گیاهان دارویی, مقالات

آیا میدانید عرق بیدمشک چیست و چه خواصی دارد؟؟

بیدمشک

گیاه دارویی بیدمشک از بید معمولی با نام نژادی از درخت بید است که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر ولی سنبله‌های آن دارای اسانس معطری است. جالب است بدانید که گل‌های گیاه دارویی بیدمشک قبل از بازشدن برگ‌ها ظاهر می‌شوند و معطرند و رنگ این گیاه در بهترین نوع بیشتر است.

بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی است. این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد. بهتر است قبل از پرداخت به خواص این گیاه در ابتدا به بخشی از خاصیت‌های بیدمشک در طب سنتی بیشتر آشنا شوید.

بیدمشک در طب سنتی

طبیعت این گیاه سرد و تر است. مقوی قوای دماغی و قلب، مفرح روح، ملین مزاج، سردردهای گرم مزاج را نیز تسکین می‌دهد. بیدمشک (بهرامج) از نباتات خوش‌بو است. پوست این گیاه در طب سنتی به عنوان دارو، برای متوقف کردن خونریزی، و به عنوان یک راه حل برای اسهال استفاده می‌شد. در مواضع بیرونی، عصاره‌های پوستی به طور سنتی برای پاک کردن زخم‌ها و به عنوان راه حل برای التهاب، صدمات و درد‌های جزئی پوست استفاده می‌شود. هنگامی که پوست نیز به سرکه اضافه شود به عنوان درمان برای زگیل استفاده می‌شود.

عرق این گیاه پرخاصیت مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد. عرق بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن، بیماری‌های عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماری‌های روماتیسمی را درمان می‌کند.

۱۵ خاصیت درمانی عرق بیدمشک:

عرق بیدمشک اسانسی است که از گیاه بیدمشک گرفته می‌شود، این اسانس علاوه بر عطر بسیار عالی، دارای خواص درمانی بسیاری است. این گیاه از نژاد بید که سنبله‌های آن دارای اسانس خوشبو و معطر است.

۱- تقویت کننده اعصاب

۲- تقویت قلب

۳- رفع سنگ کیسه صفرا

۴- تقویت حافظه

۵- کاهش قند خون

۶- درمان گرفتگی بینی

۷- آرام بخش و خون ساز

۸- تقویت دستگاه گوارش و اشتها آور

۹- خواب آور

۱۰- محرک قوای جنسی

۱۱- رفع سر درد

۱۲- رفع درد‌های عضلانی

۱۳- رفع سرگیجه

۱۴- تنظیم فشار خون

۱۵- رفع و درمان جوش صورت

بیدمشک

عرق بیدمشک به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی بسیار موثر می‌باشد

مضرات عرق بیدمشک

عرق این گیاه قند خون را پایین می‌آورد، بنابراین :

– افرادی که قند خون پایین دارند نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنند.

– کودکان زیر ۲ سال، زنان باردار و شیرده هم باید در استفاده از بیدمشک احتیاط کنند.

– منع مصرف برای افراد با سن کمتر از ۱۶ سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا آبله مرغان هستند.

– اشخاصی که از زخم‌های دستگاه گوارشی، گاستریت و نفخ رنج می‌برند، باید از مصرف این گیاه و عرق آن خودداری کنند.

طریقه مصرف عرق بیدمشک

به منظور استفاده از خواص درمانی این عرق، توصیه می‌شود، قبل از هر غذا یک استکان از آن میل شود. همچنین می‌توان از آن به منظور خوش طعم و خوش عطر نمودن شربت‌ها استفاده کرده، همراه با سایر عرق‌های گیاهی مصرف نمود.

روش تهیه دمنوش بیدمشک

مقدار ۵۰ گرم از برگ یا گل بیدمشک خشک شده را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه دَم بکشد. سپس این دمنوش را صاف و روزانه سه فنجان از آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *