مشکلات زنان, مقالات

با نسخه‌هایی طبیعی درد قاعدگی راتسکین دهید

درمان درد قاعدگی

درد قاعدگی چیست؟

رحم یکی از اعضای مهم بدن در حفظ سلامت فردی از دیدگاه طب سنتی ایران است. بدن اشخاص در طول دوران قاعدگی، بە واسطه دفع خون پاک‌سازی می‌شود. چنانچه این روش طبیعی پاک‌سازی بە دلایلی همچون تغییرات غیرطبیعی خون، تغییر مزاج، مشکل در عملکرد رحم و تخمدان یا مصرف دارو، بە درستی عمل نکند سبب بروز انواع بیماری در کل بدن خواهد شد. درد قاعدگی (دیسمنوره) با آنکه دردی طبیعی محسوب می‌شود اما گاهی تحمل آن غیرممکن است. خصوصا که هر ماه این سیکل تکرار می‌شود و مسلما درد هم هرماه باید تحمل شود.

اینجاست که بسیاری از خانم‌ها برای رهایی از این دردها سراغ انواع و اقسام قرص‌های مسکن می‌روند. گاهی درد آنقدر شدید است که یک قرص جوابگو نیست. در نتیجه فرد برای خلاصی از دردهایش چند قرص در طول روز مصرف می‌کند تا بتواند در دوران قاعدگی هم به زندگی عادی خود ادامه دهد. اکثر شما با مضرات انواع مسکن‌ها آشنایی دارید و می‌دانید که اگرچه با مصرف این قرص‌ها دردتان آرام می‌شود اما بعدها ممکن است دچار عوارض آن شوید.

علت دیسمنوره یا قاعدگی دردناک چیست؟

علت دقیق تاکنون مشخص نشده است، ولی این موارد مطرح هستند. از نظر طب سنتی، برخی خانم‌ها به دلیل سوءمزاج و اختلال‌های درون بدن در این دوران دچار مشکلاتی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به خونریزی بیش ‌از حد، کاهش خونریزی و دردهای قاعدگی اشاره کرد. اما قدم اول در درمان، برطرف کردن سوءمزاج است. افرادی که مزاج سرد و خشک یا گرم و خشک دارند، بیشتر دچار درد و اختلال‌های دوران قاعدگی می‌شوند. با اصلاح مزاج، میزان دردها کاهش می‌یابد. عوامل متعدد دیگری هم باعث بروز درد می‌شود. دیسمنوره یا درد قاعدگی به ۲ نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.
علت دیسمنوره یا پریود دردناک اولیه : 

مخاط پوشاننده رحم در اصطلاح آندومتر نامیده می‌شود. هنگام پریود سلول‌های آندومتر رحم پروستاگلاندین ( یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن هستند) آزاد می‌کنند. پروستاگلاندین‌ها انواع مختلف دارند. بر طبق شواهد موجود، علت درد قاعدگی یا دیسمنوره اولیه پروستاگلاندین است. پروستاگلاندین عضلات رحم را بشدت تحریک می‌کند و سبب انقباض عروقی شدید نیز می‌شود. بدین دلیل یکی از درمان‌های موثر دیسمنوره اولیه، تجویز داروهای مهار کننده پروستاگلاندین است.

علت دیسمنوره یا قاعدگی دردناک ثانویه : 

یک عده بیماری‌هایی می‌توانند سبب دیسمنوره ثانویه شوند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :
· آندومتریوز
· بیماری التهابی لگنی
· کیست تخمدان
· تومور تخمدان
· تنگی یا انسداد گردن رحم
· میوم و فیبروم رحم
· پولیپ رحمی
· چسبندگی داخل رحمی
· اختلالات مادرزادی مثل رحم دو شاخ
· گذاشتن IUD در داخل رحم
· وجود دیواره عرضی در داخل واژن
· سندرم احتقان لگن
تقریبا هر فرآیند و بیماری که یکی از اعضا داخل لگن را گرفتار نماید، می‌تواند منجر به دیسمنوره ثانویه شود.

دیسمنوره یا درد قاعدگی

درد قاعدگی یا دیسمنوره می‌تواند بیش از نصف خانم‌هایی که پریود می‌شوند را گرفتار سازد

میزان شیوع دیسمنوره (درد قاعدگی) :
دیسمنوره یا درد قاعدگی می‌تواند بیش از نصف خانم‌هایی که پریود می‌شوند را گرفتار سازد و میزان شیوع گزارش شده به شدت متغیر است. دیسمنوره اولیه در اواخر دوران بلوغ و در ابتدای دهه ۲۰ زندگی به حداکثر می‌رسد و همراه با سیکل‌های ماهانه طبیعی (وجود تخمک‌گذاری) است. با افزایش سن و با افزایش تعداد حاملگی از شیوع آن کاسته می‌شود. شیوع و شدت دیسمنوره در خانم‌هایی‌ که سابقه زایمان دارند کمتر است ولی آن در تمامی موارد صدق نمی‌کند.

چند راه‌حل ساده برای تسکین درد قاعدگی :

– مثلث خواب، ورزش و تغذیه سالم :

رعایت اصول حفظ تندرستی نقش مهمی در درمان این مساله و تسکین درد قاعدگی دارد. خواب منظم و به موقع (به ویژه خواب در بازه زمانی ۹ شب تا ۲نیمه شب)، انجام ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، دوری از استرس و مشکلات عصبی، تغذیه سالم از جمله این موارد است. برخلاف تصور بسیاری از خانم‌ها، ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی می‌تواند مفید باشد.

موادغذایی که در این دوران مصرف می‌شود، اهمیت زیادی در حفظ توانایی بدن و حتی تسکین دردها دارد. بهتر است در این دوران از غذاهایی با طبع گرم استفاده شود. از مصرف زیاد غذاهایی با مزه ترش جلوگیری شود. به علاوه خوردن غذاهایی که خونساز هستند نیز در این دوران توصیه می‌شود.

– دوری از استرس و اضطراب :

نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود، دوری از استرس و اضطراب است. حفظ آرامش می‌تواند نقش زیادی در بهبود  حال افراد در دوران‌ قاعدگی داشته باشد. حالت‌های روانی نیز بر عادت ماهیانه و اختلال‌های آن تأثیرگذار است. استرس، خشم و نگرانی از آینده باعث بروز یا تشدید درد قاعدگی می‌شود.

برای اشخاصی کە خونریزی بە شکل لکه‌بینی دارند، دم‌‎کرده گل گاوزبان دمنوشی مناسب جهت کاهش درد دیسمنوره آن‌ها محسوب می‌گردد، به طوری کە می‌توانند ۱۰ گرم گل گاوزبان را بە همراه ۱ عدد لیمو عمانی و ۲ لیوان آب بجوشانند تا زمانی کە تنها ۱ لیوان از محلول بماند و پس از صاف کردن مصرف کنند.

دمنوش و درد قاعدگی

گیاه سنبل‌الطیب و دمنوش آن همراه گل گاوزبان در کاهش درد قاعدگی و استرس موثر است

– پاکسازی سیستم عصبی با گیاهان :

راه‌حل‌هایی که به طور مطلوب باعث کاهش درد می‌شود، پاکسازی سیستم عصبی است، بنابراین بین دو دوره و در ایام عادت ماهیانه می‌توان از ۲ گیاه سنبل‌الطیب و بادرنجبویه استفاده کرد. گیاه سنبل‌الطیب و دمنوش آن همراه گل گاوزبان در کاهش درد قاعدگی و استرس موثر است. می‌توانید یک دوم قاشق غذاخوری سنبل‌الطیب، یک قاشق مرباخوری گل گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهیانه میل کنید.

– روغن بابونه :

ماساژ با استفاده از روغن بابونه ۴ تا ۵ روز قبل از شروع عادت ماهیانه، روزانه ۲ نوبت باید به طور موضعی روغن را زیر ناف ماساژ ملایم داد، اما انجام این کار در دوران عادت ماهیانه توصیه نمی‌شود.

– روغن زنجبیل :

ماساژ زیرناف با روغن زنجبیل در اوقاتی کە خونریزی طبیعی و همراه با درد است، در کاهش علائم قاعدگی مۆثر است. 

– دمنوش زنجبیل :
استفاده از زنجبیل دمکرده هم در تسکین درد قاعدگی موثر است. برای این منظور یک قاشق مرباخوری زنجبیل را در یک فنجان آبجوش ریخته و در آن را به مدت ۱۰ دقیقه ببندید. سپس آن را صاف کرده و مصرف کنید.

– دمنوش دارچین :

یک چهارم قاشق چایخوری پودر دارچین را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. پنج دقیقه صبر کنید و سپس مقدار کمی عسل به آن بیافزایید، در طول دوران قاعدگی روزانه ۲ تا ۳ فنجان چای دارچین بنوشید.

رازیانه وقاعدگی

رازیانه رادر ایام خونریزی و لکه بینی استفاده نکنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شود

– دمنوش رازیانه :

یک قاشق چایخوری دانه‌های رازیانه را به یک فنجان آب جوش بیفزایید، روی مخلوط را به مدت ۱۰ دقیقه درپوش بگذارید تا دم کند. اجازه دهید تا کمی خنک شود و سپس یک قاشق چایخوری عسل بیافزایید و به خوب هم بزنید.

این چای گیاهی را دو بار در روز ، سه روز قبل از تاریخ شروع قاعدگی خود مصرف کنید و آن را تا زمان از بین رفتن درد  قاعدگی ادامه دهید. اگر این چای داغ مصرف شود، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

نکته : رازیانه رادر ایام خونریزی و لکه بینی استفاده نکنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شود.

– دمنوش ریحان :

یک قاشق غذاخوری برگ ریحان را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. پوشش آن را محکم کنید و اجازه دهید تا خنک شود. آن را هر چند ساعت بخورید تا گرفتگی عضلانی را کاهش دهید.

و یا می‌توانید آب مقداری برگ ریحان را بگیرید و ۲ قاشق چایخوری از آن را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و در طول دوران قاعدگی سه بار در روز بنوشید و یا می‌توانید برگ‌های تازه ریحان را به مواد غذایتان بیافزایید.

تخم کتان :

زمانی که از گرفتگی یا درد قاعدگی رنج می‌برید روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری تخم‌کتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را روی سالاد، غلات و ماست خود بپاشید و مصرف کنید.

– دوری از سرما و گرمای زیاد :

از تماس با آب و هوای سرد و نشستن در مکان‌های بسیار سرد یا بسیار گرم در این دوره پرهیز نمایند. همچنین مصرف دم کرده ترکیبات زیره و انیسون بە سبب داشتن اثرات ضداسپاسم، کاهنده درد رحم و طبیعت گرم خشک در کاهش علائم قاعدگی کمک‌کننده خواهد بود.

استفاده از طب سوزنی و فشاری برای کاهش درد قاعدگی :

این درمان ،تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی را کاهش می‌دهد و علاوه بر آن برای درمان دردگرفتگی‌های قاعدگی نیز مفید است. طب سوزنی وفشاری کمک می‌کند تا سیستم عصبیتان آرام شود و جریان خون را در اندام‌های داخلی افزایش می‌دهد و قوی‌تر می‌کند و اثر ضدالتهابی نیز خواهد داشت.

نکته : توجه داشته باشید که همیشه قبل از مصرف هرگونه گیاه همیشه با پزشک یا درمانگر طب سنتی مشورت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *