دسته‌بندی نشده

از طب مکمل چه می‌دانید؟

طب مکمل

طب مکمل و مکاتب آن :

طب مکمل و درمان‌های جایگزین، روش‌هایی هستند که از قرن‌ها پیش در درمان بیماری‌ها استفاده شده‌اند و در سال‌های اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته‌‌اند.

طب مکمل به انواعی از روش‌های درمانی گفته می‌شود که در روش‌های کلاسیک آموزش پزشکی و به صورت معمول آموزش داده نمی‌شود. این روش‌ها که در هر کشوری نوع خاصی از آن براساس سنت وجود داشته و ریشه در تاریخ آن کشور دارد، موارد کاربرد فراوان دارد و در مواردی به نظر می‌رسد موثر هم واقع می‌شود.

به دلیل این که آموزش این روش‌ها برای افراد زیادی ممکن است صورت بگیرد، امکان سوء‌استفاده و کلاهبرداری وجود دارد. به همین علت به تمامی افرادی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند توصیه می‌شود به نکات فوق توجه کرده و در صورت استفاده از این روش‌ها با پزشک طب سنتی مشورت کنند.

تعداد انواع مکاتب طب مکمل، سنتی و روش‌های درمانی، کمکی یا جایگزین به بیش از ۱۵۰ می‌رسد که در اینجا به بعضی از مهمترین و شایع‌ترین موارد، تنها اشاره‌ای می‌کنیم.

۱- ماساژ درمانی:

از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین مراقبت‌های بهداشتی است که از هزاران سال قبل استفاده شده است. مصریان قدیم، یونانی‌ها، چینی‌ها و هندی‌ها در طب سنتی خود از ماساژ استفاده می‌کرده‌اند. در طب سنتی ایران نیز اعمال دستی تحت عنوان « دَلْک» و «غمز» با قواعد و دستورات خاص خود به طور مفصل شرح شده و به کار رفته است.

بسیاری از مکاتب ماساژ درمانی امروزی که اسم سایر کشورها را بدنبال خود یدک می‌کشند (ماساژ سوئدی و تایلندی و …) برگرفته از طب سنتی ایران هستند که دچار تغییرات و احیانا پیشرفت‌هایی شده‌اند. در طب نوین نیز تا حدودی اقدامات فیزیوتراپی شبیه ماساژ درمانی می‌باشد.

رفلکسولوژی

دست‌ها، پاها و گوش انسان آیینه بدن او هستند و نقاط خاص بازتابی در مناطقی از اعضای بدن وجود دارد

۲- رفلکسولوژی یا بازتاب درمانی :

این روش درمانی ریشه در مصر و چین باستان دارد، که معتقد بودند دست ها و پاها و گوش انسان آیینه بدن او هستند. نقاط خاص رفلکسی (بازتابی) در مناطقی از دست و پا یا گوش (یا سایر بخش های بدن مثل سر و صورت) با ارگان‌ها، غدد و اعضا بدن او ارتباط دارند و در صورت تحریک می‌توانند روی آن اعضای هدف تأثیر بگذارند.

بنابراین با توجه به اینکه طبق تشخیص طبیب، بیماری مربوط به کدام عضو بدن باشد، نقطه خاصی در دست و پا طی چند جلسه توسط دست یا ابزار خاص مورد تحریک قرار گرفته و نتایج تشخیصی و درمانی از آن بدست می‌آید.

۳- طب سوزنی :

این مکتب که جزیی از طب سنتی چین است از حدود ۳۵۰۰ سال قبل به درمان بیماری‌های مختلف پرداخته و با تعیین تعدادی نقطه در روی بدن معتقد است که با تحریک آن نقاط می‌توان در کار بدن توازن برقرار کرده و اختلالات را اصلاح کرد. آن‌ها سوزن‌های خود را تا عمق ۲۵-۴ میلی‌متر در بدن فرد فرو می‌کنند یا از روش‌های دیگر تحریکی مثل فشار یا اشعه یا الکتریسیته استفاده می‌کنند.

متخصصین طب سوزنی عقیده دارند که بدن انسان دارای یک شبکه با کانال‌های متعدد انرژی می‌باشد که انرژی یا نیروی حیات درون آن گردش می‌کند. به علت کاربردهای مختلف درمانی، عوارض جانبی کم، هزینه پایین و تأثیر سریع، این روش همچنان مرسوم مانده است و در حال حاضر، هم به عنوان یک روش درمانی اولیه و هم در کنار سایر روش‌های درمانی در ایران و جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- هومیوپاتی :

روشی است که بر پایه تقویت توانایی سیستم خود درمانی و دفاعی بدن یا نیروی حیات عمل می‌کند. برخلاف پزشکی رایج که مبنای درمان را بر پایه سرکوب و تضاد با عامل بیماری‌زا می‌گذارد، درمان‌های هومیوپاتی شکل رقیق‌ شده‌ای از مواد بیولوژیکی با منشا ‌گیاهی، حیوانی یا معدنی است که در حالت عادی می‌توانند علایم مشابه بیماری را ایجاد کنند.

این روش، کم هزینه و فاقد سمیت دارویی است که می‌تواند هم در درمان بیماری‌های حاد و هم مزمن به کار رود. اما بیشترین موفقیت را در درمان بیماری‌های مزمن داشته است. هومیوپاتی روشی است که یک نگاه کل‌ نگر داشته و هنگام درمان به طور همزمان تمام جنبه‌های جسمی، احساسی و روانی فرد را در نظر می‌گیرد. امروزه در مناطق زیادی از دنیا از جمله در ایران، این رشته شناخته شده و متخصصین مربوطه به فعالیت درمانی مشغولند.

گیاهان دارویی

داروهای گیاهی که مصرف گسترده‌ای داشته‌اند، از سوی طب جدید مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و به دارو تبدیل شده‌اند

۵- گیاه درمانی :

در تمام فرهنگ‌ها درمان گیاهی متداول است و آن‌‌ها بر اساس همان اصولی فراهم می‌آیند که امروزه داروهای جدید تهیه می‌شود. پاره‌ای داروهای گیاهی که مصرف گسترده‌ای داشته‌اند از سوی طب جدید با همکاری شرکت‌های داروسازی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. آسپرین که در اصل از پوست درخت بید گرفته می‌شود، نمونه‌ای از آن است. 

۵- رایحه درمانی :

در بسیاری از فرهنگ‌ها از روغن‌های فرار در جهت درمان، تسکین، احساس راحتی و تمدد اعصاب استفاده شده است. جهت استخراج این روغن‌ها یا عطرها از روش‌های خاصی بهره می‌گرفتند که ابن سینا، پزشک مشهور ایرانی بنیانگذار روش تقطیر امروزی بوده است. هم در منابع دینی (احادیث طبی) و هم در متون طب ایرانی به استفاده از بوهای خوش یا مواد بودار برای رسیدن به فوائد و اثرات درمانی اشاره شده است. امروزه هم همه انسان‌ها در طول عمر خود مکرر تجربه کرده‌اند که با استشمام برخی رایحه‌ها دچار مشکل یا برعکس دارای احساس بهتری شده‌اند.

۶- عنبیه شناسی :

یک مکتب بسیار جالب است که در آن مردمک هر یک از چشم‌ها به بخش‌های فرضی تقسیم شده و هر بخش به یک عضو یا ارگان بدن نسبت داده می‌شود. بنابراین می‌توان با بررسی مردمک‌ها و تغییرات آن‌ها به وضعیت اجزای بدن از نظر سلامت و بیماری آن‌ها و یا پیشرفت و بهبودی بیماری پی‌ برد. لذا دانستن این علم می‌تواند کمک تشخیصی بزرگی به پزشک کند.

۷- طب سنتی :

بدلیل اهمیت و وسعت موضوع طب سنتی، توضیح بیشتر پیرامون آن را به مطالب دیگر موکول می‌نماییم.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که هیچ یک از مکاتب یا روش‌های طبی نمی‌تواند پاسخگوی تمامی مشکلات و بیماری‌های بشر باشد و در موارد زیادی لازم می‌شود چند روش طبی به کمک هم برای رفع مشکل بیمار اقدام نمایند. البته هرچه مکتبی غنی‌تر، عقلانی‌تر، مبتنی‌تر بر تجربه صحیح و فراگیرتر باشد طبیعتاً می‌تواند استقلال بیشتری در حفظ سلامت و درمان بیماری داشته باشد که بهترین مصداق این مورد طب سنتی ایران می‌باشد. باید نقاط قوت هر مکتبی را شناخت و فقط در همان موارد به آن مکتب مراجعه نمود که این از وظایف اصلی متخصصین و صاحب نظران هر مکتبی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *