهای سختی مثل فندق و پسته نشکنید.

۲. تخمه شکستن اشکالی ایجاد نمی‌کند ولی اگر در خوردن تخمه هم افراط شود برای دندان مضر خواهد بود.

۳. از خوردن خوراکی‌های سخت که برای شکستن یا خرد کردنشان به فک فشار می‌آید، پرهیز کنید. در این مورد حتی ته‌دیگ‌های سخت و ضخیم هم می‌تواند به‌سلامت دندان‌هایتان آسیب بزند.

۴. خوراکی‌هایی که لازم است طولانی و سخت آن‌ها را بجوید برای دندان مضر هستند؛ گوشت نیم‌پز یا استخوان گوشت از همین قبیل هستند.

۵. مواد خوراکی بسیار شیرین، غلیظ و کش‌دار مثل گز، سوهان و … را به‌ندرت مصرف کنید.

۶. خوراکی‌های سرد و گرم را بلافاصله بعد از یکدیگر میل نکنید. بعضی عادت دارند بستنی بخورند و بعدازآن (حتی بدتر) یا همراه با آن چای بنوشند! این کار باعث می‌شود دندان‌ها ترک بخورند و دچار پوسیدگی شوند. صبر کنید دندان به دمای طبیعی برسد سپس سراغ خوراکی بعدی بروید. معمولاً نیم ساعت تا یک ساعت بین ماده غذایی سرد و گرم باید فاصله بیندازید.

۷. بعضی‌ها برای اینکه چاق نشوند، بعد از خوردن هر وعده غذایی انگشت در حلق می‌کنند تا آنچه را خورده‌اند، بالا بیاورند. این کار باعث می‌شود اسید فراوانی همراه مواد غذایی به حلق و دهان بیاید که باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

۸. افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند، بهتر است برای حفظ سلامت دندان‌هایشان هم که شده هرچه زودتر درمان شوند چون حالت ترش کردن درواقع برگشت اسید معده به دهان است و باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

۹. مراقب دندان‌های خردسالان باشید. به کودکان خوراکی‌های سفت ندهید. همه می‌دانند دندان‌های جلویی کودکان در هفت‌سالگی می‌ریزند. اگر دندان پیش از موعد مقرر در اثر جویدن یا شکستن خوراک سفت بشکند، جوانه دندان آسیب می‌بیند.

۱۰. افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند به‌هیچ‌وجه نباید خوراکی‌های سفت را که به جویدن مداوم و سخت نیاز دارند، میل کنند چون ممکن است دندانشان بشکند.

2 دیدگاه در “تضمین سلامت دندان‌ها با طب سنتی

 1. بهنام گفت:

  عالی بود مخصوصا راهکارهای طب سنتی که گفتید

  1. فاطمه امینی گفت:

   سپاس
   از اینکه سایت ما رادنبال می کنید، خرسندیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *