اصلاح سبک زندگی, تغذیه, مقالات

آداب آشامیدن آب

آداب آشامیدن آب

آداب آشامیدن

درست است که نوشیدن آب یکی از ساده‌ترین کارهای دنیاست، اما همین کار ساده هم دارای آداب خاصی است. از قدیم در طب سنتی که بسیار مورد توجه مردمان مشرق زمین بوده است و همچنین در آموزه‌های دینی و سنتی‌ما توجه ویژه‌ای به نوشیدن آب شده است. جالب است بدانید که حتی زمان نوشیدن آب هم اهمیت زیادی داشته و با زمان‌بندی صحیح آشامیدن آب، می‌توانید حداکثر تأثیر آن را روی بدن خود مشاهده کنید.

متأسفانه بسیاری از افراد با اصول صحیح نوشیدن آب آشنایی ندارند و باورهای غلطی را درباره میزان مصرف آب دارند مثلاً تصور می‌کنند نوشیدن روزانه ۸ یا ۱۰ لیوان آب باعث سلامتی است! در این مطلب با اصول صحیح نوشیدن آب از نگاه طب سنتی و اسلامی آشنا می‌شویم.

آنچه در آشامیدن نباید انجام داد:

۱- دمیدن

پیامبر هنگام آشامیدن، در ظرف نمی‌دمید و چون می‌خواست نفس بکشد، ظرف را از دهان خود دور می‌کرد تا نفس بکشد.
پیامبر خدا از اینکه کسی بازدم خویش را به ظرف برگرداند یا در آن بدمد، نهی فرمود.

۲- یک‌جا سر کشیدن

پیامبر خدا (ص) فرمود: اگر کسی از شما خواست آب بخورد، جرعه جرعه بنوشد و یک‌سره سر نکشد، چرا که درد جگر از سر کشیدن یک‌باره بر می‌خیزد.

۳- آشامیدن آب بسیار داغ

از پیامبر خدا روایت شده که از نوشیدن حمیم ( یعنی آبی که به غایت، داغ است ) نهی فرمود.

۴- آشامیدن آب در لابلای غذا خوردن

امام رضا (ع) هر کس می‌خواهد معده‌اش او را آزار ندهد بر روی غذا آب نخورد. و اگر کسی هنگام که غذا خوردن آب بخورد، بدنش به رطوبت می‌گراید، معده‌اش ضعیف می‌شود و رگ‌هایش نیروی غذا را به خود نمی‌گیرند، زیرا اگر پشت سر هم روی غذا آب ریخته شود، آن غذا در معده نارس و بد گوارش می‌گردد.

۵- آشامیدن آب بر روی گوشت

امام علی (ع) می‌فرماید: پیامبر خدا چون گوشت می‌خورد، در آشامیدن آب، شتاب نمی‌ورزید، یکی از یاران که از اهل بیت پیامبر بود، از ایشان پرسید: ای پیامبر خدا! چه قدر کم بر روی گوشت، آب می‌آشامی!

فرمود: ”هیچ کس نیست که این گوشت چرب را بخورد و تا پایان غذا از آشامیدن آب خودداری ورزد، مگر اینکه غذا را گوارا می‌یابد”.

آداب آشامیدن

مراحل نخست کم‌آبی بدن، معمولاً با خشکی دهان و احساس تشنگی خود را نشان می‌دهد

۶- آشامیدن آب بر روی چربی

پیامبر خدا (ص): آشامیدن در پی چربی، بیماری‌ای در شکم است.

۷- آشامیدن آب از مجاور دسته ظرف یا لبه شکسته آن

پیامبر خدا (ص): مباد کسی از شما از کنار دسته ظرف، آب بخورد؛ چرا که آنجا جای گرد آمدن آلودگی است.
امام علی (ع): از لبه شکسته ظرف و از کنار دسته آن آب نخورید؛ چرا که شیطان (امروزه تعبیر به آلودگی و میکروب می‌شود) بر دسته شکسته می‌نشیند.
امام باقر (ع): از دسته کوزه و از شکستگی آن ( اگر در آن، شکستگی باشد) نباید آب آشامید، چراکه آشامیدنگاه شیطان‌هاست.

۸- آشامیدن در ظرف‌های مسی

پیامبر خدا (ص): در ظرف مسین ننوش؛ چرا که سهل (یعنی وسواس و پریشان عقلی) برجای می‌نهد.

۹- آشامیدن در حالت ناشتا

پیامبر خدا (ص): هر کس ناشتا آب بیاشامد، نیرویش کاستی می‌یابد.

۱۰- نوشیدن آب سرد پس از خوردن شیرینی

امام رضا (ع): آشامیدن آب سرد، پس از خوردن چیز گرم و پس از خوردن شیرینی، دندان‌ها را از بین می‌برد.

۱۱- نوشیدن آب فراوان

امام صادق (ع): آب بسیار منوش، چرا که سرچشمه هر دردی است.

۱۲- نوشیدن آب سرد و آب جو در حمام

امام صادق (ع): از نوشیدن آب سرد و ماء‌الشعیر در حمام، حذر کن، چرا که معده را تباه می‌کند.

آداب نوشیدن آب چیست؟

۱- آرام نوشیدن آب

بهتر است آب به آرامی و شبیه مکیدن نوشیده شود تا با ترشحات بزاق آغشته شده و در هضم غذا موثرتر باشد. در روایات آمده است، آب را باید به آرامی نوشید و از یکباره خوردن آن پرهیز کرد؛ پیامبر خدا (ص) فرمود: آب را به آرامی بمکید، و آن‌ را نبلعید.

۲- ایستاده خوردن آب در روز و نشسته نوشیدن در شب

امام صادق (ع) فرمود: ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می‌سازد و ایستاده آشامیدن آب در شب، زردآب (احتمالا منظور افزایش صفرای بدن است) می‌آورد.

۳- با سه نفس خوردن آب

پیامبر خدا (ص) نیز درباره فواید خوردن آب به سه نفس این چنین فرمودند: “اگر کسی آب بخورد و در میان آن سه نفس بکشد، از بیماری ناشی از یک‌جا سر کشیدن در امان است”.

۴- دعا هنگام نوشیدن آب

امام صادق (ع) فرمود: هرگاه کسی پیش از آب خوردن «بِسْم اللّهِ» بگوید سپس نوشیدن آب را قطع کرده و «الحمد لله» بگوید. سپس قبل از نوشیدن مجدد «بِسْمِ اللّهِ» بگوید و بخورد و بعد از خوردن دوباره «اَلْحَمْدُ لِلّهِ» بگوید؛ تا زمانی که آن آب در شکم او است تسبیح خدا گوید و ثوابش از برای او باشد.

آداب آشامیدن

علم تغذیه چه توصیه‌هایی دارد؟

برخلاف باور عامه مردم، بدن فقط از طریق ادرار، آب خود را از دست نمی‌دهد، بلکه از طریق مدفوع، تعریق و حتی بازدم نیز آب دفع می‌شود. تشنگی نشان می‌دهد بدن کم‌آب شده و باید سریع‌تر سیراب شوید، اما اگر هوا گرم و مرطوب است یا بیمارید، ورزش می‌کنید یا در ارتفاعات به سر می‌برید، بدن بیش از حد معمول به مایعات نیاز دارد. پس منتظر تشنگی نمانید و منظم آب بنوشید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیش از شروع بازی، ورزش یا رفتن به مکان‌های گرم حداقل ۱/۵ لیوان آب بنوشید، حتی اگر تشنه نیستید.

نوشابه، چای و قهوه را جایگزین آب نکنید، زیرا بشدت ادرارآور هستند و بدن را دچار کم‌آبی می‌کنند. بهتر است همراه هر لیوان چای، قهوه یا نوشابه سیاه، یک لیوان آب بنوشید. آبمیوه طبیعی، شیر کم‌چرب، دوغ و کفیر کم‌ نمک و شربت کم شیرین دانه‌های گیاهی برای تأمین مایعات بدن مناسب‌اند.

علائم کم آبی:

مراحل نخست کم‌آبی بدن، معمولاً با خشکی دهان و احساس تشنگی خود را نشان می‌دهد و در صورت بی‌توجهی، به‌تدریج صورت سرخ و برافروخته می‌شود، حجم ادرار کاهش می‌یابد، مجاری ادراری می‌سوزند، چشم‌ها گود می‌افتند، عصبانیت و بدخلقی و در نهایت کاهش سطح هوشیاری ظاهر می‌شود که معمولاً همه این علائم با نوشیدن به‌موقع آب رفع می‌شود. در صورت غلیظ و تیره شدن رنگ ادرار بدانید بدن بشدت کم‌آب است و کلیه‌ها مواد زائد را در حجم کمی از آب دفع کرده و در حال تحمل فشار مضاعف‌اند. برخی بر این باورند با نوشیدن آب دچار ورم می‌شوند، اما باید بدانید آب می‌تواند به رفع تورم بدن کمک کند؛ زیرا عنصری که سبب تورم بدن می‌شود سدیم است و آب سبب شسته شدن سدیم اضافی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *