بارداری و زایمان, تغذیه, مقالات

با این ۱۷ روش نفخ بارداری را کاهش دهید !

نفخ بارداری یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که تقریبا هر زن حامله آن را تجربه می‌کند. در این شرایط گاز مازاد در معده جمع شده و باعث ناراحتی شما می‌شود. نفخ داشتن مکرر معمولا در اوایل بارداری زیاد دیده می‌شود که با نزدیک شدن به انتهای بارداری شما کمتر علائم آن را می‌بینید. معمولا همراه آن حالت تهوع دیده می‌شود که باعث می‌شود شما احساس کنید که پرخوری کرده اید.

چه عواملی باعث ایجاد نفخ بارداری می‌شود ؟

۱- هورمون پروژسترون

هورمون پروژسترون هورمون ضروری در دوران بارداری است. در حالیکه این هورمون، باعث ایجاد گاز معده و نفخ بارداری می‌شود. این هورمون باعث شل شدن بافت عضلانی بدن و دستگاه گوارش می‌شود. در طی این فرآیند، گوارش تغییر کرده و مواد مغذی غذاها به سمت جریان خون هدایت می‌شوند تا به نوزاد برسند. این عمل باعث کندشدن هضم و جذب شده که به دنبال آن نفخ و باد شکم ایجاد می‌شود که باعث آزردگی دستگاه گوارشی می‌شود.

۲- متورم شدن رحم

در طول هفته چهارم بارداری، سلول تخم در دیواره رحم عمل لانه گزینی را انجام می‌دهند و تا زمان تکامل جفت، کار تغذیه رویان با دیواره رحم است. دیواره رحم ضخیم شده و از رویان محافظت می‌کند.جریان خون در ناحیه شکم افزایش یافته و باعث افزایش ضربان قلب شده که اینها باعث بزرگ شدن و متورم شدن رحم می‌شود که فضای بیشتری را در لگن اشغال می‌کند و باعث احساس فشار و نفخ در قسمت پایین شکم می‌شود.

۳- یبوست

غذاها بطور معمول بعد از بلع وارد معده شده و بعد کم کم به سمت روده حرکت کرده و مدت طولانی در آنجا می‌ماند. این عمل برای جنین خوب است زیرا او مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. جنین تمام آب مواد غذایی را دریافت می‌کند و مدفوع خشک می‌شود. حرکت مدفوع خشک به سمت رکتوم زمان طولانی‌تری را می‌برد. در این مدت گاز بیشتری تولید کرده و باعث ایجاد نفخ می‌شود.

۴- گاز

سطح هورمون‌ها در دوران بارداری نقش مهمی را در تکامل و رشد جنین ایفا می‌کنند. پروژسترون و ریلکسین دو هورمونی هستند که باعث کشیده‌شدن لگن و ایجاد کانال زایمان می‌شوند. همچنین این هورمون‌ها باعث کاهش حرکت مواد غذایی و یبوست می‌شوند. بطور طبیعی باکتری غذاها در روده شکسته شده و تولید گاز می‌کنند. در نتیجه خانم باردار دچار سوزش سردل و نفخ بارداری می‌شود.

۵- وزن گیری

وقتی شما گرسنه هستید بیشتر غذا می‌خورید. دریافت بیشتر غذا و مکمل‌های تقویتی باعث افزایش وزن شما می‌شود. شما بیشتر استراحت می‌کنید و فعالیتان کمتر می‌شود. در نتیجه احساس عدم هضم و نفخ بارداری دارید.

روش های کاهش نفخ در دوران بارداری

برای درمان نفخ شب مقداری شنبلیله را در لیوان آب بیاندازید و فردا دانه‌ها را از آن جدا کنید، آب را به تنهایی بخورید. 

۱۷ روش برای کاهش نفخ بارداری

۱- افزایش دریافت مایعات

روز خود را با خوردن آب آغاز کنید. علاوه برآب می‌توانید از آب میوه تازه هم استفاده کنید. آب در بدن باعث سم زدایی شده و نفخ را کاهش داده و مانع ایجاد یبوست در دوران بارداری می‌شود.

۲- آرام غذا بخورید

سعی کنید غذا را خوب بجوید. آرام و در حجم کم غذا بخورید. سریع غذا خوردن نه تنها باعث خوب هضم نشدن غذا می‌شود بلکه باعث ورود هوا به معده شده و نفخ و باد شکم را ایجاد می‌کند.

۳- استفاده از غذاهای غنی از فیبر

هویج، توت فرنگی، غلات تصفیه شده، جو ، سیب و هلو جز بهترین منبع غذایی فیبردار هستند. فیبر باعث جذب آب مواد غذایی شده و حرکت غذا را در روده و معده تسهیل می‌کند و حرکت روده را منظم کرده و شما کمتر احساس نفخ می‌کنید. این مواد غذایی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

۴- پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و نفاخ

غذاهای سرخ کرده باعث ایجاد نفخ نمی‌شود اما حرکات روده را کند کرده و باعث ماندگاری بیشتر غذا در معده و روده شده و از این طریق باعث ایجاد نفخ می‌شود. مصرف این غذاها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

۵- پرهیز از مصرف قندهای تصفیه شده

شما در بارداری باید مراقب دندانهای خود باشید. قندها و شکر را به حداقل برسانید. نوشیدنی های کربوهیدراته حاوی مقدار زیادی شربت فروکتوز است که این ها باعث ایجاد نفخ بارداری می‌شوند. از میوه های تازه مانند زردآلو، موز و گلابی استفاده کنید که ملین هم هستند.

۶- آرام باشید

حریصانه غذا خوردن یک عادت بسیار بد بشمار می‌رود. این باعث می‌شود شما بسرعت غذا بخورید و همراه غذا هوا را نیز ببلعید که این امر باعث ایجاد نفخ می‌شود. قبل و در طول غذا خوردن نفس عمیق بکشید .

۷- افزایش تعداد وعده‌ها در حجم‌های کم

کم خوردن در دوران بارداری مشکل است. اما شما باید تعداد وعدهای غذایی خود را بیشتر و باحجم کمتری کنید تا از ایجاد نفخ درشکم جلوگیری شود.

۸- هر روز ورزش کنید

اول با پزشک یا مامای خود مشورت کنید و در صورت اجازه شروع به ورزش کردن کنید. یکجا نشستن باعث می‌شود حرکات روده کاهش یافته و نفخ بارداری ایجاد شود. ورزش روزانه می تواند به عملکرد بهتر روده ها و معده کمک کرده و عمل هضم و جذب راحت تر انجام می‌شود.

غذاهای نفاخ در دوران بارداری را یشناسید.

برای رهایی از این مشکل بارداری؛ وقت بگذارید، مطالعه کنید و غذاهای نفاخ را بشناسید.

۹- با غذاهای نفاخ آشنا شوید

وقت بگذارید و مطالعه کنید و غذاهای نفاخ را بشناسید که کدام غذاهای بعد از مدت ۶ ساعت در بدن تولید گاز می‌کنند و راه‌های رفع نفخ آن‌ها را هم بشناسید.

۱۰- خوردن غذای تند

خوردن ماده غذایی تند در مقدار اندک باعث کمک به عمل هضم می‌شود. مصرف غذاهای تند مانند زنجبیل، تربچه و آب لیمو در آب داغ می‌تواند نیم ساعت قبل از غذا عملکرد هضم و جذب گوارشی را زیاد کند.

۱۱- دانه های شنبلیله

گهگاهی یک راه حل ساده می‌تواند باعث حل مشکل شود. گاهی طب سنتی و درمان‌های خانگی موثر هستند. دانه‌های شنبلیله یکی از درمان‌هاست. شب قبل مقدار زیادی شنبلیله را در لیوان آب بیاندازید و فردا دانه‌ها را از آن جدا کنید. آب را به تنهایی بخورید برای درمان نفخ بارداری مناسب است. یکی دیگر از درمان‌های گیاهی عرق نعنا است. 

۱۲- چای بابونه

یک فنجان تازه چای بابونه بعد از وعده‌های غذایی خود داشته باشید. این کار به تسکین سیستم گوارشی شما کمک خواهد کرد و احساس ناراحتی و ورم را کاهش می‌دهد.

۱۳- هل

جویدن دانه هل به درمان نفخ شکم به طور طبیعی کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید چای هل را با جوشاندن دو فنجان آب با شش عدد هل درست کنید. این نوشیدنی به شما کمک می کند تا مشکلتان را کم کنید.

۱۴- دارچین و عسل

دارچین را با عسل در یک فنجان آب جوش مخلوط کنید و آن را تازه مصرف کنید.

۱۵- گشنیز

پودر دانه های گشنیز را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید، محلول را صاف کنید و بنوشید.

۱۶- زنجبیل

یک قاشق چای خوری آب زنجبیل تازه را آماده کنید و عسل را به آن اضافه کنید. این یک درمان عالی برای نفخ می‌باشد.

۱۷- ترک کردن سیگار

سیگار کشیدن باعث اسیدیته شدن بدن می‌شود. قبل از اقدام به بارداری سیگار را ترک کنید.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم ؟

نفخ بارداری امری عادی و طبیعی است اما اگر این نفخ باعث درد دل شدید، اسهال، پدیدار شدن خون در مدفوع شد با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *